Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banka J&T se snaží ulovit i méně movité klienty

  8:23aktualizováno  8:23
Skupina J&T, jejíž známou tváří a spolumajitelem je slovenský extravagantní bankéř a investor Patrik Tkáč, chce rozšířit dosavadní působnost své J&T Banky. Z "butiku pro miliardáře" na banku i pro "ty méně bohaté".

Patrik Tkáč šéfuje finanční části slovenské skupiny J&T. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zjednodušeně jde o to, že chce banka přitáhnout nové vklady i od méně movitých lidí. "Máme produkty, kterými kromě těch ultrabohatých můžeme oslovit i nižší segment. Na to se teď díváme a zvažujeme různé varianty," řekl MF DNES ředitel J&T Banky Štěpán Ašer.

Oficiální důvod banky, proč to dělá, je, že dosavadní okruh jejích klientů je "omezený". Jak konkrétně by hledání nových klientů mělo vypadat, zatím ještě není jasné.

Neoficiálním důvodem pak může být snaha banky přilákat více peněz, které potřebuje jako rezervu na krytí poskytovaných úvěrů. Česká národní banka například při nedávné dohlídce v J&T Bance nařídila, aby finančníci svým klientům prodloužili splatnost úvěrů, která byla striktně omezena jen na jeden rok.

J&T Banka podle Ašera bude chtít lidem nabídnout například výhodné termínované vklady či investice do akcií či fondů s garantovaným výnosem. "Pokud budeme nabízet termínovaný vklad, chceme přijít s nejvyšším úrokem, jaký tady banky nabízejí," říká Ašer. Další z možností, o níž se nyní bankéři baví, je například certifikát na zlato či směnkové programy.

J&T Banka doposud spravuje peníze hlavně "klubu VIP" s majetkem v hodnotě nejméně sto milionů korun a také státu. Na celkových vkladech banky ve výši 29 miliard korun, které na rozdíl od slovenské pobočky v tuzemsku za poslední rok vzrostly, mají podle Ašera státní klienti podíl dvacet procent.

Z těch ostatních je známým klientem banky například developer Radovan Vítek spojený s firmou Czech Property Investment či slovenský miliardář a majitel Istrokapitálu Mário Hoffman.

Tryskáč či boty od Blahnika nebudou pro všechny

Banka svým "ultraboháčům" poskytuje finanční služby a nadstandardní servis, jako je například nonstop služba bankéře či různé kreditní karty.

Neoficiálně se tradují i historky o výletech klientů firemními letadly či plnění nejrůznějších přání, jako je dodávka luxusních bot značky Manolo Blahnik z butiku v Miláně. Za to však klienti zaplatí bance na poplatcích až milion korun ročně.

"Klientů, kteří si mohou dovolit utratit milion ročně za bankovní služby, není neomezeně mnoho," připouští Ašer. Nová méně movitá klientela by pochopitelně neměla tak luxusní služby.

Jak chce banka nové klienty oslovit, zatím není jasné. "Je to o call centru, o lidech. Je několik variant, ale v tuto chvíli o tom nechceme mluvit a nemáme ani nějakou variantu vybranou," říká.

Banka podle něj zatím nezvažuje, že by se pustila vysloveně do retailu, tedy že by začala vybírat vklady a nabízet úvěry všem zájemcům.

Delší splatnost - dražší úvěr

J&T Banka prošla v minulých měsících podrobnou dohlídkou ČNB, která skončila v dubnu. Výsledkem bylo, že banka musela doplnit dokumentaci, které společnosti do skupiny vlastně patří, a musela upravit obchodní strategii. "Doplnili jsme, že nejsme majiteli některých společností, které financujeme," řekl bez dalších podrobností Ašer.

Podle dostupných informací jde například o kancelářskou budovu Prosek Point v Praze a některé projekty na Slovensku. Pokud by banka byla jejich majitelem, musela by je buď přestat financovat, anebo by musela navýšit svůj kapitál, aby splňovala předepsanou angažovanost vůči vlastní skupině.

Další změnou je, že banka musí změnit svou dosavadní praxi, kdy poskytovala úvěry klientům jen na jeden rok, i když se půjčkou financoval víceletý projekt. "Dělali jsme to pro případ, abychom mohli úvěr ukončit, kdyby byl problém s likviditou. ČNB se tato metoda nelíbila," připustil Ašer. Banka proto musí splatnosti úvěrů natáhnout. "To ale vede k tomu, že jsou tyto úvěry dražší," dodal Ašer.

Horko na ostrovech

J&T Banka míří do nově zakládaného finančního holdingu skupiny J&T. Kromě ní patří skupině ještě pobočka na Slovensku a J&T Bank v Moskvě, Švýcarsku a na karibském Barbadosu. Nedávno získala skupina licenci pro vybudování zcela nové banky na souostroví Turks a Caicos, známém jako offshorové finanční centrum.

"Situace na tomto území je nyní politicky destabilizovaná a nejasná. Z těchto důvodů, i přes získání licence, neinvestujeme do tohoto projektu další finanční prostředky," uvedl mluvčí banky Petr Málek.

Situace na souostroví je nejasná poté, co koncem letošního března rezignoval tamní premiér Michael Misick, který je vyšetřován kvůli podezření z korupce při pronájmu pozemků na výstavbu luxusního hotelového centra. Jeho investorem měl být klient J&T Mário Hoffman a spolufinancovat ho měla J&T. Její pražská banka také podle výslechů vyšetřovací komise Misickovi poskytla za nejasných okolností vysokou půjčku.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Řetězec C&A Moda spustil eshop, zboží posílá z Německa

(Ilustrační snímek)

Prodejce oděvů C&A spustil v Česku a dalších deseti evropských zemích internetový obchod. Doručovací lhůta je od čtyř...

Zaplať, nebo ukončíme spolupráci. Japonský Amazon je podezřelý z vydírání

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...

Japonský Amazon je podezřelý z porušování antimonopolních předpisů. Úřady prošetřují obvinění, že firma vydírala...

Štěpení ČEZ? Rozhodne se během jara, říká šéf firmy Beneš

Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ

Stát stojí spolu s energetickou společností ČEZ před klíčovým rozhodnutím: jak a za co postavit nové jaderné bloky....

Najdete na iDNES.cz