Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banka, jež spustila české krachy, se dočkala soudu

  12:38aktualizováno  12:38
Skandál kolem Kreditní a průmyslové banky odstartoval vlnu pádů českých bankovních domů. Přestože se banka dostala do nucené správy už v roce 1993, první žaloba šla k soudu až o deset let později. V pondělí se prvním velkým krachem v českém bankovnictví se začal zabývat soud.

Zakladatel Kreditní a průmyslové banky Antonín Moravec stane před soudem. | foto: ČTK

Na lavici obžalovaných usedl někdejší šéf Kreditní a průmyslové banky Antonín Moravec. Ten je stíhán dva podvody  poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle státního zástupce tak v letech 1992 až 1993 způsobil škodu za více než 600 milionů korun.

Sám Moravec se z pondělního jednání omluvil, jeho obhájce Oldřich Choděra ale hned v úvodu požádal o zastavení stíhání svého klienta kvůli dlouhé době vyšetřování. Odkazoval se na Listinu základních práv a svobod a na zprávu štrasburského soudu pro lidská práva kritizující pomalost české justice.

"To, že se někdo 12 let bojí, jak bude potrestán, je již dostatečným trestem," řekl obhájce. Soud však jeho žádost zamítl.

Desítkám svých firem pak rozpůjčoval 800 milionů korun, další peníze zmizely u jiných dlužníků. Moravcovy firmy jeho bance nesplácely, a KPB tak neplatila svým věřitelům.

Jednou ze společností, které od Moravcovy banky úvěr dostaly byla jeho vlastní firma Amex. S tou Moravec podepsal smlouvu o krátkodobém úvěru ve výši přes 191 milionů korun, i když věděl, že firma nebude schopna úvěr splatit. Pracovníkům banky prý slíbil, že společnost bude ručit majetkem, který ale nikdy neměla.

O Moravcovy aktivity se policie zajímala od června 1994, kdy podnikatel skončil ve vazbě. Policie ale nenašla dostatek důkazů, o dva roky později ho proto propustila a původní obvinění zúžila. Vyšetřovatelé zastavili stíhání pro zpronevěru a zkreslování údajů.

Moravec se ve vazební cele ocitl ještě jednou - v roce 1998. Tentokrát si vyslechl obvinění z podvodu. Podle policie převedl na účty Amexu zhruba 300 milionů korun, které si v bance uložila Škoda Plzeň. Podle obžaloby vylákal od člena představenstva Škody podpis na základě nepravdivých tvrzení.  Aby tento skutek zakryl, protiprávně rozhodl o převodu tří set milionů korun na účet Škody, uvádí žalobce.

Dluhy, které po bance zůstaly, se odhadují na 3,5 miliardy korun. Česká národní banka uvalila v roce 1993 na KPB nucenou správu, o dva roky později se banka ocitla v konkurzu.

Kauzu už v minulosti řešil i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, kde si Moravec právě na vyhlášení nucené správy stěžoval. I když ve Štrasburku odmítli většinu Moravcových požadavků, dočkal se alespoň konstatování, že právo banky na řádný proces bylo porušeno. Soud mu také přiznal náhradu na soudní procesy ve výši 10 tisíc eur, tedy asi 320 tisíc korun. - více zde

Autoři: , ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Najdete na iDNES.cz