Banka neví, komu dala milion

  • 34
Česká spořitelna se zřejmě stala obětí podvodu, při němž vyplatila více než milion korun do nesprávných rukou. Případ - kromě pravděpodobného pochybení spořitelny - dokazuje, že kvůli chybě banky se může do vážných potíží dostat její klient. V kauze, kterou šetří policie, jde o dva záhadné výběry hotovosti na pobočkách spořitelny v centru Prahy. Zůstatek na účtu podnikatele Libora Simka se po těchto výběrech smrskl z milionu korun skoro na nulu.

Simek tvrdí, že spořitelna naletěla podvodníkovi, který peníze z jeho konta jednoduše ukradl. "Přišel jsem na pobočku a chtěl vybrat 70 tisíc. Bylo mi však sděleno, že místo milionu tam mám jen sedm tisíc," uvedl Simek. Při reklamaci banka objevila, že o dva dny dříve někdo z účtu vybral nejprve 680 tisíc a poté v jiné pobočce 400 tisíc korun.

Pokud chce někdo vybírat ve spořitelně peníze na přepážce, musí se podepsat podle podpisového vzoru, znát číslo účtu a jméno člověka, na kterého je účet veden a při výběrech nad sto tisíc korun předložit občanský průkaz. Obdobná pravidla uplatňují i jiné banky.

Spořitelna se brání tím, že ten, kdo peníze vybíral, splňoval všechny tři podmínky. To je pro ni důkaz, že milion nemohl vybrat nikdo jiný než Simek a že není žádný důvod peníze vracet.

"Standardně jsme ověřili totožnost, a nemáme proto důvod si myslet, že peníze vybíral někdo jiný než oprávněná osoba. Navíc vše se opakovalo dvakrát a ani jedna z pracovnic nepoznala nic divného," uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková.

Policisté zatím čekají na grafologický rozbor podpisů i na expertizu záběrů z videokamer na pobočkách. Jedna zaměstnankyně spořitelny, která peníze vydávala, však při výslechu na policii podala klíčové svědectví: peníze zřejmě vybíral někdo jiný než Simek. "Paní z pobočky udala popis, který se s podobou klienta neshoduje," uvedla vyšetřovatelka případu Martina Havlínová.

"Proto se kloníme k verzi, že peníze nevybíral pan Simek," dodala. Gajdušková připouští, že jeden podpis úplně přesně neodpovídal vzoru. "Ale to se stává často," uvedla mluvčí. Sám Simek do policejního protokolu uvedl, že peníze nevybíral. V případě lži by se tedy vystavoval trestnímu stíhání.

Ve hře tak zůstávají varianty, že někdo Simkovy doklady zfalšoval nebo že Simek s někým třetím spolupracoval. V obou těchto případech by ovšem spořitelna vyplatila peníze nesprávnému člověku, což by znamenalo její pochybení.

Gajdušková přiznává, že pokud někdo měl zdařilý falzifikát občanského průkazu, měl nacvičen Simkův podpis a znal údaje o kontu, mohla banka vyplatit peníze podvodníkovi. "Nejprve však musíme počkat na závěry šetření. Pokud se prokáže, že peníze vybíral někdo jiný, pak klienta pochopitelně odškodníme," uvedla Gajdušková.