Bankéři opět snížili americké úrokové sazby

Americký Úřad federálních rezerv snížil podle očekávání úrokové sazby o půl procentního bodu s cílem zabránit americké ekonomice v přílišném ochabnutí. Navázal tak na podobně výrazné zmírnění měnové politiky z počátku ledna a prohlásil, že je připraven v případě potřeby k dalšímu zásahu. Výbor pro operace na otevřeném trhu jednomyslným rozhodnutím snížil klíčovou mezibankovní sazbu na takzvané federální fondy na 5,5 procenta z dosavadních šesti procent.

Analytici vzhledem k tónu doprovodného vyjádření FOMC počítají v příštích měsících ještě s dalším zmírněním měnové politiky zhruba o půl bodu, které by již na vymanění největší ekonomiky světa z útlumu mělo stačit.

Výbor pokládá za hlavní důvod ochabnutí ekonomiky oslabení spotřebitelské a podnikatelské důvěry, zesílené ještě růstem nákladů na energie.

Kvůli tomu výrazně oslabily spotřebitelské výdaje a podnikatelské investice, což se projevilo v prudkém potlačení průmyslové výroby.

Za pozitivní faktor výbor naproti tomu označil technologický pokrok a s tím spojený růst produktivity, což by mělo při nižších úrokových sazbách v průběhu času růst ekonomiky opět podpořit.

Od konce roku 1991 je to poprvé, co centrální banka USA snížila sazby během jediného měsíce o celé procento.

Šéf Úřadu federálních rezerv Alan Greenspan minulý týden před členy rozpočtového výboru Senátu prohlásil, že tempo růstu americké ekonomiky v posledním období výrazně zpomalilo a že nelze vyloučit, že se růst v těchto dnech již zcela zastavil.

"Snížením úroků podruhé za měsíc se Fed snaží dělat co může, aby zadržel ekonomiku před dalším oslabováním. Mají obavy z klesající spotřebitelské a podnikatelské důvěry," řekl agentuře Reuters ekonom Gary Thayer z firmy AG Edwards & Sons.