Čtvrť bankéřů v Londýně se brzy změní.

Čtvrť bankéřů v Londýně se brzy změní. | foto: Profimedia.cz

Bankéři se připravují k úprku z londýnské City, po brexitu zamíří do Evropy

  • 234
Londýnské City se může pod vlivem brexitu otřást v základech. První banky už začínají vážně či méně vážněji mluvit o stažení svých lidí do Evropy či USA. Švýcarská UBS svůj částečný úprk potvrdila jako definitivní. Zpátečku může zařadit i Goldman Sachs a další.

Od loňského referenda, které rozhodlo o vystoupení Británie z EU, se libra vůči euru propadla více než o desetinu. A časem hodnota sterlingu může spadnout až na úroveň eura. Víc však nejspíš banky trápí nejistota ohledně britských licencí, které pro ně dosud byly vstupenkou na evropské trhy. V budoucnu to tak být nemusí.

Londýnské City, které je centrem finančního světa v Evropě, je nervózní. Nejistotu podtrhlo i čerstvé vystoupení premiérky Theresy Mayové, která potvrdila plán tvrdého brexitu. Od postupných varování od loňského roku se nyní zdá, že finanční instituce začínají reálně naplňovat plány na svůj „brexit“ - tedy odchod z Británie.

Na situaci reagovaly významné světové banky s pobočkami v Londýně. Ředitel švýcarské UBS Andrea Orcel na ekonomickém fóru v Davosu agentuře Bloomberg potvrdil, že investiční banka definitivně přesune část lidí z Londýna do Evropské unie. UBS je jedním z největších správců privátního bohatství na světě. Už dříve banka varovala, že v souvislosti s brexitem může přijít exodus zaměstnanců finančního sektoru.

„Musíme očekávat to nejhorší,“ řekl Orcel Bloombergu. Jedinou otázkou podle něj teď je, kolik lidí banka ze City stáhne. „Bude to záležet především na tom, jakou dohodu dosáhne Velká Británie s Evropskou unií. Faktem je, že přesuneme své bankéře,“ uvedl. K odchodu zavelí podle svých slov ve chvíli, kdy britská vláda aktivuje článek 50, který zahájí legální prodeduru vystoupení z EU.

UBS není solitérem, odchod zvažují i další banky. Generální ředitel HSBC Stuart Gulliver ve středu oznámil, že banka připravila scénář pro přesun tisíc pracovníků z Londýna do Paříže. Obě zmíněné banky patří k největším hráčům ve finančním světě, kteří v Londýně působí.

O odchodu začal mluvit také americký obr investičního bankovnictví Goldman Sachs. Banka podle listu Handelsblatt zvažuje přesun až tří tisíc pracovníků z Londýna do Frankfurtu, New Yorku nebo dalších zemí Evropy kvůli obavám z brexitu. V současnosti má v Británii šest tisíc zaměstnanců.

Deník The Guardian už dříve odhadl, že by banky mohly na ostrovech škrtnout ve finančním sektoru až sto tisíc míst (více čtěte zde).