Bankomatová síť opět zhoustla

  • 16
Domácí kasičky či dokonce příruční trezory na schraňování zásoby peněz pomalu ztrácejí význam. Kromě toho, že stále více lidí platí za nákupy přímo platební kartou, roste také síť automatů, z nichž lze vybrat hotovost. V pololetí jich v Česku bylo už téměř 2300, meziročně o desetinu více.

Už déle než rok se banky snaží své klienty odradit od toho, aby si chodili pro bankovky do poboček. Zákazník, který se tomuto trendu nechce přizpůsobit, to pocítí na vyšších poplatcích.

Lidé šetří, hlídají si loga bankomatů

Bankovky vás přijdou pěkně draho

Zároveň ale banky začátkem roku 2002 zvýšily poplatky, které si vzájemně (a následně i klientům) účtují za výběr z bankomatu konkurenční firmy.

Proto stále rozšiřují svou síť bankomatů. Vedoucí pozici si stále udržuje Česká spořitelna, které patří téměř polovina peněžních automatů v Česku, ostatní banky ale také přidaly.

Spořitelna instalovala ke konci prvního pololetí 1039 přístrojů, což je meziročně o pět procent neboli rovnou padesátku automatů víc než na konci loňského června.

Druhá největší síť "strojů na peníze" patří Komerční bance. Od konce minulého roku do 30. června 2003 se rozrostla o 33 zařízení, celkem na 473 bankomatů.

Meziročně o téměř třicet procent bankomatů více měla jednička na bankovním trhu, ČSOB. Její klienti mohou hotovost mimo přepážky vybrat na 351 místech.

Z menších peněžních ústavů disponuje největší sítí GE Capital Bank, která v těchto dnech ohlásila instalaci 300. bankomatu.

Ostatní banky mají pouze několik desítek přístrojů. Raiffeisenbank jich vlastní 42, internetová eBanka a Živnostenská banka spravují podle svých internetových stránek shodně po 26 přístrojích.