Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bankovním podvodům vévodí padělání karet

  1:00aktualizováno  1:00
Nejrozšířenějším typem bankovních podvodů v Česku je v současné době padělání platebních karet a jejich zneužití. "Je to celoevropská záležitost," říká Eva Brožová z tiskového oddělení pražské policie. Vyskytují se však i podvodníci, kteří od lidí vyloudí informace o účtech.

"Nejvíce se na této trestné činnosti podílejí zahraniční organizované skupiny. V poslední době si najímají námezdní sílu v podobě českých občanů," dodává.

Jeden ze způsobů zneužití platebních karet je například takzvaný skimming, kdy je na bankomatu nainstalována mikrokamera, která umožní získat informace o klientově heslu a sejme data přímo z magnetického proužku karty.

Počet padělků se zvyšuje úměrně s narůstajícím množstvím vydaných karet, říkají zástupci bank. Loni tak škody způsobené zneužitím platební karty podle údajů policejního prezidia vzrostly z asi 27 téměř na 34 milionů korun.

Banky se však k těmto podvodům vyjadřují jen sporadicky. "Loni jsme zaznamenali vlnu pokusů o kopírování karet. Počet skutečně zneužitých karet tímto způsobem byl však nízký, řádově desítky karet," uvedla Helena Matuszná z České spořitelny.

Klienti bank se často nechají nachytat podvodníky a mnozí z nich neváhají sdělit cizímu člověku i svůj kód. "Podvody se děly, dějí a dít budou, ale některé problémy si způsobují sami klienti. Informovanost je tedy velice důležitá," říká Petr Barák, předseda komise pro bankovní a finanční bezpečnost České bankovní asociace.

Dodává, že jeden z nejpalčivějších problémů, který poslední dobou trápí finanční ústavy, je také zneužití osobních dokladů.

Novějším typem podvodu, který se masověji začal rozšiřovat v polovině loňského roku, jsou takzvaní falešní obchodní zástupci, kteří se pod rouškou poskytování služeb od lidí snaží získat informace o jejich bankovních účtech a kartách.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Najdete na iDNES.cz