Bankroty budou víc pod kontrolou

  • 6
Bankroty, které čím dál více přiškrcují výkon české ekonomiky, budou brzy podléhat zcela novým pravidlům. Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský se chystá přinést do vlády během měsíce zcela nový úpadkový zákon. Ten se rodil více než dva roky.

"Chci, aby se postavily překážky tomu, o čem se mluví, že konkurz je dotunelování podniků. Dnešní zákon je přímo životodárným podhoubím pro možnou korupci," říká Rychetský.

V Česku je nyní více než 12 tisíc firem v konkurzu. To je nejvíc za posledních deset let. A osm set bankrotů už trvá déle než sedm let. Nový zákon má učinit přítrž tomu, aby bylo jen na soudci, který na bankrot dohlíží, koho pověří řízením konkurzu.

"Chceme zpřetrhat osobní vazby mezi soudci a správci. Správce bude vybírat například předseda soudu," říká ministr. Podezření na vazbu mezi soudcem a správcem se objevilo v kauze Union banky.

Nový zákon přináší nejvíc změn právě pro správce konkurzní podstaty. Ti jsou totiž velmi špatně kontrolovatelní, zodpovídají se jen soudci, a pokud se vyloženě nedopustí trestného činu, není, kdo by je postihl.

Nový zákon má také výrazně posílit moc věřitelského výboru vůči správcům. Ministerstvo spravedlnosti původně také chtělo, aby správce byl zcela samostatná profese a nemohl jím být například advokát. "Dohodnut byl ale jiný model, vyloučení advokátů z konkurzů nemá v Evropě obdoby," konstatoval předseda České advokátní komory Stanislav Balík.

Kvalitu správců, jimiž se může stát v podstatě kdokoliv, by měla posílit zcela nová organizace. "Půjde o speciální právnickou osobu, jakousi asociaci řízenou zákonem, která by měla pacifikovat především ty správce, nad nimiž dnes není žádná kárná pravomoc," uvedl Balík.

Asociace by pro všechny správce zajišťovala povinné vzdělávání a organizovala by speciální zkoušky pro nové adepty. Cílem zákona také je, aby konkurz neznamenal automatickou likvidaci podniku, jako je tomu často nyní.

Nově by měly mít šanci především konkurzy za chodu firmy, kdy je výsledkem zdravý a fungující podnik s novými vlastníky. V tom vidí přínos zákona i Komora specialistů pro krizové řízení a insolvenci.

"Ustanovení o restrukturalizaci může oddělit takzvané čestné dlužníky od nečestných," říká prezidentka komory Jarmila Veselá. Často se stává, že firmy před prohlášením konkurzu majetek zašantročí, a podnik už se nedá zachránit.