Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky častěji hlásí podezření na praní peněz

  13:00aktualizováno  13:00
Podezření, že se firmy pokoušejí pomocí českých bank legalizovat peníze z trestné činnosti, se objevuje stále častěji. Podle výzkumu KPMG hlásí české finanční ústavy stále víc případů, které podle nich mohou být pokusem o vyprání špinavých peněz.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Odhalování takových případů ale není podle bank vůbec jednoduché. Chybí jim totiž jak spolupráce státu, tak často i samotných klientů.

Podnikatele obtěžuje vyplňovat hory formulářů, a když to banka po nich chce, pohrozí odchodem jinam. "Zejména u stálých klientů se pak stává, že než aby banka riskovala, že o klienta přijde, leccos mu odpustí," vysvětlil Pavel Závitkovský z KPMG.

Bankám na druhé straně chybí i zpětná vazba státu. Z deseti českých finančních ústavů, kde výzkum probíhal, si na takřka nulovou odezvu ze strany ministerstva financí stěžovaly všechny. "Banky hlásí a hlásí, ale už se nedozví, kolik z těch případů skutečně skončilo vyšetřováním či jak se dále postupovalo," uvedl Závitkovský.

Komunikace mezi Finančně analytickým útvarem ministerstva a bankami probíhá podle Radka Němečka z tiskového oddělení ministerstva finanancí na několika úrovních. Jednak při každodenní činnosti, daále prostřednictvím Bezpečnostní komise České bankovní asociace. Banky a ministerstvo se setkává i na seminářích a spolupracují na přípravě kontrolních mechanismů, řekl Němeček.

I když sedmdesát procent českých finančních ústavů hlásí stoupají počet podezřelých transakcí, nemusí to na druhé straně nutně znamenat, že k případům praní špinavých peněz dochází častěji než dřív. Banky především více investují. Zejména ty velké se blíží světovému standardu, a proto si podezřelých převodů snadněji všimnou.

To potvrdily i údaje ministerstva finanancí. Zatímco v roce 2001 obdrželo 1750 hlášení a podalo 101 trestních oznámení, loni to bylo už 3 267 hlášeni. Počet trestních oznámení ale zůstal téměř stejný - celkem jich bylo 103, uvedl Radek Němeček z tiskového oddělení ministerstva.

Počty hlášených podezření na praní špinavých peněz

2001 2002 2003 2004 2005*
přijatých hlášení

1750

1264

1970

3267

2200

 - z toho od bank

1398

1023

1803

3040

-

 - od jiných subjektů

352

241

167

227

-

podáno trestních oznámení

101

115

114

103

133

Zdroj: Ministerstvo financí, * neúplný údaj

Výzkum na druhou stranu potvrdil, že zejména menší finanční ústavy zatím mají co dohánět. Kolik peněz do boje proti špinavým penězům nalijí, totiž často závisí především na rozhodnutí vedení. A většina českých manažerů zatím v této oblasti nejvyšší prioritu nevidí.

Zatímco v západní Evropě boji proti praní špinavých peněz přiřadilo vysokou prioritu šedesát procent vrcholových managerů, v Česku to byli jen čtyři z deseti.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz