Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky kritizují novelu insolvenčního zákona, podle nich ohrozí úvěrový trh

  1:07aktualizováno  1:07
Banky a některé firmy lobbují za změnu novely insolvenčního zákona, která má pomoci společnostem přežít těžké období a zachránit pracovní místa. Nová norma z dílny poradního orgánu vlády NERV podle nich sice směřuje k dobrému cíli, ale obsahuje chybu, která může zmrazit úvěrový trh.
Podle kritiků může novela ve finále ohrozit klienty, kteří v insolvenci nejsou a podkopat krizí postižené hospodářství.

Podle kritiků může novela ve finále ohrozit klienty, kteří v insolvenci nejsou a podkopat krizí postižené hospodářství. | foto: Profimedia.cz

Novela chce totiž firmám či soukromým podnikatelům, kteří poskytnou společnosti v insolvenci úvěr, zajistit prioritu při splácení půjčky z běžného provozu podniku. K tomu jim dovoluje také získat část zástav, které byly už dříve poskytnuty někomu jinému.

A právě možnost "sáhnout si" na starší zástavy otřese podle kritiků důvěrou věřitelů v poskytování dalších půjček. "Opatření se má zpětně dotknout i existujících obchodů. To by znamenalo nepřípustný zásah do stávajících práv a jistot věřitelů. Banky by musely přehodnotit všechny poskytnuté úvěry," říká šéf České bankovní asociace (ČBA) Josef Tauber.

pomůže novela?

Novela insolvenčního zákona může podle kritiků ohrozit drobné podnikatele, kteří půjčili peníze na provoz podniku svým známým, kteří se kryli zástavou celé dílny. Pokud se jejich známý dostane do problémů, může být nový věřitel uspokojen i z jejich zástavy.

To podle něj může v konečném důsledku zastavit financování klientů, kteří dosud v insolvenci nejsou, vyvolat žaloby na zmařené investice a podkopat rozvoj hospodářství v době krize.

Stejný názor zastávají také další poskytovatelé půjček, jako je například Asociace družstevních záložen, ale i zástupci firem, které se bojí toho, že jim to zablokuje přístup k penězům.

"Podporujeme stanovisko bankovní asociace, neboť navrhovaná opatření popírají základní principy zástavního práva. Povedou k dalšímu znejistění zástavních věřitelů a mohou ztížit přístup podniků k úvěrovým prostředkům," říká Boris Kučera ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podobně mluví i poslanec za ODS a předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

Prostor pro tunely?

Bankovní asociace se také obává toho, že novela otevírá dveře spekulativním úvěrům. "Nový věřitel si bude jist tím, že dostane peníze jako první a ještě se může dostat k majetku zastavenému ostatními věřiteli," poukazuje právnička ČBA Radka Opltová.

novela zákona

Má pomoci perspektivním firmám udržet výrobu i v době, kdy nejsou schopny splácet dluhy. Zatímco dosud věřitelé od firem v insolvenci utíkali, novela je má povzbudit k poskytování nových úvěrů. To má zabránit krachu "dobrých" firem a udržet pracovní místa. Noví věřitelé mají být zvýhodněni oproti původním tím, že v případě ohrožení jejich peněz mohou "sáhnout" i na zástavy jiných subjektů. Banky to podporují, ale nesouhlasí s tím, aby šla novela tak daleko, že bude ohrožovat hodnotu zástav dřívějších věřitelů.

Upozorňuje přitom na to, že noví věřitelé mohou být skrytě propojeni se starým vedením a snažit se tak v některých případech vyvést z podniku majetek.

Ministerstvo spravedlnosti, které novelu předložilo do Sněmovny, považuje tyto obavy za přemrštěné. "Úvěrové financování (poskytnutí úvěru firmě v insolvenci, pozn. red.) je poskytováno kvůli financování provozu dlužníkova podniku. Výše takového úvěru je tak vzhledem k hodnotě podniku nepoměrně nižší a obava ze spekulativních úvěrů je z tohoto pohledu přehnaná," říká Jitka Zinke z tiskového oddělení.

Zneužití novely se nebojí ani Hospodářská komora (HK). "Podmínky pro přijetí nového úvěru jsou natolik přísné, že riziko jejich zneužití je minimální. Přijetí navrhuje sám insolvenční správce, musí ho schválit insolvenční soud a může se k němu vyjádřit kdokoliv z účastníků, což vytváří dostatečnou pojistku proti zneužití," domnívá se prezident HK Petr Kužel.

Komora považuje zvýhodnění nových věřitelů za spravedlivé také z toho důvodu, že se do zvýhodněného režimu mohou zapojit i původní poskytovatelé půjček. "Banka se zajištěným závazkem by se naopak měla snažit sama nabídnout insolvenčnímu správci úvěrování subjektu a nikoli pasivně sedět a být v pohodě na základě přednostního zajištění," domnívá se člen představenstva HK Ondřej Novák.

Podle něj se banky při zajištění úvěrů chovají vůči podnikatelům často arogantně a vyžadují přehnaně vysoké záruky, což podnikatele diskriminuje.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Najdete na iDNES.cz