Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky: která kreditní karta slibuje nejvíce?

aktualizováno 
Občané České republiky si stále více zvykají na různé formy úvěrů. Kreditní karta je jedním z nich a trend potvrzuje. „Kreditky“ jsou na vzestupu – dokazují to čísla uváděná bankami i karetními asociacemi. Kromě bezúročného období nabízí většina z nich různé bonusy. S jakými se můžete setkat? Co vše vám banka v rámci ročního poplatku nabídne?

Bankovní kreditní karty nyní nabízí sedm z jedenácti největších bank. Z toho největší portfolio kreditních karet má Česká spořitelna a HVB Bank. Většinou jde o karty embosované, pouze dvě banky nabízejí kreditní Visu Electron. Nabídky jednotlivých bank se liší podmínkami (získání karty, délka bezúročného období, úvěrové limity apod.), stejně jako poplatky a úročením. Liší se ale i různými bonusy. Většina bank se snaží nabídku kreditních karet obohatit o různé výhody navíc, ať již v podobě slev či zařazení do různých věrnostních programů (u karet co-brandovaných), pojištění v ceně karty nebo různých jiných zvýhodnění.

K základním charakteristikám

Bezúročné období se u většiny bank vztahuje pouze na bezhotovostní operace (tedy platbu kartou). Dvě banky vyšly klientům v tomto aspektu vstříc a bezúročné období u nich platí i pro hotovostní operace (Komerční banka, ČSOB). Délka bezúročného období ve většině případů čítá 45 dní. Jedinou výjimkou je Citibank, která poskytuje bezúročné období v délce 51 dní. Minimální měsíční splátka činí obvykle 10%, z řady vybočují opět pouze dvě banky – Česká spořitelna (5%) a Citibank (5%, min. 200 Kč).

V tabulkách (viz níže) je jako jedno z kritérií uvedeno rozmezí, v němž se pohybuje úvěrový rámec jednotlivých kreditních karet. Ten ale samozřejmě závisí na bonitě klienta. Podmínky pro získání kreditních karet se liší mezi bankami i jednotlivými karetními produkty. Běžný účet zřízený ve vydávající bance jako nutnou podmínku získání kreditní karty požaduje pouze Komerční banka, Živnostenská banka a Česká spořitelna (ta ovšem pouze v případě karet zlatých). Další podmínky se obvykle týkají čistého měsíčního příjmu (od 9 tisíc Kč), někdy také ve spojení s dobou strávenou v současném zaměstnání či požadavku pevné telefonní linky domů (Citibank), případně požadavky příslušnosti k určité organizaci či instituci (u karet co-brandovaných). Některé banky nemají minimální čistý měsíční příjem stanoven a klienti procházejí scoringovým hodnocením (Komerční banka, ČSOB, Poštovní spořitelna).

Výběr kreditní karty se také zcela jistě řídí poplatkem za vedení karty (viz tabulka) či dalšími poplatky spojenými s používáním karty (naleznete ZDE). Kreditní karty u některých bank můžete dostat zdarma v rámci některých dražších balíčků finančních služeb.

Česká spořitelna (karta, uvěrový rámec) Roční vedení* Úroková sazba (rokí/měsíc) Bonus
Kredit+ Visa Electron (10-40 tis. Kč)

120

19,8 (1,65) při podání žádosti do 30.9.2003 první rok vedení karty zdarma
Kredit+ Visa Classic (20-149 tis. Kč) 300 19,8 (1,65) při podání žádosti do 30.9.2003 první rok vedení karty zdarma
Kredit+ Visa Gold (150-500 tis. Kč) 3 000  19,8 (1,65) cestovní pojištění, pojištění zneužití platební karty
Kredit+ MC Partner (20-149 tis. Kč) 300  19,8 (1,65) slevy v 10 partnerských obchodech (Barum, Čedok..): až 10%; při podání žádosti do 30.9.2003 první rok vedení karty zdarma
Kredit+ MC Partner UK (20-149 tis. Kč) 300 19,8 (1,65)  slevy v 10 partnerských obchodech (Barum, Čedok..): až 10%; při podání žádosti do 30.9.2003 první rok vedení karty zdarma
Kredit+ MC Gold (150-500 tis. Kč) 3 000 19,8 (1,65)  cestovní pojištění, pojištění zneužití platební karty; při podání žádosti do 30.9.2003 první rok sleva 50% na vedení karty
Kredit+ MC Gold UK (150-500 tis. Kč) 3 000  19,8 (1,65) cestovní pojištění, pojištění zneužití platební karty; první rok sleva 50% na vedení karty (vztahuje se pouze na první kartu)

Pozn.: *roční vedení (v Kč) zahrnuje vydání karty, její vedení, vedení účtu ke kartě včetně výpisů; zdroj: banky

Bonusy v ceně karty

Cestovní pojištění je v ceně zahrnuto u zlatých karet České spořitelny a HVB Bank a u kreditní karty nabízené Komerční bankou. Živnostenská banka jako součást všech svých tří kreditních karet nabízí pojištění krytí úvěrových rizik spolu s úrazovým pojištěním.

Různé druhy nákupních slev a věrnostních programů nabízí nadpoloviční většina nabízených kreditních karet. Bonusy ovšem mohou mít i nefinanční podobu. Například Citibank projevila snahu zvýšit bezpečnost karty pro uživatele - na přední straně je umístěno jeho fotografie.

HVB  Bank - karta (úvěrový rámec) Roční vedení* Úroková sazba (roční/měsíční)

Bonus

Visa Classic (10-180 tis.Kč)

864 23,4 (1,95)  -

Visa Gold (180-250 tis. Kč)

3 144 23,4 (1,95) cestovní pojištění

T-Mobile Club (10-180 tis.Kč)

864 23,4 (1,95) slevy v prodejnách T-Mobile (až 15%), volný vstup do Airline Business Club  na letišti v Praze

Visa/ČSA (10-180 tis.Kč)

860 18,96 (1,58) Program O.K. Plus s ČSA, slevy na zájezdy s CK ČSA Airtours (5%)

Visa iDnes (10-180 tis. Kč)

884 18,96 (1,58) Program iDnes (program slev-až 35%)

Visa Electron iDnes (max. 10 tis. Kč)

548 18,96 (1,58) Program iDnes (program slev-až 35%)

Visa Škoda Auto (10-180 tis. Kč)

994 18,96 (1,58) 0, 3 % z hodnoty transakce vráceno na účet klienta, např. sleva v řetězci Terranova, výhody u dealerů Škoda Auto.

Pozn.: *roční vedení (v Kč) zahrnuje vydání karty, její vedení, vedení účtu ke kartě včetně výpisů; zdroj: banky

Zajímavý bonus v sobě zahrnuje kreditní karta Visa Škoda Auto od HVB Bank - za  každou částku utracenou  touto kreditní  kartou při nákupech  je 0,3 % z hodnoty transakce vráceno na účet klienta.

Jediná banka sáhla po stimulaci pro zákazníka zřejmě nejvyšší – úplném nebo částečném osvobození od poplatku za vedení karty v prvním roce. Jde o Českou spořitelnu. Kromě Kredit+ MC Gold UK, kde je padesátiprocentní sleva na vedení karty v prvním roce trvalá (pouze pro první vydanou kartu), poskytuje nyní Česká spořitelna další poplatkové zvýhodnění. Pokud podáte žádost o kartu Kredit+ Visa Electron, Kredit+ Visa Classic nebo Kredit+ MC Partner či Kredit+ MC Partner UK  do konce září,  budete mít vedení karty jeden rok zdarma. Za stejných podmínek u karty Kredit+ MC Gold dostanete na roční poplatek slevu ve výši 50 %. Podobnou výhodu nabízela u některých karet zákazníkům HVB Bank, nyní již toto zvýhodnění není uplatňováno.

Banka Kreditní karta Roční vedení*ˇ Úroková sazba (roční/měsíční) Bonus

Citibank

Citibank kreditní karta-stříbrná/zlatá (min. 18/135 tis. Kč) 1 000/2 000 26,4 (2,2)

vstup zdarma na všechny výstavy Národní Galerie v Praze

  Eurotel kreditní karta-stříbrná/zlatá 1 000/2 000 26,4 (2,2)  program Benefit Eurotelu

ČSOB, Poštovní spořitelna

MasterCard Standard (15-250 tis. Kč) 400 19,2/21,6** (1,6/1,8) bezúročné období se vztahuje i na hotovostní operace

Komerční banka

EC/MC, Intercard (20-100 tis. Kč) 986 22,8 (1,9) cestovní pojištění + bezúročné období na všechny transakce

Živnostenská banka

Visa Credit Classic (10-50 tis. Kč) 960 15,4 (1,28) pojištění krytí úvěrových rizik spojené s úrazovým pojištěním
  Visa Golf (min. 20 tis. Kč) 960 15,4 (1,28) pojištění krytí úvěrových rizik spojené s úrazovým pojištěním; výhody partnerů Visa Golf (slevy až 10%)
  Visa Credit Gold Čedok (100-150 tis. Kč) 2 280 15,4 (1,28)  pojištění krytí úvěrových rizik spojené s úrazovým pojištěním; cestovní výhody Čedoku-slevy, servis

Pozn.: *roční vedení (v Kč) zahrnuje vydání karty, její vedení, vedení účtu ke kartě včetně výpisů, ** úroková sazba pro žadatele s účtem/bez účtu u ČSOB; zdroj: banky

Z uvedeného je patrné, že nabídka kreditních karet bank je poměrně široká. Kterou si tedy máte vybrat? Co je pro vás rozhodující – minimální roční poplatek, úroková sazba, výše minimální splátky, nebo maximální možná výše úvěrového rámce? Žádná z karet nezahrnuje všechna "nej",  je tedy třeba se rozhodnout pro nejdůležitější z kritérií (například kreditní kartu za nejnižší roční poplatek nabízí Česká spořitelna, zatímco nejnižším úročením se může pochlubit Živnobanka). I různé poskytované bonusy mohou rozhodování ovlivnit. Zde je vhodné porovnat roční poplatek s přidanou hodnotou, kterou vám karta přinese. Pokud často cestujete do zahraničí, můžete si nejvíce cenit cestovního pojištění obsaženého v kartě. Pro opatrné je zde pojištění úvěrových rizik či úrazové pojištění. Pokud vám naopak přinesou větší výhody slevy a věrnostní programy s kartami spojené, mohou se vám hodit různé co-brandované karty nebo kreditní karty České spořitelny s partnerským programem. Kritéria výběru budou zřejmě u každého člověka jiná. Výzkum trhu kreditních karet realizovaný v nedávné době společností MasterCard však ukázal, že nejvíce lidí (nadpoloviční většina) si pořídila platební kartu, neboť jí byla bankou nabídnuta. Vlastní výběr uvedla necelá třetina respondentů výzkumu.

Máte kreditní kartu? Podle čeho jste si vybírali a jaké vám přináší výhody? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Víčka, plastová, plast
Některé firmy už nekupují víčka na charitu. Zájem lidí nepolevuje

Některé společnosti v Česku končí s výkupem plastových víček či snižují jejich výkupní cenu. Jejich sbíráním lidé pomáhají zejména rodinám s handicapovanými...  celý článek

Ilustrační snímek
Ministerstvo chystá překotné změny v ČSSZ. Jde o stamilionové IT zakázky

V České správě sociálního zabezpečení se chystají personální škatulata. Vznikne nová mocná sekce, která zkombinuje IT a veřejné zakázky. Dosavadní ředitelé...  celý článek

Ilustrační foto
Vajec je tak málo, že se prodávají v aukcích. Zdraží až na 6 korun

Vejce v obchodech začínají zdražovat. V příštích týdnech může stát jedno vejce 5 až 6 korun. Na trhu je jich takový nedostatek, že producenti začali prodávat...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.