Banky lákají na prémie a služby zdarma

Kdo by nechtěl mít běžný účet s tříprocentním úrokem? Nebo zdarma vedení konta a zasílání pravidelných výpisů? tem, kterým ještě nebylo šestadvacet let nebo studují, banky takové výhody nabízejí.
Kdo by nechtěl mít běžný účet s tříprocentním úrokem? Nebo zdarma vedení konta a zasílání pravidelných výpisů? tem, kterým ještě nebylo šestadvacet let nebo studují, banky takové výhody nabízejí.

Mladým jsou mnohé služby, za které dospělí musí platit, poskytovány zdarma. Takové výhody mají lidé na svých studentských kontech, ale i lidé, kteří nestudují a mají v bance veden účet pro mladé. Banky nabízejí studentům alespoň středních škol a mladým od patnácti let především běžné účty tedy ty, z kterých je možné platit výdaje, jako je třeba kolejné, nechat si na ně posílat odměny za brigády a podobně.

Vysokoškoláci mají největší výběr

V nabídce speciálních běžných účtů mají největší výběr studující na vysoké škole. Ani studenti nižších typů škol však nejsou bez možnost. ČSOB, Komerční banka a Bank Austria Creditanstalt nabízejí speciální studentská konta i pro žáky středních či vyšších odborných škol. Kromě účtů, které mohou využívat pouze studující, existují i konta všeobecně pro mladé. Ty nejsou vázány na studium, ale na jeho věk. Bývají určeny lidem od patnácti do šestadvaceti let. Je-li majitelem účtu člověk, kterému ještě nebylo osmnáct let, podepisuje za něho smlouvu o založení účtu rodič. To však neznamená, že by dítě k účtu ve skutečnosti nemohlo. "U našeho konta Sporojunior je rodič ručitelem, ale nedisponuje prostředky na účtu," upozorňuje tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Mladí a studenti jsou zvýhodněni podobně

A jaké výhody banky mladým nabízejí?

* vyšší úročení účtu

Zatímco na "dospělých" osobních kontech bývá roční úrok zhruba půl až jedno procento, konta pro mladé nabízejí úroky od jednoho do tří procent.

* některé služby zdarma

Bezplatné je například vedení účtu či pravidelné posílání výpisů (nebo za ně majitel účtu platí jen poštovné 5,40 koruny). Bez poplatku vydá obvykle banka mladému klientovi také platební kartu, často nic neplatí ani za trvalý příkaz. Majitelé těchto účtů si mohou nechat zdarma zřídit ovládání účtu přes telefon nebo prostřednictvím internetu. Za platební kartu musí v některých případech mladí klienti platit, ale méně, než kolik platí dospělí. Například majitelé konta ČSOB Student program mohou kromě domácí karty zdarma získat mezinárodní kartu za poloviční roční poplatek. Bez zvláštních výhod je však používání karty. Například za výběr hotovosti z bankomatu zaplatí studenti a mladí lidé stejně jako běžný klient.

Studenti mohou získat prémii

Zvláštní výhodu mají studenti, kteří mají účet v Komerční bance nebo v České spořitelně. "Ročně dostává majitel studentského konta Gaudeamus od banky prémii 333 korun čistého," říká zástupce Komerční banky Karel Tejkal. Podobně majiteli studentského účtu Sporostudent od České spořitelny je připsána každým rokem prémie ve výši čtyři sta korun. Kdo zakončí školu s červeným diplomem, získá od České spořitelny ještě deset tisíc korun. Tuto odměnu však může dostat jen jednou.

Založit konto mohou rodiče

A jak takový účet založit? Konta pro mladé mohou využívat lidé ve věku patnáct až šestadvacet let. Jestliže je dítěti méně než osmnáct let, podepisuje smlouvu o založení účtu rodič. Při podpisu smlouvy musí obyčejně bance předložit svůj občanský průkaz a rodný list dítěte. U studentských účtů banky vyžadují potvrzení o přijetí ke studiu a index. Každým rokem musí student do stanoveného data - obyčejně do 30. listopadu - donést bance potvrzení o tom, že je zapsán do dalšího ročníku. Jestliže student toto potvrzení včas nepředloží, může banka vést účet dál, ale za podmínek pro běžné klienty.

Pro děti jsou vkladní knížky

Dospělí mohou svým dětem založit například dětské vkladní knížky. Oproti běžným vkladním knížkám mají některé výhody - například Poštovní spořitelna nabízí pětiprocentní úrok, zatímco vkladní knížky pro dospělé jsou úročeny zhruba 0,1 až čtyřmi a půl procenty. Když je dítěti osmnáct let, dostává navíc prémii. Její výši stanovuje banka individuálně, podle délky a pravidelnosti spoření a podle výše uložené částky. Podobně majitel dětské vkladní knížky od České spořitelny dostává na účet od banky pět set, tisíc a dva tisíce korun v šesti, patnácti a osmnácti letech věku. Naproti tomu úroky jsou stejné jako u "dospělých" vkladních knížek.

Úvěry na studium

K financování výdajů, spojených se studiem, mohou mladí lidé využít například úvěry na studium. Ty však zatím z domácích bank nabízí pouze Komerční banka a ČSOB ve své divizi IPB. V obou případech jsou určeny jen pro studenty vysokých škol. Úvěr Komerční banky, který se jmenuje Gaudeamus, umožňuje studentovi získat dvacet tisíc až sto padesát tisíc korun. Limit v případě úvěru na vysokoškolské studium od IPB je dvacet tisíc korun ročně po dobu řádného studia. A kolik student za úvěr zaplatí? V případě IPB je výše úroku třináct procent ročně. Pro srovnání: spotřebitelské úvěry od této banky mají úrok 13,50 až 14,50 procenta ročně. V Komerční bance je jeho výše závislá na splatnosti úvěru a dosahuje zhruba devíti až dvanácti procent ročně. To je přibližně stejné jako úroky za spotřebitelské úvěry Komerční banky. Celková doba splatnosti úvěru Gaudeamus je maximálně deset let. Úvěr od IPB musí být splacen do pěti let po ukončení studia. Studenti mají možnost požádat o odklad splátek. Musí však počítat s tím, že po dobu, než peníze včetně úroků vrátí bude jim banka strhávat poplatky za správu úvěru nebo vedení úvěrového účtu. To přijde v IPB na padesát korun za čtvrtletí a v Komerční bance na padesát korun měsíčně.

Co nabízejí tuzemské banky mladým lidem a studentům?

Bank Austria Creditanstalt

Nonstop-Konto STUDENT

Úrok: 3 procenta
Platební karta s mezinárodním studentským průkazem ISIC je zdarma.
Osobní účet Nonstop-Konto STUDENT je pro studenty řádného denního studia středních, vyšších odborných a vysokých škol. V rámci měsíčního patnáctikorunového poplatku majitel získává možnost ovládat svůj účet po telefonu.

Česká spořitelna

Sporojunior Sporostudent

Úrok: 1 procento
Platební karta zdarma
Účet Sporojunior je určen pro mladé lidi ve věku od patnácti do devatenácti let. Účet Sporostudent mohou získat studenti řádného denního studia na vysokých školách. Majitel účtu Sporostudent dostává jednou za rok prémii čtyři sta korun. Při absolvování školy s červeným diplomem navíc získá deset tisíc korun.

ČSOB

ČSOB Junior program

Úrok: 1 procento
Platební karta zdarma

ČSOB Junior program je konto pro lidi ve věku patnáct až devatenáct let.

Junior účet
Úrok: 3 procenta
Mezinárodní platební karta za roční poplatek 150 korun Junior účet od divize Poštovní spořitelna je konto pro patnácti- až šestadvacetileté klienty.

Prima účet
Úrok: 0,5 procenta
Platební karty jsou vydávány za běžných podmínek jako pro dospělé klienty Prima účet je určen klientům do osmnácti let. Roční úrok i ostatní služby k účtu jsou poskytovány za standardních podmínek jako u kont pro běžné klienty.

ČSOB Student program
Úrok: 1 procento
Výběr ze tří druhů platebních karet, z nichž dva (včetně mezinárodní karty) jsou zdarma ČSOB Student program je určen vysokoškolským studentům od osmnácti do šestadvaceti let. Kromě dvou druhů platebních karet, které jsou zdarma, si může student vybrat také karlu Eurocard/Mastercard nebo VISA domácí nebo mezinárodní s padesátiprocentní slevou.

IPB Studentské konto
Úrok: 3 procenta
Mezinárodní platební karta je první rok zdarma, poté za roční poplatek 240 korun Majitelem IPB Studentského konta mohou být studenti vysokých škol až do třiceti let věku.

Juniorské a studentské účty všech divizí ČSOB umožňují zřízení elektronického bankovnictví zdarma, majitel IPB Studentského konta má zdarma i půl roku vedení homebankingu a GSM bankingu.

eBanka

Úrok: 0,25 až 1,50 procenta podle zůstatku na účtu
Platební karta je pro klienty do 26 let věku zdarma
Klienti do šestadvaceti let věku platí měsíčně dvacet korun místo běžného měsíčního paušálu ve výši 85 korun.

Komerční banka

Konto Gaudeamus

Úrok: 3 procenta
Platební karta zdarma
Konto Gaudeamus je určeno studentům řádného nebo kombinovaného studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole. Tento účet si mohou zřídit i studenti postgraduálního studia. Jednou z podmínek pro zřízení účtu je ovšem věk osmnáct až dvacet šest let. Student dostává každým rokem od banky na účet prémii 333 korun.

Union banka

Konto Amos

Úrok: 2 až 3,5 procenta podle výše zůstatku
Platební karta zdarma
Tento účet si mohou zřídit studenti řádného denního studia vyšších odborných a vysokých škol.