Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky nakupují peníze lacině, ale draze půjčují

  1:00aktualizováno  1:00
Česká národní banka už letos zlevnila peníze pro banky natolik, že jsou lacinější než v Evropě. Žadatelé o úvěr tento rozdíl však nepoznají, půjčky jsou tu stále dražší než v zemích Evropské unie.
Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis

Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Bankovní rada ČNB, do jejíchž řad vnesl čerstvý vítr únorovým jmenováním tří nových členů prezident Václav Klaus, už letos snížila úroky třikrát.

Dnes je základní sazba, od které se odvíjejí úroky všech vkladů a úvěrů komerčních bank 1,75 procenta. Ve dvanácti zemích Evropy, kde se platí eurem, to je dvě procenta.

Úrokový ráj na pohled se však pro žadatele o půjčky nekoná. Alespoň v porovnání se zahraničím. Žadatelé o hypotéky dávají tuzemským bankám více než na Západě a ještě více si musí připlatit zájemci o spotřebitelské úvěry.

V březnu se dala hypotéka v domácí bance podle údajů ČNB získat v průměru za 5,1 procenta, a to včetně všech poplatků s vyřizováním půjčky. V části Evropy, kde se platí eurem, šla pořídit za čtyři procenta.

To je přitom průměr, takže například ve Francii či Irsku jsou hypotéky ještě levnější. Každých pár desetin procenta dolů přitom znamená o stovky korun nižší měsíční splátky. Vysvětlení, proč jsou na tom Češi i s nižšími úroky od centrální banky hůře, se nabízí několik. V západoevropských zemích už není poptávka po vlastním bydlení tak vyburcovaná jako v Česku, které teď zažívá boom.

"Místní banky se tak nemusí zájemcům o hypotéky příliš podbízet a tlak na pokles marží není tak intenzivní, i když během posledních let vzrostl," říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Nižší příjmy znamenají vyšší úroky
K vyšším úrokům však vedou i nižší příjmy domácností. Nižší výdělky, a tím i větší hrozba, že dlužník nebude mít na splacení, banky promítají do horšího ohodnocení klientů, a tím vyšších úroků. Úroky jsou obvykle vyšší, když má zájemce méně vlastních prostředků a musí si půjčovat větší sumy.

"Fixní náklady na poskytování hypoték bankám prodražuje i menší průměrná výše hypotéky než třeba v Rakousku," dává další vysvětlení ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Kromě toho jsou banky závislé na úrocích z finančních trhů a ty v tuzemsku více kolísají. Ještě více než u hypoték se proti Evropě liší úroky u spotřebitelských úvěrů.

V březnu (kdy byly evropské a české základní úrokové sazby stejné) byl průměrný úrok z úvěru na koupi ledničky či pračky včetně všech poplatků v Česku 16,7 procenta, zatímco v západní Evropě ani ne poloviční.

Potěšující zprávou však je, že úvěry s tím, jak snižuje sazby ČNB, pomalu zlevňují. Hypotéky jsou dnes historicky nejlevnější, laciněji než před rokem vyjde i půjčka na dovolenou či novou televizi.

Špatný není ani výhled do zbytku letošního roku a podle odhadů i první půlky příštího roku. Ani po trojím letošním snížení úroků není jisté, jestli si centrální bankéři neodhlasují ještě jeden pokles.

Pro další zlevnění půjček hovoří i silná koruna (na nákup jednoho eura je třeba o tři koruny méně než před rokem), která drží spolu s hypermarkety ceny zboží při zemi.
"Posílení kurzu (průměrného čtvrtletního) pod 29,5 koruny za euro by mohlo být pro ČNB důvodem dalšího snížení úrokových sazeb," píše ve své analýze ekonom České spořitelny Viktor Kotlán.

Už při svých předchozích zásazích centrální bankéři silný kurz vždy uváděli mezi důvody, proč šli s úroky dolů. Mnoho jiných možností ani nemají, zvláště když většina členů bankovní rady přímým intervencím na devizovém trhu moc nefandí. Naopak, proti nižším sazbám mluví hrozba dražší ropy.

Analytici se proto shodují, že nejpravděpodobnějším scénářem bude, že úroky teď na současných minimech zhruba rok vydrží. Zájemci o úvěry tak nemusí s vyřizováním hypotéky zbytečně spěchat.

Výjimkou jsou mladé rodiny, které mají zájem o vládou připravovanou novou verzi novomanželských půjček. Staronový kabinet je chce schválit co nejdříve a poskytovat k úrokům na půjčky z bank takové dotace, aby byly úvěry za dvě procenta. I přes mnohá ujištění ministrů nebude nikdy státní kasa bezedná a bude platit "kdo dřív přijde, na toho se dostane".

Naopak, prodražit úvěry by mohly jiné okolnosti, které jsou mimo vliv centrálních bankéřů. Ve Sněmovně se opět objevil návrh několika poslanců, kteří chtějí nad rámec zákona odškodnit až do výše čtyř milionů klienty padlé Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň.

Peníze pro ně by musely zaplatit skrze Fond pojištění vkladů všechny banky, které by tak určitě neučinily na úkor svých zisků.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...Najdete na iDNES.cz