Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

  7:00aktualizováno  7:00
Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a mít jistotu, že vás nikdo nebude popotahovat? A to i o víkendu či v noci. To ještě české banky neumějí. Situace se však má brzy změnit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: mobitoplatito.cz

Od listopadu to umožňuje zúčtovací systém České národní banky. A teď je na bankách, aby se s ním propojily. Není to pro ně sice povinné, ale zájem projevily všechny.

Většina z nich však počítá s tím, že okamžité platby zavede až během příštího roku. Spuštění obvykle podmiňují tím, že službu zavede i dostatečný počet konkurentů.

Není také jisté, zda a kolik si za okamžitou platbu v maximální výši až 400 tisíc korun řeknou. „Analyzujeme různé varianty nabídky okamžitých plateb pro klienty. Jednou z nich je i varianta, že nebudou zpoplatněny zvláštními poplatky, ale standardně podle stávajícího ceníku pro domácí platby,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Mezibankovní finanční transakce

Právě největší tuzemská banka je chce od pondělí spustit v testovacím režimu i pro běžné klienty. Zatím však peníze nebude kam posílat, protože ostatní banky ještě systém neotevřou. Z dalších ho testuje jen Air Bank, a to pouze na účtech svých zaměstnanců.

Konec tučných zisků

Navíc si Česká spořitelna bude v testovací fázi účtovat stejně jako za expresní platbu, tedy 125 korun za transakci. Po skončení této fáze, tedy někdy v průběhu příštího roku, se rozhodne, jak dál. „Podmínkou opuštění testovací fáze je, že k okamžitým platbám přistoupí dostatečný počet bank nebo klientů,“ dodává Hrubý.

Zkraje příštího roku chce instantní transakce spustit například Fio banka. „Předpokládáme spuštění okamžitých plateb v prvním čtvrtletí příštího roku. Nad cenovou politikou ještě uvažujeme. Pokud vůbec nějaký poplatek zavedeme, rozhodně to nebudou stovky ani desítky korun,“ říká obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha. 

Česko ve skluzu

„Schémata existují již v mnoha evropských zemích, ve Velké Británii od roku 2008, v Polsku a Švédsku od 2012 a v Dánsku od 2014. Jejich rozvoj odráží vyspělost ekonomiky i ochotu klientů akceptovat inovace. A také společný zájem většiny lokálních bank provozovat takový systém společně s národní bankou,“ říká technologický specialista z poradenské společnosti PwC Martin Huňka.

V Česku však taková infrastruktura chyběla. „Zhruba rok, po který probíhala příprava a implementace základních pravidel a systému na straně ČNB, může připadat jako velmi dlouhá doba. Jde však o velmi rozsáhlý projekt, proto je jeho postupné nasazování po roce až roce a půl vlastně úspěchem,“ říká expert České bankovní asociace Tomáš Hládek.

Novinka může mít jednu drobnou nevýhodu. „Klienti si budou muset uvědomit, že okamžité platby budou zaúčtovány během několika sekund a pak je nebude možné odvolat,“ říká Huňka. U některých bank je dnes možné platbu stornovat, pokud se klient přepíše třeba v čísle účtu nebo výši platby.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Třináctý plat letos dostane rekordní počet lidí, odhalil průzkum

Ilustrační snímek

V letošním roce dostane třináctý plat nebo odměnu téměř každý šestý zaměstnanec soukromých firem. Vyplývá to z průzkumu...

Najdete na iDNES.cz