Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Válka o dluhy. České banky se přetahují o miliardy, klienti vydělají

  • 55
Bankovní domy, ale také nebankovní subjekty bojují o půjčky, které dala klientům konkurence. Za různé výhody si navzájem přetahují miliardové pohledávky. Popularita přenášení úvěrů roste i díky jednoduchosti celého procesu.

Snížení splátek, přepsání splátkového kalendáře, ale i navýšení půjčky. Za přenesení úvěrů z jiných bank nabízejí finanční ústavy spoustu výhodu.

„U Raiffeisenbank mohou klienti spojit neomezené množství půjček do jediné pomocí produktu s názvem Konsolidace a refinancování, a to až do výše 600 tisíc korun. Převedením úvěru do naší banky si klient může upravit splátky dle aktuálních potřeb, navíc mohou klienti získat novou hotovost ve výši až půl milionu korun,“ říká pro iDNES.cz mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

Raiffeisenbank bere od cizích klientů široké spektrum produktů. Konsoliduje veškeré bankovní i nebankovní úvěry, kreditní karty, kontokorenty, ale i finanční leasingy, úvěry ze stavebního spoření nebo úvěry na automobil. Při řádném splácení nabízí banka také bonus až do výše 50 tisíc korun.

Podobně jsou na tom také ČSOB a ERA. „Klient si sloučí všechny své půjčky do jedné, sníží se mu měsíční splátky. Kromě částky potřebné na splacení úvěrů lze v rámci této půjčky získat také peníze navíc, bez nutnosti dokládat účel jejich použití,“ říká mluvčí obou bank Pavla Hávová.

Snadno a rychle

Při lovu úvěrových produktů konkurenčních hráčů je hodně aktivní také Air Bank. Ta na konsolidaci úvěrů staví i současnou marketingovou strategii. Jak říká mluvčí Air Bank Vladimír Komjati, klienti mohou do jejich banky přenést až pět závazků z jiných bank a spojit je do jediné půjčky.

Jaké výhody banka za přenesení cizího úvěru nabízí, může klient zjistit u většiny bank na internetových stránkách. Některé nabízejí i kalkulačky, které dokážou vytvořit detailní individuální ukázku.

Stud a pocit selhání. Emoce posílají české dlužníky nejčastěji do problémů

Popularita přenášení úvěrů roste i díky jednoduchosti celého procesu. Pokud chce klient přenést jeden, nebo více úvěrových produktů do jiné banky, stačí o to požádat předem na internetu nebo pobočce nové banky. Vyhne se tak nepříjemnému zdůvodňování rozhodnutí u agenta stávající banky.

Po žádosti stačí navštívit nového poskytovatele úvěru s jakýmkoliv dokladem totožnosti. Veškerou následnou administrativu, spojenou se splácením původních úvěrů zajistí za klienta nová banka.

Peníze v kapse

Konkurenční boj pořád víc rozšiřuje i množství výhod, které banky za přenesení cizích půjček nabízejí. Dobrou zprávou pro klienta je, že na konsolidaci půjček může vydělat.

„Hlavní výhodou, kterou klient stále preferuje, je nižší měsíční splátka. Další benefity s tím spojené jsou nižší úrok, či nižší přeplatek. Klientům nabízíme také doplňkové služby s možností odkladu, změny výše a počtu splátek a současně si klient může sjednat pojištění schopnosti splácet,“ říká mluvčí Home Credit Zuzana Bienvenu.

Na lanaření ze strany bank čeští klienti reagují čím dál víc. U Raiffeisenbank narostl loni počet úvěrových produktů o třicet procent. Zatímco v roce 2014 tvořily konsolidované úvěry cizích bank dvacet procent všech půjček poskytnutých ČSOB, loni to bylo o deset procent víc z celého objemu.

Až deset půjček do jedné

Průměrná výše českých půjček je 216 tisíc korun. Pro banky jde tedy při konsolidaci úvěrů o multimiliardový byznys. „Službu Převedení půjček jsme spustili teprve před dvěma lety, takže zatím nemáme moc čísel k porovnání. Už loni jsme ale konsolidovali půjčky více než šesti a půl tisíc klientů v celkovém objemu přes miliardu korun,“ potvrzuje trend Vladimír Komjati z Air Bank.

Většina klientů si každopádně slučuje dvě půjčky, u ČSOB však třeba zaznamenali klienta, který si do jednoho závazku sloučil produkty deseti jiných subjektů.