Banky rozhýbaly trh s bydlením

Praha - Dostupnější hypotéky a oživení ekonomiky v posledních měsících povzbudily zájem lidí o vlastní bydlení. Milionový byt lze totiž nyní splácet - po složení jednorázové splátky 300 tisíc korun - zhruba už za pět tisíc korun měsíčně. Náklady na vlastní byt se tak v mnohých případech vyrovnají s nájemným na volném trhu. "Lidé se začínají o byty více zajímat, díky hypotékám cítí, že mají větší možnosti k získaní svého bytu," říká Jiří Mejdrech z IPS, která je jedním z největších stavitelů bytů v Praze.

Největší poptávka podle něj stále převažuje po malých bytech, jako jsou garsoniéry až 2+1 v ceně do 1,5 milionu korun.

V poptávce po starších bytech rovněž vévodí ty, které jsou malé a levné. "Ani levnější hypotéky ovšem nevyřeší problém malé kupní síly obyvatel. V průměru jsou lidi schopni dát dohromady pět set tisíc korun a za to se dá koupit maximálně malý panelákový byt.

Vlastnické bydlení v nových bytech je stále drahé," upozornil šéf Asociace realitních kanceláří Ivan Žikeš.

Ceny malých dostupných bytů vlivem velké poptávky ovšem v letošním roce ještě dále rostou. "Proti loňskému roku jsou zhruba o deset procent vyšší," míní Luboš Najman z developerské firmy Finep & Akro.

I nemovitosti budou vydělávat

Investoři, kteří mají volné peníze a hledají, kde je zhodnotit, mají v nemovitostech šanci na úspěch.

"Ceny nových bytů budou stoupat, a to především vzhledem k blížícímu se datu vstupu země do Evropské unie. Navíc je to nejjistější uložení peněz," soudí Jiří Mejdrech z IPS.

Rostoucí ceny lze podle šéfa Asociace realitních kanceláří Ivana Žikeše obecně očekávat v Praze. "Vyjít by mohla investice do panelových domů, které se nyní prodávají za hubičku," říká. Cena za byt ve starším panelovém domě se totiž pohybuje už od pěti tisíc korun za metr.

Většina silnějších investorů se však letos vrhla na komerční budovy obsazené nájemníky zvučných jmen. Výnosy z těchto nemovitostí se nyní pohybují kolem 10 až 11 procent ročně.

Naděje, že by se ceny nových nemovitostí mohly v blízké době tlakem trhu snížit, jsou podle Mejdrecha plané. "V Praze se pod cenu 18 tisíc korun za metr čtvereční stavebních nákladů těžko někdo dostane. Prodejní cenu pak výrazně ovlivňuje i cena pozemků a limity orgánů státní správy pro výstavbu," uvedl. Ceny nových bytů tak budou do budoucna spíše stoupat, a to především vzhledem k blížícímu se datu vstupu země do Evropské unie.

Levnější hypotéky nicméně povzbudily podle Najmana zájem i o dražší byty. "Někteří lidé jsou teď s hypotékou schopni dosáhnout na byt dražší o dvacet i třicet procent.

V jedné z našich lokalit jsme již měli komplet vyprodané menší byty, ale po zveřejnění programu České spořitelny se podařilo během měsíce prodat dalších třicet, převážně větších," říká.

Výraznější dostupnost bytů může podle stavebníků umožnit jedině stát svými dotacemi. Chuť lidí vzít si hypotéku by podle jiných mohla vzrůst i tím, kdyby banky chtěly předem méně než nynějších 30 procent ceny bytu.

Ministerstvo pro místní rozvoj také nyní připravuje dotační program, který by měl zlepšit dostupnost bytů pro mladé lidi. Kdispozici by jim měla být půjčka dvě stě tisíc jako startovní kapitál a dotace k úvěrům na koupi i starší nemovitosti v družstevním vlastnictví.