Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Banky se bojí neplatičů, zdražují hypotéky

  • 151
Banky, které poskytují hypotéky, mají strach a lidé to cítí ve svých peněženkách. Přestože centrální banka usiluje o opak, úroky pro klienty rostou. Banky si vytvářejí rezervu pro případ, že přibude neplatičů.

Finanční domy schválně půjčují dráž, než by musely, aby naplnily trezory na horší časy. Ty podle jejich šéfů přijdou příští rok – kdy přibude nezaměstnaných a s nimi i lidí, kteří přestanou splácet hypotéku.

Snahu bank připravit se na to potvrdil včera zveřejněný Fincentrum Hypoindex, jenž sleduje průměrné úrokové sazby hypoték na trhu. V červenci hypotéky oproti červnu podražily téměř o 0,2 procentního bodu. Lidé tak v průměru platili úrok 5,56 procenta.

Na snižování úroků, a tedy levnější půjčování tlačí ČNB, která na počátku srpna rekordně snížila svou základní sazbu. Komerční banky na to zatím nereagují.

"Banky si dělají rezervy a trh jim to umožňuje. Mají dva- až třikrát vyšší marže než dříve," říká bývalý šéf nízkonákladové mBank Jiří Báča.

"Máme stabilní úroky a nyní nevidíme prostor pro jejich snížení," říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Také vrchní ředitel ČSOB Petr Hutla již dříve konstatoval, že mezi úroky České národní banky a úvěry komerčních bank je jen malá závislost.

Ceny se mohou snížit na podzim

Ten, kdo uvažuje o hypotéce, má však přesto naději, že ji na podzim pořídí o něco levněji. Zájem o ně totiž rekordně klesá, což znamená, že bankám ubývá jejich základní byznys a mizí jim budoucí výnosy. To by je mohlo přinutit přehodnotit svou cenovou politiku.

V červenci banky poskytly o polovinu méně hypoték než ve stejné době před rokem. Bylo jich jen za šest miliard. A to byl přitom mizerný již minulý rok. Důvody propadu jsou čtyři: lidé mají kvůli krizi strach si půjčovat nebo čekají další pokles cen bytů. Banky zase zpřísnily podmínky pro půjčování, a navíc zdražily. Strach lidí těžko ovlivní, mohou je však nalákat lepšími podmínkami.

"Červenec byl mimořádně špatný. Banky teď začnou bilancovat, zda se jim vyplatí držet ceny, nebo zlevnit a prodávat více," vysvětluje Báča.

"Situace na trhu je těžká, banky jsou při poskytování hypoték tvrdé a zájem kupujících opadl," říká hypoteční poradce Radek Slavík z firmy Callido Finance. Peněžní domy teď chtějí, aby lidé měli více svých peněz na nákup bydlení, než potřebovali dříve. Cenu nemovitostí také odhadují nižší. Chrání se tak před jejich dalším možným zlevňováním. Nerady také půjčují klientům, které delší dobu neznají.

Banky podmínky kvůli strachu z nesplácení patrně nezmírní, ale mohly by zlevnit. Včera to nevyloučila například Komerční banka, na nižší sazby obvykle láká klienty UniCredit Bank či LBBW.