Banky se cítí jako terč demonstrantů

Milý kliente, stojíme o tvé peníze, ale na čas se nám raději vyhýbej. A vy, zaměstnanci? Odložte kravaty a do banky klidně ve svetru, hlavně nenápadně. Překvapivé? Komické? Nikoliv. Podobně uvažují někteří bankéři nad taktikou, která má předejít potížím s odpůrci nadcházejícího zasedání MMF a Světové banky. Banky cítí, že jsou pro demonstrující aktivisty snadný terč.
Peněžní dům s americkým vlastníkem, GE Capital Bank, šel tak daleko, že písemně klientům radí, aby od 18. do 29. září na pražské pobočky raději nechodili a potřebné záležitosti si vyřídili jindy. "Budeme fungovat normálně, ale varování považujeme za férový přístup. Demonstranti mohou třeba ztížit přístup do poboček," vysvětluje šéf komunikace GE Capital Bank Jan Hainz.

"Zaměstnancům pro tyto dny doporučujeme neformální oblečení, aby nepoutali pozornost," řekl zástupce jiné banky, který si však přál zůstat v anonymitě.

Varování bank bere Slavomír Tesárek z hnutí Rainbow Keepers jako "zbytečné vyvolávání paniky". "I když na druhou stranu nenásilné protesty mohou mít různou formu a nelze vyloučit, že se dotknou i bank," dodává vzápětí.

Poklidné demonstrace jsou podle zástupců bank novou formou protestů proti MMF. "Například ve Velké Británii zhruba stovka velmi dobře oblečených aktivistů paralyzovala pobočku jedné banky tím, že se u přepážek pouze informovali na služby a poplatky.

Čekání pro běžné klienty bylo neúnosné," tvrdí nejmenovaný zástupce jedné z tuzemských bank.

Rainbow Keepers podle Tesárka samo protesty proti bankám nepřipravuje, ale prý by ho nepřekvapilo, kdyby se nakonec terčem staly. "Muselo by jít o takové, které jsou velkými škůdci a mají nějaký vroubek. České banky s jejich zlatými padáky a nevinným panem Salzmannem jsou jistě rovněž hodné kritiky. Nám jde ale především o samotný měnový fond a Světovou banku," tvrdí Tesárek.

Přímé varování jako GE Capital Bank jiné banky nepraktikují, krizové plány však pečlivě připravují. "Nemohu ovšem naši taktiku otevřít předem. Uděláme vše pro to, aby pobočky normálně fungovaly," uvedla mluvčí Komerční banky Marie Růžičková.

Pro banky přípravy znamenají dodatečné náklady. Českou spořitelnu to podle člena představenstva Martina Škopka přijde zhruba na 12 milionů korun. "Žádná omezení si nemůžeme dovolit, naopak budeme v Praze prodlužovat otevírací dobu," řekl.

Možné ochromení dopravy a přístupu do bank si vyžaduje i změny v jejich zásobování hotovostí. "Centrální banka je ze zákona povinna zajišťovat peněžní oběh. Předzásobení hotovostí je toho součástí," sdělil mluvčí ČNB Milan Tománek.

Banky budou mít možnost proti obvyklé praxi čerpat hotovost i na jiných místech než v centrále ČNB a stejně tak budou i na jiná místa přebytečnou hotovost ukládat. Z bezpečnostních důvodů jsou ovšem podrobnější informace přísně utajované. Mimořádný režim se má vztahovat i na zásobování bankomatů hotovostí, kde se očekávají vyšší výběry než při standardním provozu.

Opatření bank se týkají především krizových zón, které jsou v centru Prahy a v okolí Kongresového centra, kde budou finančníci rokovat. Mluvčí Československé obchodní banky věří, že o pořádek v ulicích se postará policie a že i sami demonstranti dokážou eliminovat případné extremisty.

"I přesto jsme přijali opatření, situaci nelze podceňovat," dodal.

Českou národní banku, neoficiální ministerstvo bank, chování ústavů nepřekvapuje. "Vše je věcí jejich obchodní politiky. Doporučení omezit příchody na pobočky, tam, kde je na to klient fyzicky vázán, bych pro tyto dny chápal jako pochopitelné preventivní varování," řekl Tománek.

Banky mohou být terčem demonstrací, avšak sami demonstranti je potřebují. "Účet u banky mám a má jej i naše sdružení. V dnešní době je to nezbytnost.
Chtěli jsme českou banku, a tak jsme účet zřídili u České spořitelny. Ale než jsme vše vyřídili, už byl dohodnutý její prodej zahraničnímu vlastníkovi," uvedl Tesárek.