Jediné, čím mohou banky financovat svůj provoz, jsou vklady klientů. Ilustrační foto.

Jediné, čím mohou banky financovat svůj provoz, jsou vklady klientů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Banky se přetahují o klienty, nabízejí akce

  • 39
Banky se přetahují o klienty. Kvůli nejistotě na finančních trzích si totiž mezi sebou stále nechtějí půjčovat peníze, a tak jediné, z čeho mohou financovat svůj provoz a další rozvoj, jsou vklady lidí.

Čím dál tím častěji se proto nyní obracejí na lidi s novými nabídkami či časově omezenými akcemi.

Lovit klienty ve "výsostných vodách" ostatních bank vyrazila čerstvě také GE Money Bank, jež lidem až do konce dubna nabízí spořicí účet s úrokem 3,6 procenta, jenž je vůbec nejvyšší v poslední době.

Dělá to v době, kdy ostatní finanční domy v reakci na pokles centrálních sazeb stanovovaných Českou národní bankou šly s úročením svých vkladových účtů o desetiny procenta dolů a druhá nejvýhodnější sazba na trhu tak nyní nabízí tříprocentní zhodnocení, tedy o 0,6 procenta nižší.

"Chceme vyjít vstříc klientům, kteří podle našeho průzkumu chtějí v době krize více spořit, ale zároveň chtějí mít rychlý přístup k penězům a k tomu vysoký úrok," vysvětluje mluvčí GE Money ČR Milan Kříž. Podle odborníků za tím však stojí to, že banka - jako ostatní - potřebuje hotovost a snaží se tak k sobě rychle přetáhnout co největší počet střadatelů.

"Tato sazba se jim vůbec nemůže vyplatit a prodělávají na ní," je přesvědčena mluvčí mBank Pavla Renčínová, jejíž banka vtrhla na trh před 14 měsíci s bezpoplatkovou politikou a se spořicím účtem ve výši 3,5 procenta, čímž k sobě od té doby dokázala přilákat přes 200 000 lidí.

V té době nejvyšší úrok na trhu však v průběhu loňského roku snížila o dvě desetiny procenta a po Novém roce šla se sazbami dolů o dalších šest desetin procenta.

Spořící účty.

I podle analytiků je sazba GE dlouhodobě neudržitelná, protože centrální banka snížila základní sazbu v únoru na 1,75 procenta. Vyplácet lidem tak vysoké úroky se proto může vyplatit jen tehdy, pokud se bance podaří v krátké době přilákat velké množství nových klientů. A když se jí to povede, sazby zase sníží.

"Je to přesně strategie, se kterou banky v poslední době přicházejí, protože každému musí být jinak jasné, že nyní je tato sazba nereálná," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Že musí GE Money Bank tuto sazbu patrně dotovat, dokládá podle Milana Lávičky z Atlantiku FT také to, že banka nastavila minimální vklad ve výši 40 000 korun. Do této částky je vklad lidí úročen jako běžný účet ve výši 0,1 procenta.

Podle finančního poradce Vladimíra Fichtnera jsou však takovéto konkurenční boje bank pro lidi výhodné a vyplatí se je sledovat a využívat.

Lidé by totiž podle investičních zásad měli mít v běžných dobách uloženo stranou tří až šestinásobek měsíčních výdajů. V době krize se však tato částka zvyšuje až na devítinásobek.

Takže pokud rodina každý měsíc utratí třicet tisíc korun, na nečekané výdaje by měla mít k okamžitému použití odloženo 270 tisíc korun.

Pokud si tyto peníze uloží na 3,6 procenta, vydělá na nich ročně oproti druhé nejvyšší sazbě na trhu přes 1 600 korun. "Tyto peníze na ulici nenajdete, takže proč je nevyužít," uzavírá Fichtner.