Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky sedí na pytli peněz. Hromadí hotovost, aby měly na výběry z účtů

  13:29aktualizováno  13:29
Krize probudila hlad po hotovosti. Banky si kvůli přetrvávající nejistotě a strachu připravily polštář, aby uklidnily klienty. Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se peníze v ekonomice přesouvají.
Za deset dnů přibylo 22 miliard korun v bankovkách, což je nejvíc od poloviny roku 2000. Ilustrační foto.

Za deset dnů přibylo 22 miliard korun v bankovkách, což je nejvíc od poloviny roku 2000. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Z jejích posledních dat k 10. říjnu vyplývá, že došlo k neobvyklému nárůstu hotovosti v oběhu. Za deset dnů přibylo 22 miliard korun v bankovkách, což je nejvíc od poloviny roku 2000.

Pod kolonku "peníze v oběhu" přitom spadají jednak ty, jež mají banky připravené na pokladně pro případnou výplatu, a jednak hotovost v peněženkách či trezorech lidí a firem.

"Banky musí mít peníze připravené pro případ, že by dorazilo hodně klientů. Kdyby pak neměly dost na výplatu, bylo by to ještě horší,“ vysvětluje motivaci bank jeden ze zaměstnanců.

Část z 22 miliard, o které peníze v oběhu za deset dnů nakynuly, si už mohli lidé z účtů vybrat. Podle bank i ČNB k tomu nedochází, ale tvrdá čísla zatím chybějí. Podle mluvčí ČNB Pavlíny Bolfové už se zájem o peníze v hotovosti snižuje.

"Pro příští dny banky hlásí nižší požadavky než ve dnech předchozích," říká. České banky jsou v dobrém stavu, z velké části jde jen o prevenci před nervózními klienty.

Rezervy se ztenčily
Zvýšené přesuny hotovosti z trezorů ČNB do bank potvrzují také firmy, které je hlídají. "Jde výhradně o peníze, kterými zásobujeme pobočky bank a bankomaty. V jednotlivých případech se hodnota přepravované hotovosti zvýšila o sto až dvě stě procent," říká Zdeněk Pátek, generální ředitel firmy G4S Cash Services zabývající se bezpečnostními službami. Do bankomatů podle něj mířily dvě třetiny bankovek, zbytek do poboček bank.

O snaze bank schovat si peníze do zásoby svědčí i další údaje. Kromě hotovosti v kasách měly finanční domy před pár dny u ČNB rezervy za 17 miliard korun. Nešlo přitom o povinné rezervy, které tam musí držet, ale o volné peníze navíc.

Ty nemají banky u ČNB nijak úročené a jejich hlavní a jediná výhoda je v tom, že je mají okamžitě k dispozici. Právě tyto rezervy držené u ČNB přeměnily na peníze a nevýdělečný polštář byl včera na nule.

Všechna opatření, která banky dělají, jsou typickým příznakem nynější krize. Ta u nás není v problémech finančních domů nebo nedostatku peněz, ale v nedůvěře. Banky jsou zdravé, ale nejistota jim blokuje peníze.

Hotovost, kterou nyní rozvážejí do bankomatů či na pobočky, by jinak investovaly nebo dál půjčily. Tím by jim jedna stokoruna vydělala další koruny. Dnes leží ladem v ČNB, bance, sejfu či pod polštářem. To se pak projevuje i na finančním trhu. Banky se zdržují nákupu dluhopisů, a to i těch státních. Rivalům se bojí na delší dobu půjčit, aby se samy nedostaly do tísně.

Ve středu belgická KBC, matka ČSOB, oznámila, že jí kvůli špatným investicím klesne roční zisk. Včera agentura Standard & Poor’s zhoršila výhled hodnocení rakouské Erste Bank, její dcery České spořitelny a Raiffeisen Zentralbank ze stabilního na negativní. Nejde ještě o špatnou známku, ale o předzvěst, že k jejímu zhoršení může dojít. Analytici to zdůvodnili vyššími riziky, která krize přináší střední Evropě, na níž jsou obě banky závislé. Banky čekají nižší výdělky, ale klientů se to nedotkne.

Správci sejfů mají práci
Čísla o tom, zda lidé více vybírají z účtů či ne, zatím neexistují, zájem o přesun části peněz do sejfů u bohatších lidí či středně velkých firem však je. "Vybrali jsme si z banky vše zhruba nad milion korun, dali si to do igelitky pod tričko a rychle to odnesli do trezoru v protější bance,“ popisuje podnikatel, který se bál nechat na firemním účtu více, než bude státem pojištěno. Nově půjde o 1,2 milionu korun, dnes je to polovina.

Banky i specializované firmy nárůst zájmu o uložení peněz v trezorech potvrzují. Společnost Key Investments, která bezpečnostní boxy provozuje, odhaduje nárůst poptávky zhruba o polovinu. "Zaznamenali jsme případy, kdy klienti chtějí rozložit riziko založením více účtů nebo přesouvají hotovost do bezpečnostních schránek,“ uvádí i za Českou spořitelnu mluvčí Kristýna Havligerová. Klienti podle ní vybírají i ukládají peníze a nechovají se výrazně jinak než obvykle.

Stejně se vyjádřila i ČSOB. Podle jejího mluvčího Ivo Měšťánka mírně stoupl zájem o depozitní boxy, ale žádný "nestandardní pohyb v hotovostních operacích" nenastal.

Kolik je peněz v oběhu (v miliardách Kč k poslednímu dni měsíce) 
Rok 2006  Rok 2007 
leden 283 leden 313
únor 286 únor 317
březen 288 březen 321
duben 295 duben 328
květen 295  květen 331
červen 302  červen 336
červenec 300 červenec 335
srpen 303  srpen 336
září 308  září 341

říjen 308

říjen 339
listopad 314 listopad 346
prosinec 321 prosinec 353Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz