Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky si stavějí nová sídla

  12:52aktualizováno  12:52
Více než dva tisíce zaměstnanců přesune na konci příštího roku Československá obchodní banka do své nové centrály, která nyní roste v Radlicích. Kromě toho, že tato budova bude největší administrativní budovou v Praze, zaujme i dalšími netradičními prvky, které budově vtiskl architekt Josef Pleskot.
Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis

Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis - Trezor, rozpočet - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Prostor pro 2400 lidí znamená vybudování takového malého města. Právě proto nám šlo především o to, abychom uchovali historii lokality, ráz Radlického údolí," uvedl architekt s tím, že po dokončení stavby zůstane zachována tamější kaplička i stromy v okolí.

Stavbu na půdorysu o rozměrech 220 krát 75 metrů tvoří šest pavilonů, mezi kterými jsou tři zasklená atria a dva dvory.

"Samotná střecha budovy, která má většinou pouze čtyři nadzemní podlaží, bude pokryta zelení. Podobně také na fasádách budou umístěny zcela ojedinělé systémy pro uchycení zeleně, což do značné míry umožní splynutí celé rozsáhlé stavby s okolní přírodou," popsal Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska, která objekt staví.

S přesunem tisícovky svých zaměstnanců počítá v květnu 2007 i Česká spořitelna. Developerem jejího nového sídla je společnost Sekyra Group, která ho postaví v areálu bývalého Armabetonu v ulici Antala Staška. Nyní jsou bourány stávající objekty, výstavba bude zahájena v září 2005.

Vzhled nové sedmipatrové administrativní budovy s technologickým centrem navrhli architekti z ateliéru Omicron-K v čele s Martinem Kotíkem. Ve směru do ulice Antala Staška bude objekt čtyřpatrový, z velké části prosklený.

"Budova je funkčně rozdělena do dvou celků. V podzemních patrech budou technické a technologické prostory, stejně jako garáže. V nadzemních podlažích budou kancelářské prostory takřka výhradně pro Českou spořitelnu," popsal Martin Čermák, vedoucí projektu ČS Technické centrum.

Kromě těchto dvou bank však další peněžní ústavy s velkým stěhováním nepočítají. Raiffeisen banka si již postavila své nové sídlo v těsné blízkosti výškových domů České spořitelny na Budějovickém náměstí. O stěhování svého sídla zatím neuvažuje ani třetí největší banka v zemi - Komerční banka.

"Historicky se o tom uvažovalo, ale zatím v tomto směru nepadlo žádné rozhodnutí," sdělila mluvčí této banky Marie Petrovová.

V bance pracuje už každý dvacátý Pražan
Pět procent všech lidí, kteří pracují v hlavním městě, našlo zaměstnání právě v bankovním sektoru. Tak vysoký podíl zaměstnanců, kteří pracují v tomto odvětví, nemá žádné jiné město v republice. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu pracuje nyní v bankovnictví v hlavním městě více než 42 tisíc zaměstnanců.

Pro srovnání - podobný počet lidí pracuje v Praze například v oblasti školství a vzdělávání nebo ve zdravotnictví. Počet lékařů, zdravotních sester a dalších pracovníků ve zdravotnictví je na území metropole dokonce o čtyři tisíce menší než počet bankovních úředníků.

Těch, kteří pracují v Praze ve finančním sektoru, je však ještě více. Například dalších téměř 14 tisíc lidí je zaměstnáno v pojišťovnách, více než dva tisíce pracovníků pracují v tomto sektoru jako pomocníci. Celkem v peněžním sektoru pracuje podle statistik Českého statistického úřadu více než 58 tisíc zaměstnanců.

I když v následujících dvou letech dvě největší banky přestěhují v Praze více než tři tisíce svých zaměstnanců, tato čísla již neporostou. "V případě stěhování ČSOB do Radlic jde jen o přesun zaměstnanců centrály. Opustíme budovy v centru, ale počet zaměstnanců zůstane stejný," řekl mluvčí ČSOB Martin Orság.

Jen v této bance pracuje v hlavním městě celkem 3500 zaměstnanců. "Číslo zahrnuje zaměstnance jak pražských poboček, tak i centrály," dodal Orság.

Největší počet pracovníků zaměstnává v Praze Česká spořitelna. "Počet našich zaměstnanců v Praze je přibližně 5340," uvedla Helena Matuszná z České spořitelny. Téměř tři tisíce lidí pracují v Praze pro třetí největší banku. "V Praze máme celkem 2932 zaměstnanců,“ řekla mluvčí Komerční banky Marie Petrovová.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Novým ředitelem koncernu Volkswagen je Diess, značky se rozdělí do tří skupin

(Ilustrační snímek)

Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen je Herbert Diess (59), dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci...

Najdete na iDNES.cz