Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky si stavějí nová sídla

  12:52aktualizováno  12:52
Více než dva tisíce zaměstnanců přesune na konci příštího roku Československá obchodní banka do své nové centrály, která nyní roste v Radlicích. Kromě toho, že tato budova bude největší administrativní budovou v Praze, zaujme i dalšími netradičními prvky, které budově vtiskl architekt Josef Pleskot.
Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis

Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis - Trezor, rozpočet - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Prostor pro 2400 lidí znamená vybudování takového malého města. Právě proto nám šlo především o to, abychom uchovali historii lokality, ráz Radlického údolí," uvedl architekt s tím, že po dokončení stavby zůstane zachována tamější kaplička i stromy v okolí.

Stavbu na půdorysu o rozměrech 220 krát 75 metrů tvoří šest pavilonů, mezi kterými jsou tři zasklená atria a dva dvory.

"Samotná střecha budovy, která má většinou pouze čtyři nadzemní podlaží, bude pokryta zelení. Podobně také na fasádách budou umístěny zcela ojedinělé systémy pro uchycení zeleně, což do značné míry umožní splynutí celé rozsáhlé stavby s okolní přírodou," popsal Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska, která objekt staví.

S přesunem tisícovky svých zaměstnanců počítá v květnu 2007 i Česká spořitelna. Developerem jejího nového sídla je společnost Sekyra Group, která ho postaví v areálu bývalého Armabetonu v ulici Antala Staška. Nyní jsou bourány stávající objekty, výstavba bude zahájena v září 2005.

Vzhled nové sedmipatrové administrativní budovy s technologickým centrem navrhli architekti z ateliéru Omicron-K v čele s Martinem Kotíkem. Ve směru do ulice Antala Staška bude objekt čtyřpatrový, z velké části prosklený.

"Budova je funkčně rozdělena do dvou celků. V podzemních patrech budou technické a technologické prostory, stejně jako garáže. V nadzemních podlažích budou kancelářské prostory takřka výhradně pro Českou spořitelnu," popsal Martin Čermák, vedoucí projektu ČS Technické centrum.

Kromě těchto dvou bank však další peněžní ústavy s velkým stěhováním nepočítají. Raiffeisen banka si již postavila své nové sídlo v těsné blízkosti výškových domů České spořitelny na Budějovickém náměstí. O stěhování svého sídla zatím neuvažuje ani třetí největší banka v zemi - Komerční banka.

"Historicky se o tom uvažovalo, ale zatím v tomto směru nepadlo žádné rozhodnutí," sdělila mluvčí této banky Marie Petrovová.

V bance pracuje už každý dvacátý Pražan
Pět procent všech lidí, kteří pracují v hlavním městě, našlo zaměstnání právě v bankovním sektoru. Tak vysoký podíl zaměstnanců, kteří pracují v tomto odvětví, nemá žádné jiné město v republice. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu pracuje nyní v bankovnictví v hlavním městě více než 42 tisíc zaměstnanců.

Pro srovnání - podobný počet lidí pracuje v Praze například v oblasti školství a vzdělávání nebo ve zdravotnictví. Počet lékařů, zdravotních sester a dalších pracovníků ve zdravotnictví je na území metropole dokonce o čtyři tisíce menší než počet bankovních úředníků.

Těch, kteří pracují v Praze ve finančním sektoru, je však ještě více. Například dalších téměř 14 tisíc lidí je zaměstnáno v pojišťovnách, více než dva tisíce pracovníků pracují v tomto sektoru jako pomocníci. Celkem v peněžním sektoru pracuje podle statistik Českého statistického úřadu více než 58 tisíc zaměstnanců.

I když v následujících dvou letech dvě největší banky přestěhují v Praze více než tři tisíce svých zaměstnanců, tato čísla již neporostou. "V případě stěhování ČSOB do Radlic jde jen o přesun zaměstnanců centrály. Opustíme budovy v centru, ale počet zaměstnanců zůstane stejný," řekl mluvčí ČSOB Martin Orság.

Jen v této bance pracuje v hlavním městě celkem 3500 zaměstnanců. "Číslo zahrnuje zaměstnance jak pražských poboček, tak i centrály," dodal Orság.

Největší počet pracovníků zaměstnává v Praze Česká spořitelna. "Počet našich zaměstnanců v Praze je přibližně 5340," uvedla Helena Matuszná z České spořitelny. Téměř tři tisíce lidí pracují v Praze pro třetí největší banku. "V Praze máme celkem 2932 zaměstnanců,“ řekla mluvčí Komerční banky Marie Petrovová.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...Najdete na iDNES.cz