Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky ustupují Sobotkovi jen mírně

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští bankéři začínají nabízet rozzlobenému ministru financí Bohuslavu Sobotkovi ústupky, které by mohly vést k ukončení vzájemných sporů. Na jeho úřad začínají z bank přicházet stanoviska k dlouhému dotazníku, který Sobotka rozeslal jako seznam podnětů ke změně zacházení s klienty.
Jack Stack

Jack Stack - Jack Stack (20. května 2005) | foto: Petr NovotnýMF DNES

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Sobotka: Ať banky platí lepší služby ze zisku
Bankéři: Nátlak státu přinese zdražení
Ministr Sobotka chce silou zlomit odpor bank

Většinu nápadů se banky snaží Sobotkovi diplomaticky rozmluvit, protože je považují za příliš nákladné. V odpovědích lze však najít i některé novinky, které si banky nechávaly až na pozdější dobu, ale nyní je pod tlakem úředníků uvádějí jako vstřícné gesto.

Pojistka ztracené karty
Česká spořitelna od října změní důležité pravidlo pro případy, kdy klient přijde o platební kartu. Jakmile nyní někdo ztrátu či krádež nahlásí, ručí za všechny transakce, které s kartou proběhnou po zbytek dne až do půlnoci. Od října už to bude jinak: jakmile klient do spořitelny zavolá a kartu po telefonu zablokuje, všechny následné operace už jdou na vrub banky.

Pokud banka přebere rizika ihned po zablokování karty, může se klient vyhnout velkým škodám. Třeba když někdo cizí zkusí po zbytek dne s kartou nakupovat. V obchodech, kde přijímají platbu starým mechanickým strojkem, takzvanou žehličkou, nemusí prodavač vědět, že karta už je zablokovaná, a může z ní strhnout peníze.

Zkušení zloději karet také mohou mít v obchodu komplice, který kradenou kartu přijme. Navíc mezinárodní gangy umějí data z kradené karty přetáhnout do počítače a po internetu poslat na druhý konec světa, kam zpráva o zablokování karty ještě nemusela doletět.

Kvůli těmto obavám je dosud v českých bankách obvyklé, že za zablokovanou kartu ručí ještě nějakou dobu klient, většinou právě do půlnoci. "Je to záležitost, která se dá za určitých okolností zneužít," připouští mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. Banka však podle ní věří tomu, že případné ztráty budou menší než přínosy spojené s novou službou, díky níž se banka odliší.

Sobotkovi však záleží také na jiných tématech, ve kterých se banky zdráhají dělat velké změny. Banky by si podle ministra měly mezi sebou samy vyřídit papírování při přechodu klienta z jedné do druhé, časem by měly umožnit lidem odejít i s číslem účtu. To by podle bank vyžadovalo velké investice do softwaru, a tím i zdražení.

Ministr Sobotka však vyhrožuje, že změny si v krajním případě vynutí zákonem a banky by je měly zaplatit ze svých zisků. Sobotkův náměstek Tomáš Prouza, který má téma na starosti, se zatím tváří spokojeně. "Na první pohled to vypadá rozumně, není to destruktivní.

Říkají, co dává smysl udělat, a u jiných věcí upozorňují, kolik by stály peněz," uvedl v úterý Prouza po prvním namátkovém čtení odpovědí bank.

Snad stihnu i pojišťovny
Prouza říká, že po bankách by ministerstvo mohlo zkusit přimět k úpravě služeb také pojišťovny. "Děláme si analýzu, jak pojišťovací sektor funguje," uvedl Prouza.

Nejprve však podle něho přijdou na řadu finanční zprostředkovatelé, což je obor, který podle náměstka potřebuje reformu kvůli ztrátě peněz v kauze firem Helvag a OVB.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Najdete na iDNES.cz