Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky ustupují Sobotkovi jen mírně

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští bankéři začínají nabízet rozzlobenému ministru financí Bohuslavu Sobotkovi ústupky, které by mohly vést k ukončení vzájemných sporů. Na jeho úřad začínají z bank přicházet stanoviska k dlouhému dotazníku, který Sobotka rozeslal jako seznam podnětů ke změně zacházení s klienty.
Jack Stack

Jack Stack - Jack Stack (20. května 2005) | foto: Petr NovotnýMF DNES

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Sobotka: Ať banky platí lepší služby ze zisku
Bankéři: Nátlak státu přinese zdražení
Ministr Sobotka chce silou zlomit odpor bank

Většinu nápadů se banky snaží Sobotkovi diplomaticky rozmluvit, protože je považují za příliš nákladné. V odpovědích lze však najít i některé novinky, které si banky nechávaly až na pozdější dobu, ale nyní je pod tlakem úředníků uvádějí jako vstřícné gesto.

Pojistka ztracené karty
Česká spořitelna od října změní důležité pravidlo pro případy, kdy klient přijde o platební kartu. Jakmile nyní někdo ztrátu či krádež nahlásí, ručí za všechny transakce, které s kartou proběhnou po zbytek dne až do půlnoci. Od října už to bude jinak: jakmile klient do spořitelny zavolá a kartu po telefonu zablokuje, všechny následné operace už jdou na vrub banky.

Pokud banka přebere rizika ihned po zablokování karty, může se klient vyhnout velkým škodám. Třeba když někdo cizí zkusí po zbytek dne s kartou nakupovat. V obchodech, kde přijímají platbu starým mechanickým strojkem, takzvanou žehličkou, nemusí prodavač vědět, že karta už je zablokovaná, a může z ní strhnout peníze.

Zkušení zloději karet také mohou mít v obchodu komplice, který kradenou kartu přijme. Navíc mezinárodní gangy umějí data z kradené karty přetáhnout do počítače a po internetu poslat na druhý konec světa, kam zpráva o zablokování karty ještě nemusela doletět.

Kvůli těmto obavám je dosud v českých bankách obvyklé, že za zablokovanou kartu ručí ještě nějakou dobu klient, většinou právě do půlnoci. "Je to záležitost, která se dá za určitých okolností zneužít," připouští mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. Banka však podle ní věří tomu, že případné ztráty budou menší než přínosy spojené s novou službou, díky níž se banka odliší.

Sobotkovi však záleží také na jiných tématech, ve kterých se banky zdráhají dělat velké změny. Banky by si podle ministra měly mezi sebou samy vyřídit papírování při přechodu klienta z jedné do druhé, časem by měly umožnit lidem odejít i s číslem účtu. To by podle bank vyžadovalo velké investice do softwaru, a tím i zdražení.

Ministr Sobotka však vyhrožuje, že změny si v krajním případě vynutí zákonem a banky by je měly zaplatit ze svých zisků. Sobotkův náměstek Tomáš Prouza, který má téma na starosti, se zatím tváří spokojeně. "Na první pohled to vypadá rozumně, není to destruktivní.

Říkají, co dává smysl udělat, a u jiných věcí upozorňují, kolik by stály peněz," uvedl v úterý Prouza po prvním namátkovém čtení odpovědí bank.

Snad stihnu i pojišťovny
Prouza říká, že po bankách by ministerstvo mohlo zkusit přimět k úpravě služeb také pojišťovny. "Děláme si analýzu, jak pojišťovací sektor funguje," uvedl Prouza.

Nejprve však podle něho přijdou na řadu finanční zprostředkovatelé, což je obor, který podle náměstka potřebuje reformu kvůli ztrátě peněz v kauze firem Helvag a OVB.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Najdete na iDNES.cz