VIDEO: Sir Nicolas Winton má českou známku. Převzala ji jeho dcera

  • 16
Dcera Nicholase Wintona Barbara v úterý v Praze převzala známku, kterou k poctě jejího otce vydala nedávno Česká pošta. Statečný muž, který pomohl v počátku 2. světové války stovkám židovských dětí vycestovat z Československa a zachránit se tak před téměř jistou smrtí, zemřel počátkem července ve 106 letech.

„Je to pro mě velmi pohnutý moment. Uběhlo jen pár měsíců od odchodu mého otce, a přestože byl v požehnaném věku, věřte, že byl stále velmi čilý,“ řekla dojatá Barbara Wintonová při přebírání archu známek.

Další si pak vyžádala od pracovníků pošty, aby je mohla nalepit na pohledy, které z Prahy posílá manželovi, bratrovi a svým dětem. Řekla, že vydání známky s portrétem svého otce vnímá jako velkou čest a ocenila nápad na její edici, který přišel záhy po Wintonově smrti.

Nicholas Winton: Anglický makléř, který desítky let tajil své hrdinství

Příležitostnou známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla 2. září v počtu 750 tisíc kusů. Finanční ředitel České pošty Marek Jánský v úterý uvedl, že známky se prodalo už přes 70 tisíc kusů. Sérii pamětních známek k poctě Nicholase Wintona vydá příští rok také jeho vlast.

Winton jako mladý bankéř ze své vlastní vůle organizoval v počátcích války v Československu odjezdy židovských dětí do Británie. Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Skoro sedm stovek dětí tak zachránil před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech.

Po válce se Winton živil jako makléř a o svém hrdinství veřejně nemluvil. „Jak známo, byl to muž, který se vždycky díval do budoucnosti. Když jsem vyrůstala, byla to pro něj už dávná historie. Doma se o tom mluvilo, ale nijak se to neprosazovalo,“ uvedla Barbara Wintonová (narozená v roce 1953) o svém otci. Ten se do povědomí širší veřejnosti dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými „dětmi“, které zorganizovala BBC v roce 1988, téměř půlstoletí po jeho hrdinských činech.

Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka, loni dostal od prezidenta Miloše Zemana Řád bílého lva. Winton byl také navržen na Nobelovu cenu za mír. V Praze na hlavním nádraží, odkud odjížděly jím organizované vlaky, stojí Wintonův pomník. Po jeho smrti vznikla iniciativa přejmenovat nádraží po něm (více čtěte zde).

,