Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barbaresco: žádná víla, ale zápasnice

  10:02aktualizováno  10:02
Označit víno Barbaresco jako bratříčka slavného Barola by nebylo přesné. Spíše jde o dvojčata, kde se Barolo cítí "důležitějším", protože přišlo na svět jako první, ale i v případě Barbareska máme co do činění s dalším velkým vínem Itálie.

Obě věhlasná jména pocházejí z italského regionu Piemonte a sdílí téměř vše: kopcovitou krajinu, vápenito-jílovitou půdu, klima, principy vinařství, historii i stejnou odrůdu vinné révy. Velká část vinařů navíc zpracovává hrozny z obou lokalit a pod svým jménem prodává jak Barolo, tak Barbaresco. Ani dvojčata však nikdy nebývají úplně stejná, a tak se i mezi těmito dvěma víny rozdíly najdou.

Barbaresco je vesnice, do jejíhož katastru spadá celkem 370 hektarů vinic. Pěstuje se na nich několik různých odrůd, ale aby mohlo víno nést na etiketě označení Barbaresco, musí být vyrobeno pouze a jen z odrůdy Nebbiolo.

Na této místní odrůdě je zajímavé už zjištění, že se z ní nikde jinde na světě nepodařilo získat víno srovnatelné kvality. A to přesto, že jak v USA, tak v Austrálii probíhají s Nebbiolem intenzivní pokusy. Jeho jméno pochází od latinské podoby italského "nebbio", což znamená "mlha".

Proč tomu tak je, neví přesně nikdo. Možná pro pozdní dozrávání této odrůdy, které doprovází časté mlhy z údolí řeky Tanaro, možná pro šedavý povlak na modrých hroznech, který mlhu připomíná. Nebbiolo dává vína mohutná, robustní a dlouhověká.

V podání Barbareska se zdají přece jen trochu přístupnější a proti Barolu jsou tím, čím je St. Émilion vůči Médoku nebo Cotes du Beaune proti Cote de Nuits v Burgundsku - jemnější a vstřícnější variantou téhož. Jistě je to dáno i zákonnou úpravou, která Barbaresku stanoví kratší povinné zrání.

To obnáší nejméně dva roky, přičemž polovinu tohoto času musí víno strávit v dřevěných sudech. Barolo zraje déle, a je proto trochu drsnější a divočejší, zatímco Barbaresco vedle něj vyznívá jako jemnější, "ženské" víno. Ale nemylme se - tato povaha sice vyjde najevo v porovnání s Barolem, avšak samo o sobě toto víno zdaleka nepřipomíná éterickou lesní vílu, ale spíše ženskou zápasnici sumo.

Slavnou místní postavou a současně mužem, který povznesl Barbaresco k jeho dnešnímu věhlasu, je Angelo Gaja. V šedesátých letech minulého století opakovaně navštěvoval nejlepší francouzská vinařství, aby tam hledal klíč k dosažení opravdové kvality.

Stálo ho pak velké úsilí přimět okolí ke změně práce ve vinici i ve sklepě, aby dosáhl výsledků podle vzoru francouzských velkých vín, ale úspěch se nakonec dostavil. Dnes Gaja pokračuje ve svém inovátorském úsilí a boří další tradice - do svých nejlepších vín přidává vedle Nebbiola také Cabernet Sauvignon i jiné odrůdy. Paradoxně tak už však nemohou nést jméno Barbaresco.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz