Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barbaresco: žádná víla, ale zápasnice

  10:02aktualizováno  10:02
Označit víno Barbaresco jako bratříčka slavného Barola by nebylo přesné. Spíše jde o dvojčata, kde se Barolo cítí "důležitějším", protože přišlo na svět jako první, ale i v případě Barbareska máme co do činění s dalším velkým vínem Itálie.

Obě věhlasná jména pocházejí z italského regionu Piemonte a sdílí téměř vše: kopcovitou krajinu, vápenito-jílovitou půdu, klima, principy vinařství, historii i stejnou odrůdu vinné révy. Velká část vinařů navíc zpracovává hrozny z obou lokalit a pod svým jménem prodává jak Barolo, tak Barbaresco. Ani dvojčata však nikdy nebývají úplně stejná, a tak se i mezi těmito dvěma víny rozdíly najdou.

Barbaresco je vesnice, do jejíhož katastru spadá celkem 370 hektarů vinic. Pěstuje se na nich několik různých odrůd, ale aby mohlo víno nést na etiketě označení Barbaresco, musí být vyrobeno pouze a jen z odrůdy Nebbiolo.

Na této místní odrůdě je zajímavé už zjištění, že se z ní nikde jinde na světě nepodařilo získat víno srovnatelné kvality. A to přesto, že jak v USA, tak v Austrálii probíhají s Nebbiolem intenzivní pokusy. Jeho jméno pochází od latinské podoby italského "nebbio", což znamená "mlha".

Proč tomu tak je, neví přesně nikdo. Možná pro pozdní dozrávání této odrůdy, které doprovází časté mlhy z údolí řeky Tanaro, možná pro šedavý povlak na modrých hroznech, který mlhu připomíná. Nebbiolo dává vína mohutná, robustní a dlouhověká.

V podání Barbareska se zdají přece jen trochu přístupnější a proti Barolu jsou tím, čím je St. Émilion vůči Médoku nebo Cotes du Beaune proti Cote de Nuits v Burgundsku - jemnější a vstřícnější variantou téhož. Jistě je to dáno i zákonnou úpravou, která Barbaresku stanoví kratší povinné zrání.

To obnáší nejméně dva roky, přičemž polovinu tohoto času musí víno strávit v dřevěných sudech. Barolo zraje déle, a je proto trochu drsnější a divočejší, zatímco Barbaresco vedle něj vyznívá jako jemnější, "ženské" víno. Ale nemylme se - tato povaha sice vyjde najevo v porovnání s Barolem, avšak samo o sobě toto víno zdaleka nepřipomíná éterickou lesní vílu, ale spíše ženskou zápasnici sumo.

Slavnou místní postavou a současně mužem, který povznesl Barbaresco k jeho dnešnímu věhlasu, je Angelo Gaja. V šedesátých letech minulého století opakovaně navštěvoval nejlepší francouzská vinařství, aby tam hledal klíč k dosažení opravdové kvality.

Stálo ho pak velké úsilí přimět okolí ke změně práce ve vinici i ve sklepě, aby dosáhl výsledků podle vzoru francouzských velkých vín, ale úspěch se nakonec dostavil. Dnes Gaja pokračuje ve svém inovátorském úsilí a boří další tradice - do svých nejlepších vín přidává vedle Nebbiola také Cabernet Sauvignon i jiné odrůdy. Paradoxně tak už však nemohou nést jméno Barbaresco.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště i silnici se přidá i malým obcím

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz