Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barevné tiskárny: inkoust, či laser?

  10:30aktualizováno  10:30
Barevnou inkoustovou tiskárnu má doma skoro každý, jejich laserové kolegyně si ještě cestu do domácností nenašly. Důvodem byla vysoká cena. Ta ale nyní strmě klesá. Vyplatí se takovou tiskárnu koupit domů?
Tiskárna - (c) profimedia.cz/Alamy

Tiskárna - (c) profimedia.cz/Alamy - Tiskárna - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Víte, z čeho žije známý výrobce tiskáren a kopírek, firma XY? Nikoliv z prodeje svých výrobků, ale z prodeje náplní do nich… Tak tenhle škodolibý vtip se už pěkných pár let traduje o jednom světovém producentovi.

A jeho pravdivost si může ověřit každý, kdo si pořídí třeba levnou inkoustovou tiskárnu za 2000 korun a po vytištění zhruba 200 stran dá za nové náplně polovinu její ceny.

Barevné inkoustové tiskárny se dnes dávají i téměř zadarmo při koupi nového počítače, zatímco barevné "laserovky" dosud využívaly téměř výhradně firmy. Tvrdí se o nich, že jejich provoz je sice levný, ale jejich pořízení naopak drahé.

Jejich cena se donedávna udávala v řádech desetitisíců, nyní ale začala inkoustovým tiskárnám konkurovat těžkým kalibrem: cenou, která se pohybuje kolem desetitisícové hranice, a dokonce i pod ní.

Inkoust je někdy stále levnější
Vyplatí se taková tiskárna člověku, který používá domácí PC k občasné výrobě třeba obalů na cédéčka, tvoří texty nebo obrázky, případně touží po zhmotnění povedeného snímku z digitálního fotoaparátu? (Tisk fotek však nebereme jako hlavní využití tiskárny; to je jiné téma.)

Pokus o zjištění výhodnosti tří vybraných tiskáren vede k překvapivému výsledku (viz Kolik stojí...). Nejekonomičtější volbou je dražší inkoustová tiskárna, následovaná barevnou laserovou (stejně drahou).

Na posledním místě je nejlevnější "inkoustovka": při nevelkém provozu 50 stran měsíčně přesáhnou celkové náklady provozu její dražší sestru, ale i přístroj laserový.

Při velkých objemech tisku i v celkových nákladech vyhrává dražší inkoustová tiskárna, protože její náplně nejsou příliš nákladné a vydrží dlouho. Laserová tiskárna tak přes své nesporné výhody v kvalitě a stabilitě tisku zůstává - i přes relativně nízkou cenu - v nákladech až na druhém místě.

Jaká je kvalita tisku?
Náklady však nejsou jediným kritériem výběru tiskárny. Možná ještě důležitější je kvalita tisku, protože vlastně kvůli tomu si přístroj pořizujeme. Jak je na tom v tomhle ohledu inkoust a jak laser?

Při porovnání tisku stejných dokumentů a obrázků lze říci, že v obou případech je tisk kvalitní, dokonce i levná inkoustová tiskárna podává barvy přesvědčivě a jasně. Laserová tiskárna je však předčí ve dvou ohledech: v sytosti barev a v prokreslení drobných detailů - miniaturní obrysové linky nemusí být vždy v podání levných "inkoustovek" souvislé.

Nevýhodou inkoustu jsou také jeho vlastnosti: je to tekutina, což znamená, že plně potištěná strana se u levných tiskáren poněkud zkrabatí vlhkem. Nevýhodou obyčejných inkoustů je také jejich rozpíjení, dají se však koupit i speciální voděodolné inkousty. U laserových tiskáren podobné starosti odpadají.

I laserová tiskárna však má zápory při použití v domácnosti: především to je její velikost a váha, v nichž většinu inkoustových tiskáren (kromě multifunkčních zařízení se skenerem) překonává. Někomu pak může vadit i zřetelná "vůně" ozonu, která při práci laseru vzniká.

Autoři: ,


Témata: Test iDNES.cz, Vtip

Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

TEST DNES: V ledovém čaji většinou pijete hlavně přeslazenou vodu

Ilustrační snímek

Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný...

TEST DNES: Úplné výsledky testu vanilkových zmrzlin z obchodu

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet značek vanilkových zmrzlin, dortů a sněhu z mrazicích boxů v obchodech. Do výběru jsme...

TEST DNES: Úplné výsledky testu psacích potřeb pro prvňáčky

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct inkoustových per a rollerů. Vybrali jsme takové psací potřeby, které výrobci nebo prodejci...

Najdete na iDNES.cz