Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barevné tiskárny: inkoust, či laser?

  10:30aktualizováno  10:30
Barevnou inkoustovou tiskárnu má doma skoro každý, jejich laserové kolegyně si ještě cestu do domácností nenašly. Důvodem byla vysoká cena. Ta ale nyní strmě klesá. Vyplatí se takovou tiskárnu koupit domů?
Tiskárna - (c) profimedia.cz/Alamy

Tiskárna - (c) profimedia.cz/Alamy - Tiskárna - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Víte, z čeho žije známý výrobce tiskáren a kopírek, firma XY? Nikoliv z prodeje svých výrobků, ale z prodeje náplní do nich… Tak tenhle škodolibý vtip se už pěkných pár let traduje o jednom světovém producentovi.

A jeho pravdivost si může ověřit každý, kdo si pořídí třeba levnou inkoustovou tiskárnu za 2000 korun a po vytištění zhruba 200 stran dá za nové náplně polovinu její ceny.

Barevné inkoustové tiskárny se dnes dávají i téměř zadarmo při koupi nového počítače, zatímco barevné "laserovky" dosud využívaly téměř výhradně firmy. Tvrdí se o nich, že jejich provoz je sice levný, ale jejich pořízení naopak drahé.

Jejich cena se donedávna udávala v řádech desetitisíců, nyní ale začala inkoustovým tiskárnám konkurovat těžkým kalibrem: cenou, která se pohybuje kolem desetitisícové hranice, a dokonce i pod ní.

Inkoust je někdy stále levnější
Vyplatí se taková tiskárna člověku, který používá domácí PC k občasné výrobě třeba obalů na cédéčka, tvoří texty nebo obrázky, případně touží po zhmotnění povedeného snímku z digitálního fotoaparátu? (Tisk fotek však nebereme jako hlavní využití tiskárny; to je jiné téma.)

Pokus o zjištění výhodnosti tří vybraných tiskáren vede k překvapivému výsledku (viz Kolik stojí...). Nejekonomičtější volbou je dražší inkoustová tiskárna, následovaná barevnou laserovou (stejně drahou).

Na posledním místě je nejlevnější "inkoustovka": při nevelkém provozu 50 stran měsíčně přesáhnou celkové náklady provozu její dražší sestru, ale i přístroj laserový.

Při velkých objemech tisku i v celkových nákladech vyhrává dražší inkoustová tiskárna, protože její náplně nejsou příliš nákladné a vydrží dlouho. Laserová tiskárna tak přes své nesporné výhody v kvalitě a stabilitě tisku zůstává - i přes relativně nízkou cenu - v nákladech až na druhém místě.

Jaká je kvalita tisku?
Náklady však nejsou jediným kritériem výběru tiskárny. Možná ještě důležitější je kvalita tisku, protože vlastně kvůli tomu si přístroj pořizujeme. Jak je na tom v tomhle ohledu inkoust a jak laser?

Při porovnání tisku stejných dokumentů a obrázků lze říci, že v obou případech je tisk kvalitní, dokonce i levná inkoustová tiskárna podává barvy přesvědčivě a jasně. Laserová tiskárna je však předčí ve dvou ohledech: v sytosti barev a v prokreslení drobných detailů - miniaturní obrysové linky nemusí být vždy v podání levných "inkoustovek" souvislé.

Nevýhodou inkoustu jsou také jeho vlastnosti: je to tekutina, což znamená, že plně potištěná strana se u levných tiskáren poněkud zkrabatí vlhkem. Nevýhodou obyčejných inkoustů je také jejich rozpíjení, dají se však koupit i speciální voděodolné inkousty. U laserových tiskáren podobné starosti odpadají.

I laserová tiskárna však má zápory při použití v domácnosti: především to je její velikost a váha, v nichž většinu inkoustových tiskáren (kromě multifunkčních zařízení se skenerem) překonává. Někomu pak může vadit i zřetelná "vůně" ozonu, která při práci laseru vzniká.

Autoři:


Témata: Test iDNES.cz, Vtip

Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

VIDEO: Jak zadělávají těsto? A proč v koblihách chybí náplň?

Beránek jako malovaný

Desítky druhů pečiva obvykle nabízejí hypermarkety. Jak to ale chodí v zákulisí, kde pečivo vyrábějí? Opravdu poctivě...

Moc soli, málo masa. České uzeniny propadly v testu levných potravin

ilustrační snímek

Potraviny z Německa jsou kvalitnější než české, potvrdilo srovnání levných výrobků, které provedl časopis dTest. České...

TEST DNES: Úplné výsledky testu dětských příkrmů

(Ilustrační snímek)

MF DNES otestovala ve spolupráci s laboratoří a odborníky na výživu dvanáct dětských příkrmů. Zde najdete kompletní...

Najdete na iDNES.cz