Barvíte si vlasy? Raději méně často

  • 4
Barvy na vlasy nejsou v dnešní době nic neobvyklého. Řada žen, ale i mužů s jejich pomocí zvýrazňuje svůj původní odstín nebo sahá po experimentu. Z blondýn se stávají brunety a naopak. Ne každá žena však ví, že by si velmi častým barvením vlasů mohla poškodit zdraví.

Podle oficiální vědecké rady Evropské komise (The Scientific Committee on Cosmetic Products and Non-Food Products) existuje totiž riziko rakoviny močového měchýře u žen, které používají trvalé barvy na vlasy častěji a po delší období. Toto riziko vzrůstá s počtem let, po něž byly barvy na vlasy používány, a s frekvencí barvení. V porovnání s ženami, které barvy na vlasy vůbec neužívají, by mohlo být až dvojnásobné u těch žen, které si hlavu barví alespoň jednou měsíčně.

Kde je riziko?

Trvalé barvy na vlasy jsou obvykle tvořeny dvěma či více komponenty, které se promíchají bezprostředně předtím, než se aplikují na vlasy. Zdravotní nezávadnost jednotlivých složek a přísad musí být prověřena. To však nestačí. Nebezpečí by mohlo spočívat nikoli v komponentech samých, ale v jejich kombinaci. Testem zdravotní nezávadnosti musí tedy projít i finální směs, a to v té podobě, v jaké se přímo nanáší na vlasy.

Trh by se měl pročistit

Na svých internetových stránkách tyto informace uvedla Evropská spotřebitelská organizace. Podle ní je nezbytné stanovit v nejbližší době v plné míře rozsah rizika. Spotřebitelé se musí co nejdříve dozvědět, jak by měli postupovat, aby zcela omezili nebo alespoň minimalizovali riziko rakoviny. V průběhu dvou let by měla ustavená komise kompletně vyhodnotit všechny trvalé barvy na vlasy, které jsou dostupné na evropském trhu. Pokud do té doby nebude některý výrobek tohoto typu ohodnocen, měl by být stažen z trhu. Podle ředitele Evropské spotřebitelské organizace Jima Murraye stále více lidí používá trvalé barvy na vlasy, a to čím dál častěji. Je proto nezbytné velmi urgentně vypracovat lepší posouzení zdravotní nezávadnosti těchto výrobků.