Basilicata: víno ze zapomenutého kraje

  12:46aktualizováno  12:46
Hovoří-li se o chudém italském jihu, může kraj Basilicata posloužit téměř jako jeho synonymum. Přesto žije Basilicata svým vlastním životem a pochlubit se může dokonce jedním z nejlepších vín italského jihu - červeným Aglianico del Vulture.

Tento bohem i lidmi zapomenutý kraj představuje v dnešní Evropě málo vídané území, kde drsné přírodní podmínky nikdy neumožnily člověku podmanit si jej a přizpůsobit svým civilizačním potřebám.

Mimořádně hornatý reliéf krajiny nepřeje komunikacím, nedostatek vody ztěžuje zemědělskou produkci a krásné, ale strmé mořské pobřeží nabízí jen minimum turistických příležitostí. Častá zemětřesení pak vyhánějí místní obyvatele nejen z domovů, ale mnohdy i za snazším živobytím do podstatně vzdálenějších končin.

Odrůda Aglianico je jednou z nejstarších v Evropě, kam ji v dobách dávno před naším letopočtem přinesli nejspíše Řekové. Nasvědčuje tomu alespoň původ jejího jména odvozený od slova "Ellenico" neboli "řecká".

Zdaleka ne všude se ale Aglianiku dařilo tak, jako právě na svazích bývalé sopky Monte Vulture ve vnitrozemí kraje Basilicata. Přestože se nachází v zeměpisných šířkách, kde bychom plným právem očekávali polotropické podnebí, díky zvláštním klimatickým podmínkám se na okolních horách drží sníh ještě v létě a chladné noci dávají révě to, co jinak na horkém jihu vždy postrádá - aroma a svěžest.

Spolu s vulkanickou půdou a dlouhým teplým podzimem tak oblast kolem Monte Vulture vytváří pro Aglianico specifické a jinde neopakovatelné podmínky.

Vinařským centrem celého kraje je městečko Barile, jehož někdejší slávu ponese navždy každý sud s vínem na celém světě. Právě od jeho jména vzniklo totiž jak slovo barel, tak přeneseně i výraz barrique.

Mnoho zdejších vinařů také pro zrání vína dubové sudy barrique používá, protože špičková pětiletá Riserva i tříleté Vecchio musí z celkové doby zrání strávit alespoň dva roky v sudech. U běžného Aglianika musí od doby nalahvování do uvedení na trh uplynout alespoň jeden rok.

Milovníků vína, kteří pili Aglianico del Vulture, je mnohem více než těch, kteří kdy zavítali do míst jeho vzniku. Basilicata je krajem turisty nedotčeným, a to přesto, že městečko Matera se svým okolím je jednou z pozoruhodných památek ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Fantastický svět jeskynních obydlí, jež byla osídlena již před dvěma tisíci lety a opuštěna teprve nedávno, využívají s oblibou filmové štáby - krajina podobná biblické Palestině posloužila Pasolinimu pro slavné Evangelium svatého Matouše, filmu Král David s Richardem Gerem i Umučení Krista v režii Mela Gibsona.

Aglianico del Vulture je tvrdě vydobytým důkazem o lidské vůli k přežití, výpovědí o kraji, kde život nadále plyne přirozeným tempem dávných časů, vzdálených industrializované realitě současné společnosti.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Bývalí dealeři se spikli proti centrále Hyundai, zhodnotil rozhodčí soud

Demonstrace kvůli šéfovi Hyundai Vošickému.

Dealeři hromadně opouštějící prodejní síť korejské automobilky Hyundai dopustili takzvaného skupinového bojkotu, došel...

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se řepce, žitu a ovsu

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...

Zájem o životní pojistky přidusili lovci provizí. Teď se produkt vrací

Ilustrační snímek

Zájem o životní pojištění dlouhodobě klesá, a to zejména kvůli nejasným smluvním podmínkám a poradcům, jejichž hlavní...Najdete na iDNES.cz