Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Basilicata: víno ze zapomenutého kraje

  12:46aktualizováno  12:46
Hovoří-li se o chudém italském jihu, může kraj Basilicata posloužit téměř jako jeho synonymum. Přesto žije Basilicata svým vlastním životem a pochlubit se může dokonce jedním z nejlepších vín italského jihu - červeným Aglianico del Vulture.

Tento bohem i lidmi zapomenutý kraj představuje v dnešní Evropě málo vídané území, kde drsné přírodní podmínky nikdy neumožnily člověku podmanit si jej a přizpůsobit svým civilizačním potřebám.

Mimořádně hornatý reliéf krajiny nepřeje komunikacím, nedostatek vody ztěžuje zemědělskou produkci a krásné, ale strmé mořské pobřeží nabízí jen minimum turistických příležitostí. Častá zemětřesení pak vyhánějí místní obyvatele nejen z domovů, ale mnohdy i za snazším živobytím do podstatně vzdálenějších končin.

Odrůda Aglianico je jednou z nejstarších v Evropě, kam ji v dobách dávno před naším letopočtem přinesli nejspíše Řekové. Nasvědčuje tomu alespoň původ jejího jména odvozený od slova "Ellenico" neboli "řecká".

Zdaleka ne všude se ale Aglianiku dařilo tak, jako právě na svazích bývalé sopky Monte Vulture ve vnitrozemí kraje Basilicata. Přestože se nachází v zeměpisných šířkách, kde bychom plným právem očekávali polotropické podnebí, díky zvláštním klimatickým podmínkám se na okolních horách drží sníh ještě v létě a chladné noci dávají révě to, co jinak na horkém jihu vždy postrádá - aroma a svěžest.

Spolu s vulkanickou půdou a dlouhým teplým podzimem tak oblast kolem Monte Vulture vytváří pro Aglianico specifické a jinde neopakovatelné podmínky.

Vinařským centrem celého kraje je městečko Barile, jehož někdejší slávu ponese navždy každý sud s vínem na celém světě. Právě od jeho jména vzniklo totiž jak slovo barel, tak přeneseně i výraz barrique.

Mnoho zdejších vinařů také pro zrání vína dubové sudy barrique používá, protože špičková pětiletá Riserva i tříleté Vecchio musí z celkové doby zrání strávit alespoň dva roky v sudech. U běžného Aglianika musí od doby nalahvování do uvedení na trh uplynout alespoň jeden rok.

Milovníků vína, kteří pili Aglianico del Vulture, je mnohem více než těch, kteří kdy zavítali do míst jeho vzniku. Basilicata je krajem turisty nedotčeným, a to přesto, že městečko Matera se svým okolím je jednou z pozoruhodných památek ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Fantastický svět jeskynních obydlí, jež byla osídlena již před dvěma tisíci lety a opuštěna teprve nedávno, využívají s oblibou filmové štáby - krajina podobná biblické Palestině posloužila Pasolinimu pro slavné Evangelium svatého Matouše, filmu Král David s Richardem Gerem i Umučení Krista v režii Mela Gibsona.

Aglianico del Vulture je tvrdě vydobytým důkazem o lidské vůli k přežití, výpovědí o kraji, kde život nadále plyne přirozeným tempem dávných časů, vzdálených industrializované realitě současné společnosti.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz