Becherovka vyrobila 40 tisíc lahví košer varianty, poputují do Izraele

  10:30aktualizováno  10:30
Naplněním více než 40 tisíc lahví skončil tento týden v karlovarské likérce Jan Becher proces výroby košer varianty bylinného likéru Becherovka. Většinu z této várky podnik exportuje do Izraele, na domácím trhu skončí jen minimální množství lahví, které budou k dostání ve firemní prodejně v centru Karlových Varů.

Vedoucí výroby Bohuslav Pich (vlevo) a mašgiach Václav Bittner kontrolují výrobu košer becherovky (24.5.2018) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Cena bude o pár desítek korun vyšší než u klasické becherovky,“ uvedl Tomáš Bryzgal, ředitel likérky Jan Becher. Zatímco za standardní lahev o objemu 0,7 litru zákazníci v podnikové prodejně zaplatí 247 korun, unikátní košer becherovka je vyjde o 42 korun dráž.

Fotogalerie

Poznat rozdíl v chuti je podle vedoucího výroby likéru Bohuslava Picha nemožné.

„Výrobní postup je totožný stejně jako suroviny. Kromě dvou, které jsme museli v rámci certifikace košer výrobku nahradit,“ tvrdí Pich. Jednou z těchto surovin byl vinný destilát, v likéru se proto objevila jeho košer varianta, druhou ingredienci představitelé likérky nespecifikovali.

Nad procesem výroby košer becherovky bděl mašgiach Václav Bittner, tedy rituální dohlížitel. „Mašgiach musí být věřící bohabojný člověk,“ říká o své práci pro pražský rabinát Bittner. Jeho úkolem bylo dohlížet na proces výroby tak, aby splňoval certifikační podmínky košer výrobku.

Pro likérku to znamenalo vedle nutnosti u konkrétní várky nahradit zmiňované ingredience nápoje i přizpůsobit výrobní proces. „Kvůli výrobě košer becherovky jsme museli vyčistit nádrže, vedení i filtraci,“ popisuje opatření Pich.

„Mou prací bylo dohlížet nad tím, aby celý proces probíhal tak, jak podle certifikace má,“ podotýká mašgiach Bittner. Ochutnávka likéru přitom nepatří mezi jeho úkoly.

Certifikát na výrobu košer likéru získala společnost Jan Becher poprvé v roce 2015. Letos si jej likérka zaplatila podruhé. Výši poplatku však její ředitel Bryzgal nechtěl komentovat.

Ochutnali byste košer becherovku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. června 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 539
Ne 274

Tajemstvím rovněž zůstává, o kolik je výroba košer becherovky dražší než standardní produkce. Napodruhé však v Karlových Varech vyrobili podstatně více speciálního likéru než v roce 2015. „Tehdy jsme ho stočili přibližně 20 tisíc lahví, tedy zhruba polovinu letošní produkce,“ dodal Bryzgal.

Společnost Jan Becher, která patří do koncernu Pernod Ricard, není jediným českým výrobcem alkoholu, který si zaplatil certifikát umožňující vyrábět košer nápoje. „Máme pár významných i menších výrobců v Česku,“ potvrdil bez bližších podrobností mašgiach.

Jedním z nich je společnost Zelená Bohdaneč, která produkuje pod značkou Agnes košer medovinu, slivovici či rynglovici. Košer vína certifikovaná mašgiachem nabízí třeba České vinařství Chrámce.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Najdete na iDNES.cz