Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Becherovka se stěhuje a bude propouštět

  8:50aktualizováno  8:50
Obyvatelé i podnikatelé v obchodním centru Karlových Varů si po desítkách let oddychnou od hluku nákladních aut a výfukových plynů. Po půl druhém století likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka končí v historickém sídle svého podniku se stáčením bylinného likéru.
Becherovka

Becherovka - Becherovka - kontrola etiket u plnicí linky. (15. dubna 2005) | foto: Stanislava Petele

Těžkotonážní automobily budou pro tradiční ploché lahve i lahvičky jezdit do čtvrti Bohatice.

"Stáčírnu, která existuje na nynější třídě T. G. M. asi od roku 1860, právě v těchto dnech stěhujeme," potvrdil výrobní ředitel likérky Jan Šibík. O práci přijde třináct lidí.

Změnu zdůvodňuje ředitel modernizací bohatické linky. Inovovaná technologie likérce umožní v Bohaticích plnit lahve od miniaturních až po ty litrové. V historickém provozu zůstane ruční plnění třílitrových lahví.

Pro podnikatele v nejbližším okolí likérky je stěhování stáčírny na druhý konec města obrovská úleva. "Chůze po nově zrekonstruované pěší zóně byla nebezpečná, protože tudy z vrat závodu vyjížděly kamiony plné becherovky," uvedla spolumajitelka Café Café Piccolo Šidery Váňová. Obavy měla i ze skvrn od oleje, který se mohl dostat na nově zrekonstruovanou pěší zónu.

Změnu k lepšímu podle místních podnikatelů pocítí i hosté z okolních předzahrádek. "Před hlavními vraty Becherovky byl docela velký šrumec," přiznal ředitel Jan Šibík.

Nákladní auta sice do Becherovky nepřestanou jezdit, přesto tu bude menší provoz. Jedna cisterna, která poveze likér do Bohatic, nahradí tři plná auta s lahvemi.

Cisterny nyní budou zajíždět k boční bráně na třídě Davida Bechera.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

Na tradiční cinkot skleněných lahví, který byl v centru lázeňského města nejvíce slyšet při odpoledních směnách, mají obyvatelé Karlových Varů různé vzpomínky. Recepční, která měla včera v sídle firmy službu, přišlo líto, že zvuková kulisa, která připomínala zvonkohru, nenávratně končí.

Někdejší studentku Ivanu, která byla za socialismu v plnírně na brigádě, zaujaly dělnice. "Čtvrtlitrový hrnek becherovky vypily ženy hned po ránu. Při polední pauze si daly druhý. Byla jsem šokovaná z toho, že to na ženách nebylo vůbec vidět," zavzpomínala.

"Situace z období před rokem 1989 se v tomto ohledu velmi změnila. Becherovka má nyní zkušený tým lidí, kteří jsou likéru přečuchaní," usmál se výrobní ředitel Viktor Šebík.

Jakéholiv zaváhání v práci vlivem alkoholu by podle něj bylo okamžitě vidět. Za léta v Becherovce nepamatuje, že by se někdo ze zaměstnanců v práci motal.

Na láhve becherovky z plnírny v centru města má ty nejlepší vzpomínky i lázeňský pacient Jiří Pochop z Dolních Štěpanic. na konci uplynulého týdne byl jedním z návštěvníků, kteří si prohlédli podnikové muzeum.

"Becherovka našemu volejbalovému týmu pomohla před listopadem 1989 při placení poplatků na zahraničních dálnicích i tunelech," uvedl. Divy podle něj dělal likér za prohibice ve Švédsku. Při Vasově běhu tam české výpravě líbali Švédové za alkohol ruce.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz