Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Becherovka se stěhuje a bude propouštět

  8:50aktualizováno  8:50
Obyvatelé i podnikatelé v obchodním centru Karlových Varů si po desítkách let oddychnou od hluku nákladních aut a výfukových plynů. Po půl druhém století likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka končí v historickém sídle svého podniku se stáčením bylinného likéru.
Becherovka

Becherovka - Becherovka - kontrola etiket u plnicí linky. (15. dubna 2005) | foto: Stanislava Petele

Těžkotonážní automobily budou pro tradiční ploché lahve i lahvičky jezdit do čtvrti Bohatice.

"Stáčírnu, která existuje na nynější třídě T. G. M. asi od roku 1860, právě v těchto dnech stěhujeme," potvrdil výrobní ředitel likérky Jan Šibík. O práci přijde třináct lidí.

Změnu zdůvodňuje ředitel modernizací bohatické linky. Inovovaná technologie likérce umožní v Bohaticích plnit lahve od miniaturních až po ty litrové. V historickém provozu zůstane ruční plnění třílitrových lahví.

Pro podnikatele v nejbližším okolí likérky je stěhování stáčírny na druhý konec města obrovská úleva. "Chůze po nově zrekonstruované pěší zóně byla nebezpečná, protože tudy z vrat závodu vyjížděly kamiony plné becherovky," uvedla spolumajitelka Café Café Piccolo Šidery Váňová. Obavy měla i ze skvrn od oleje, který se mohl dostat na nově zrekonstruovanou pěší zónu.

Změnu k lepšímu podle místních podnikatelů pocítí i hosté z okolních předzahrádek. "Před hlavními vraty Becherovky byl docela velký šrumec," přiznal ředitel Jan Šibík.

Nákladní auta sice do Becherovky nepřestanou jezdit, přesto tu bude menší provoz. Jedna cisterna, která poveze likér do Bohatic, nahradí tři plná auta s lahvemi.

Cisterny nyní budou zajíždět k boční bráně na třídě Davida Bechera.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

Na tradiční cinkot skleněných lahví, který byl v centru lázeňského města nejvíce slyšet při odpoledních směnách, mají obyvatelé Karlových Varů různé vzpomínky. Recepční, která měla včera v sídle firmy službu, přišlo líto, že zvuková kulisa, která připomínala zvonkohru, nenávratně končí.

Někdejší studentku Ivanu, která byla za socialismu v plnírně na brigádě, zaujaly dělnice. "Čtvrtlitrový hrnek becherovky vypily ženy hned po ránu. Při polední pauze si daly druhý. Byla jsem šokovaná z toho, že to na ženách nebylo vůbec vidět," zavzpomínala.

"Situace z období před rokem 1989 se v tomto ohledu velmi změnila. Becherovka má nyní zkušený tým lidí, kteří jsou likéru přečuchaní," usmál se výrobní ředitel Viktor Šebík.

Jakéholiv zaváhání v práci vlivem alkoholu by podle něj bylo okamžitě vidět. Za léta v Becherovce nepamatuje, že by se někdo ze zaměstnanců v práci motal.

Na láhve becherovky z plnírny v centru města má ty nejlepší vzpomínky i lázeňský pacient Jiří Pochop z Dolních Štěpanic. na konci uplynulého týdne byl jedním z návštěvníků, kteří si prohlédli podnikové muzeum.

"Becherovka našemu volejbalovému týmu pomohla před listopadem 1989 při placení poplatků na zahraničních dálnicích i tunelech," uvedl. Divy podle něj dělal likér za prohibice ve Švédsku. Při Vasově běhu tam české výpravě líbali Švédové za alkohol ruce.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz