Becherovka se stěhuje a bude propouštět

  8:50aktualizováno  8:50
Obyvatelé i podnikatelé v obchodním centru Karlových Varů si po desítkách let oddychnou od hluku nákladních aut a výfukových plynů. Po půl druhém století likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka končí v historickém sídle svého podniku se stáčením bylinného likéru.
Becherovka

Becherovka - Becherovka - kontrola etiket u plnicí linky. (15. dubna 2005) | foto: Stanislava Petele

Těžkotonážní automobily budou pro tradiční ploché lahve i lahvičky jezdit do čtvrti Bohatice.

"Stáčírnu, která existuje na nynější třídě T. G. M. asi od roku 1860, právě v těchto dnech stěhujeme," potvrdil výrobní ředitel likérky Jan Šibík. O práci přijde třináct lidí.

Změnu zdůvodňuje ředitel modernizací bohatické linky. Inovovaná technologie likérce umožní v Bohaticích plnit lahve od miniaturních až po ty litrové. V historickém provozu zůstane ruční plnění třílitrových lahví.

Pro podnikatele v nejbližším okolí likérky je stěhování stáčírny na druhý konec města obrovská úleva. "Chůze po nově zrekonstruované pěší zóně byla nebezpečná, protože tudy z vrat závodu vyjížděly kamiony plné becherovky," uvedla spolumajitelka Café Café Piccolo Šidery Váňová. Obavy měla i ze skvrn od oleje, který se mohl dostat na nově zrekonstruovanou pěší zónu.

Změnu k lepšímu podle místních podnikatelů pocítí i hosté z okolních předzahrádek. "Před hlavními vraty Becherovky byl docela velký šrumec," přiznal ředitel Jan Šibík.

Nákladní auta sice do Becherovky nepřestanou jezdit, přesto tu bude menší provoz. Jedna cisterna, která poveze likér do Bohatic, nahradí tři plná auta s lahvemi.

Cisterny nyní budou zajíždět k boční bráně na třídě Davida Bechera.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

Na tradiční cinkot skleněných lahví, který byl v centru lázeňského města nejvíce slyšet při odpoledních směnách, mají obyvatelé Karlových Varů různé vzpomínky. Recepční, která měla včera v sídle firmy službu, přišlo líto, že zvuková kulisa, která připomínala zvonkohru, nenávratně končí.

Někdejší studentku Ivanu, která byla za socialismu v plnírně na brigádě, zaujaly dělnice. "Čtvrtlitrový hrnek becherovky vypily ženy hned po ránu. Při polední pauze si daly druhý. Byla jsem šokovaná z toho, že to na ženách nebylo vůbec vidět," zavzpomínala.

"Situace z období před rokem 1989 se v tomto ohledu velmi změnila. Becherovka má nyní zkušený tým lidí, kteří jsou likéru přečuchaní," usmál se výrobní ředitel Viktor Šebík.

Jakéholiv zaváhání v práci vlivem alkoholu by podle něj bylo okamžitě vidět. Za léta v Becherovce nepamatuje, že by se někdo ze zaměstnanců v práci motal.

Na láhve becherovky z plnírny v centru města má ty nejlepší vzpomínky i lázeňský pacient Jiří Pochop z Dolních Štěpanic. na konci uplynulého týdne byl jedním z návštěvníků, kteří si prohlédli podnikové muzeum.

"Becherovka našemu volejbalovému týmu pomohla před listopadem 1989 při placení poplatků na zahraničních dálnicích i tunelech," uvedl. Divy podle něj dělal likér za prohibice ve Švédsku. Při Vasově běhu tam české výpravě líbali Švédové za alkohol ruce.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Delfín, Tesla Colours i T3. NTM ukazuje sto let českého průmyslu

Výstava Made in Czechoslovakia byla zahájena v Praze 18. 10. 2018. Na...

Od čtvrtka se v Národním technickém muzeu můžete podívat na exponáty výstavy Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který...

Nábytkářské řetězce hledají způsob, jak zvýšit zisky. IKEA stále vládne

Interiér prodejny IKEA na Václavském náměstí v Praze.

Na českém nábytkářském trhu se přetahuje o zákazníky šest velkých hráčů. Otevírají nové prodejny, a­ pokud to jde,...

Elektřina a plyn příští rok zdraží, zlevní dřevo z kůrovcové kalamity

Ilustrační snímek

České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou při vytápění jsou...Najdete na iDNES.cz