Bělení jedině pod dohledem zubního lékaře

Řada lidí, kteří touží po sněhobílých zubech, podléhá reklamám a nabídkovým letákům a v obchodech sahá po bělicí pastě.
Řada lidí, kteří touží po sněhobílých zubech, podléhá reklamám a nabídkovým letákům a v obchodech sahá po bělicí pastě. "Světlejší zuby se však dají získat jedině v zubní ordinaci," říká zubní lékařka Děvana Houšová, vedoucí klinické základny Výzkumného ústavu stomatologického v Praze.

Existuje nějaký skutečně účinný způsob, jak dosáhnout oslnivě bílého úsměvu?

Vybělit zuby dokážou pouze silná oxidační činidla, která odbarvují pigmenty v organické části zubní skloviny. Takovým činidlem je velmi koncentrovaný peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu. Ten však může naordinovat pouze zubní lékař.

Je bělení peroxidy vhodné pro každého?

Profesionální bělení musí být vždy pod dohledem zubního lékaře. Ten rozhoduje, zda je pro konkrétní chrup vůbec vhodné. Pokud je například jakkoli poškozená sklovina, musí se s ním pacient rozloučit. Někdy však vůbec není zapotřebí si nechat zuby bělit. Mnohdy stačí, když si budete správně a dostatečně kvalitně čistit zuby nebo si je necháte odborně vyčistit v zubní ordinaci.

Nepoškodí se chrup?

Pokud na bělení dohlíží zubní lékař, nemělo by k tomu dojít.

Co říkáte domácím technikám bělení, například potírání chrupu peroxidem vodíku?

Obecně lze říci, že se dlouhodobé a nekontrolované používání peroxidu vodíku nedoporučuje.

Liší se běžné pasty od gelových?

Gelové pasty obsahují jemnější druhy abrazivních, tedy brusných složek. Kromě toho jich je v gelech méně. To znamená, že čisticí efekt těchto past bývá menší. Jsou však vhodné pro osoby s takzvanými citlivými zubními krčky. Výrobci často do gelových past přidávají ještě aktivní látky, například fluoridy. Gely bývají označované jako "sensitive" a při pravidelném používání mohou citlivost zubů způsobenou vlivem obnažených krčků snížit.

***

Zubní lékařka Děvana Houšová



Témata: Test iDNES.cz