Belgičan omylem pustil do oběhu euro

  • 9
První zemí na světě, kde se nová měna euro dostala do oběhu, se stala Belgie. Stalo se tak kvůli iniciativě ředitele jedné školy a nezodpovědnosti poštovního úředníka v Bruggách. Belgická národní banka, ministerstvo financí a vedení pošt se nyní horlivě snaží dostat rozuteklé mince zpátky pod křídla státu.

Aktivní ředitel jedné místní školy zaslechl v rádiu, že nové euromince bude možné koupit pro pedagogické účely v sadách zalitých do sáčků, aby se s nimi mohli lidé seznámit. Vydal se tedy na poštu a koupil jich sedmadvacet. Ani on, ale ani úředník za přepážkou netušili, že prodej smí být zahájen až 15. prosince.

Mince předčasně rozkutálené mezi obyvatelstvo jsou darem z nebes penězokazům, kteří tak získají několikaměsíční náskok pro přípravu svých padělků, varovala národní banka. A pozastavila se nad tím, jak mohl mít běžný úředník přístup ke zboží, jež mělo být pečlivě uloženo v trezoru až do poloviny prosince.

Je to poprvé, co ve 12 zemích EU začala eura obíhat mezi normálními smrtelníky; na Belgii to opět vrhá světlo jako na zemi, kde nepanuje zrovna vždycky vojenský pořádek a kázeň. Pošta i škola se nyní snaží dostat každý jeden centík zpět, aby byl skandál zažehnán a co nejrychleji zapomenut.

Bankovky a mince eura jsou od začátku září rozváženy především do bank. Koncem listopadu začne rozvoz i do dalších institucí, od půlky prosince do obchodů. Banky při převzetí každé zásilky podepisují závazné prohlášení, že peníze nepustí do oběhu před 1. lednem 2002.