Belgie: žaloba na telefonní sex

B r u s e l - Provozování erotických telefonních služeb na speciálně vyčleněných linkách, které například v Česku začínají předvolbou 0609, plní tematicky zaměřené inzertní rubriky po celé Evropě. Případů, že by za šíření těchto služeb někdo žaloval telekomunikační společnost, tak jak je tomu v případě belgické telekomunikační firmy Belgacom, je ovšem jako šafránu.

Někdejší generální ředitel Belgacomu Bessel Kok a předseda představenstva Benoit Remiche čelí žalobě za „podněcování ke smilstvu a za usnadnění prostituce“. Toho se podle názoru žalující strany měl Belgacom dopustit tím, že pronajímal placené linky 077, na nichž pak jiné firmy provozovaly erotické služby.

„Je to naprosto ojedinělý případ v zemích Evropské unie. A v nečlenských zemích proběhl podobný případ zatím pouze ve Švýcarsku,“ říká Bessel Kok, dnes člen provozního výboru Českého Telecomu.

Podle agentury Reuters však byl v říjnu 1993 šéf švýcarského telekomunikačního operátora PTT v obdobném případu shledán vinným z šíření pornografie a odsouzen ke dvěma měsícům podmíněně a pokutě dvacet tisíc švýcarských franků, tedy téměř půl milionu korun.

Probíhající spor s někdejšími šéfy Belgacomu je výsledkem úsilí obchodnice Christiane Renardové z bruselského předměstí Anderlecht. Jeden z jejích příbuzných totiž používal linky 077 tak aktivně, že za měsíc dostala Renardová účet na 150 tisíc franků, tedy necelých 130 tisíc korun.

Když je odmítla zaplatit, přerušil jí Belgacom telefonní spojení, takže se její obchod se sýry dostal do vážných potíží. Renardová poté Belgacom zažalovala s tím, že dovoluje přístup k telefonnímu sexu i pro nezletilé. Žalobu podala již před sedmi lety, soud však zahájil šetření teprve nyní.

Počet erotických hovorů přes číslo 077 se za dvě léta od roku 1991 zvýšil ze 161 milionů na 800 milionů. Minuta hovoru stála 18 franků, z čehož Belgacom inkasoval polovinu. Jen v roce 1993 mu tak připlynul zisk v přepočtu asi 1,2 miliardy korun.

Je to mimořádný případ, říká Kok
Za unikátní případ považuje bývalý šéf Belgacomu a dnes jeden z předních představitelů Českého Telecomu Bessel Kok žalobu jisté Belgičanky, která belgického telekomunikačního operátora viní z usnadňování prostituce.

Podle něj však Belgacom vinu nenese, pronajímal totiž pouze telefonní linky, na kterých zpřístupnila sexuální služby zcela jiná společnost. „Otevírá se tak velký problém, a sice kdo nese odpovědnost za to, co se po telefonních linkách přenáší. Mé přesvědčení je, že operátor nikoli,“ domnívá se Kok.

Podle vás je tedy vinna firma, která nabízela ty služby?
Ano. Není úkolem operátora rozlišovat, co taková společnost na lince dělá. Nejsem schopen kontrolovat rozdíly mezi zprávami o počasí a sexem. Chápu, že je to sociální problém, ale operátor není ten, kdo by měl rozhodovat o tom, co je a co není správné.

Byla podobná žaloba vznesena i proti oné servisní firmě?
Tím si nejsem jist. Ale myslím, že se bralo v úvahu obojí, hlavní argument žaloby byl, že se příjmy z provozu těchto linek dělily mezi operátora a poskytovatele služeb. A to je upřímně řečeno jistý slabý bod, který vidím. Protože když se podílíte na příjmech z něčeho, je to forma partnerství a zde je jedním z partnerů operátor.

Myslíte si tedy, že byste mohl nakonec být odsouzen?
Právníci, které na to nasadil Belgacom, tvrdí, že při odvolání nemá druhá strana šanci.

Používáte firemní právníky, i když už v Belgacomu několik let nepracujete?
Ano, firma to bere jako svou věc. Mé jméno v tom figuruje proto, že podle belgických zákonů nemohl být státní podnik v podobných případech žalován jinak než přes svého generálního ředitele a předsedu představenstva. Osobně tedy nemám se sexuálními službami nic společného, je to jen kvůli mé tehdejší funkci.

Myslíte si, že by tento případ mohl být precedentem či návodem pro jiné země?
Není rozdíl mezi tím, jak tyto služby fungují v Belgii, ve Francii nebo v České republice. Tady se takové otázky asi ještě nikdy nediskutovaly.

Bruselský soudní dvůr minulý týden rozhodl, že začne trestní stíhání bývalého šéfa Bessela Koka, který je od roku 1995 zástupcem generálního ředitele Českého Telecomu. Kok stál v čele Belgacomu v době, kdy tato společnost zřídila číslo 077, umožňující sex po telefonu (12. března 2001).