VIDEO: Letěli jsme v helikoptéře Bell 429 nad Karlštejnem

  17:09aktualizováno  17:09
Vrtulník Bell 429 je v současnosti nejmodernějším strojem v kategorii lehkých dvoumotorových vrtulníků. Už teď jej využívají policisté na Slovensku nebo horští záchranáři ve Švýcarsku. Nejnovější vybavení a luxusní interiér kokpitu vábí také VIP klientelu.

Zájem o moderní helikoptéru předčil očekávání výrobce. „Za tři roky jsme prodali přes dvě stě vrtulníků po celém světě, z toho jen v Evropě dnes létá skoro šedesát těchto strojů,“ říká výkonný ředitel Bell Helicopter pro Rusko a Evropu Jakub Hoda.

Díky Bell 429 společnost výrazně zvyšuje svůj podíl na trhu a velmi úspěšně nahrazuje konkurenční vrtulníky, které u provozovatelů sloužily do dnešní doby. Jen v Evropě vzrostl podíl nových prodaných vrtulníků společnosti Bell Helicopter ze 4 % v roce 2011 na hodnotu přes 20 % v roce 2014.

Bell 429 patří mezi nejmodernější lehké dvoumotorové vrtulníky. Má prosklený digitální kokpit s pokročilým systémem řízení, nejlepší navigací ve své třídě (navigace WAAS - Wide Area Augmentation System) a možností letu podle přístrojů (IFR).

„Mezi další přednosti vrtulníku patří rychlost 155 uzlů, tedy asi 290 kilometrů v hodině a velmi silný výkon, který i při plném zatížení vrtulníku zaručí dobré letové vlastnosti také při letu ve vyšších nadmořských výškách,“ vysvětluje výkonný ředitel Bell Helicopter pro Rusko a Evropu Jakub Hoda.

Vrtulník využívají také policisté

Podle Hody v Česku nejmodernější typ vrtulníku vlastní zatím soukromý majitel, který za něj zaplatil v přepočtu zhruba 156 milionů korun.

Fotogalerie

Bell 429 je obecně u VIP klientely oblíbený. Dosahuje až 40 % všech prodaných vrtulníků Bell 429. V Evropě je to až k padesáti procentům. Tito zákazníci oceňují hlavně velmi nízké vibrace, prostornou kabinu s minimálním hlukem, a také nízké náklady na údržbu a provoz.

Rychlost, vybavení dolet ve velkých výškách oceňují zejména policisté. Vrtulník k práci využívají na Slovensku, v Turecku, ve Švédsku nebo v USA. Možnost létat ve velkých výškách využívají v horách slovenští, švýcarští a britští záchranáři.

Slovenští policisté létají s Bell 429 také při střežení hranice s Ukrajinou. Vrtulník má noční vidění a infračervenou kameru, takže se dá využívat také v noci i za pomoci silných pátracích reflektorů. Na ochranu hranic helikoptéru koupila i kanadská pobřežní stráž.

Luxusní interiér

Do interiéru vrtulníku Bell 429 si mohou zákazníci vybrat z několika různých konfigurací sedadel, z široké nabídky italských tkanin, barev a také volitelného vybavení.

Tento interiér disponuje dvěma speciálními patentovanými produkty - systémem omezení hluku SILENS a zábavním systémem I-FEEL. Plně přizpůsobený interaktivní dotykový displej je zdrojem zábavy, umožňuje komunikaci a má také integrovaný letový informační systém.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Češi se přestali zlepšovat ve schopnosti splácet dluhy

Ilustrační snímek

Schopnost Čechů splácet závazky se v letošním třetím čtvrtletí poprvé od konce roku 2015 přestala zlepšovat. Na konci...

Pražský radní Dolínek míří do vesmíru, chce založit „českou NASA“

Petr Dolínek

Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek, známý především kontroverzním rozhodnutím o zboření Libeňského mostu, míří výš....Najdete na iDNES.cz