Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bendl pomůže rybářům s prodejem kaprů, slíbil jim víc peněz z Unie

  13:15aktualizováno  13:15
Rybáři chtějí omezit vývoz a udat více kaprů mezi české zákazníky, pomoci jim v tom má kampaň za 60 milionů korun. V plánu jsou i dotace na údržbu a stavbu malých rybníků.

Ministerstvo zemědělství chce prodloužit podporu sladkovodních ryb v tuzemsku. Ilustační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čeští rybáři nahodili udici a podařilo se jim chytit ministra zemědělství Petra Bendla z ODS.

Ten jim slíbil větší podporu, kterou by chtěl zaplatit z dotací, jež dosud dostávají přímořské státy. Tamní vody však kvůli nadměrnému rybolovu připomínají pustinu, výlov klesá a Bendl vycítil, že by se peníze mohly přelít od Atlantiku do evropského vnitrozemí. Ve čtvrtek o dotacích pro české rybáře jednal v Bruselu.

Čeští rybáři sice peníze vítají, ale nechtějí své slanovodní kolegy nahradit, zahraniční trh považují spíše za pojistku, kde mohou udat nadbytečnou produkci. Nejraději by roční úlovek pohybující se kolem 20 tisíc tun ryb udali přímo v Česku.

Petr Bendl

Ministr Bendl ve čtvrtek jednal se svými evropskými protějšky o novém fondu na rybářskou politiku.

Podle ředitele Rybářského svazu Václava Šilhavého by rybářům nejvíc pomohlo, kdyby se Češi naučili jíst sladkovodní ryby i během roku, ne pouze přes Vánoce, případně Velikonoce. "Polovina produkce kapra se už vyváží do Evropské unie. Ale nahradit výpadek rybolovu v mořích není možné v českých rybnících," uvedl Šilhavý.

České rybáře omezuje řada kapacitních omezení. "Produkce ryb má své limity, a to z hlediska ochrany životního prostředí, vodohospodářských omezení či rekreace. Navyšovat vývoz na úkor domácího trhu by byla škoda," dodává ředitel společnosti Fish Market Rudolf Provázek.

Vývoz ryb do Německa, Polska, Rakouska či Francie s sebou nese řadu komplikací. "Snahou všech rybářství je prodávat u nás v regionech, protože řada rybářství nemá možnost exportovat. Není třeba vybavena vozidly, navíc vývoz znamená i kurzová rizika. Pro prodej ryb v regionu nejsou takové náklady, jako když se zabýváte vývozem," dodal Provázek.

Přesto je podle Šilhavého po českých rybách v zahraničí poptávka, není však tak přísně vázaná na svátky. Pouze v Česku totiž zůstává kapr neotřesitelně tradičním vánočním jídlem - a to i přesto, že mu v posledních letech konkuruje pstruh, tolstolobik, losos nebo treska. Na štědrovečerním stole má své místo ještě v několika dalších regionech střední a východní Evropy, jinde mu konkuruje vánoční husa.

Průměrný Čech sní ročně 1,3 kilogramu sladkovodních ryb, z čehož většina připadá právě na kapra. Mořské ryby však z českých obchodů mizí mnohem rychleji. Tento trend se pokusilo ministerstvo zemědělství zvrátit v roce 2008, kdy rozběhlo často kritizovanou marketingovou kampaň Ryba domácí. Na ni v její první tříleté etapě utratilo 150 milionů korun, zakázku navíc získala agentura Dorland s úzkými vazbami na ODS.

Úspěch za 150 milionů

Kapr obecný (Cyprinus carpio)

Obvykle dorůstá do velikosti 65 cm, vyskytují se však i exempláře o délce 110 cm. Živí se rostlinami a živočichy, kteří se vyskytují na březích a dnech rybníků. Dožívá se až 40 let. K typickým znakům patří velké zlaté šupiny, dva páry vousků, dlouhá hřbetní ploutev a velká vysunovatelná ústa. Vyskytuje se prakticky po celém světě, ve velkých řekách i vodních nádržích. V Austrálii jde o invazivní druh, a kdo kapra nezabije, může být potrestán.

Podle ministerstva se kampaň osvědčila a rozhodlo se ji prodloužit na další dva roky. "Vzhledem k pozitivním výsledkům kampaně Ryba domácí připravuje operační program Rybářství další projekt za šedesát milionů korun," uvedl mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Ministr Bendl si podporu rybářů stanovil jako jednu ze svých priorit. Chce získat nejen více peněz z Evropské unie, ale rovněž chce mezi spotřebiteli zpopularizovat i jiné druhy ryb než jen prominentního kapra. Ve čtvrtek proto jednal v Bruselu s ministry zemědělství o novém fondu na rybářskou politiku, který by od roku 2014 nahradil dosavadní fond, ze kterého čeští rybáři v minulých letech dostali více než 900 milionů korun.

"Obávám se, že by při zaměření nového fondu na snížení intenzity chovu sladkovodních ryb v rybnících formou kompenzačních plateb mohlo dojít k poklesu zaměstnanosti v odvětví," komentoval ministr Bendl, který jako písničkář ve svých textech často opěvuje právě rybolov.

Jako první by podle něj mohli získat peníze například majitelé miniaturních rybníků nebo obce. Bendl chce prosadit snížení limitu pro získání dotací na stavbu a opravu i pro rybníky menší než dva hektary. "I ty menší rybníky by měly mít šanci na dotaci," uvedl Bendl.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz