Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ | foto: Michal Sváček, MAFRA

KOMENTÁŘ: Smír s Albánií může pomoci šéfovi ČEZ při hájení křesla

  • 2
Je to pro ČEZ dobrá zpráva. O to víc, že přichází tři dny před valnou hromadou, na níž budou manažeři firmy skládat účty akcionářům: po téměř třech letech sporů, tahanic, vzájemných výhrůžek a arbitrážních řízení se podařilo uzavřít smírnou dohodu mezi firmou ČEZ a albánskou vládou.

ČEZ díky mírovému plánu dostane kompenzaci za zmařenou investici do albánské distribuční společnosti Shpërndarje. Tu česká firma ze tří čtvrtin ovládla v roce 2009 za 102 miliony eur. V roce 2012 albánský regulátor zakázal zvedat ceny elektřiny, ČEZ Shpërndarje se dostal do těžké ztráty, začaly spory s místními úřady a střet vyvrcholil ztrátou licence a odchodem české skupiny ze země. Šlo o dosud zdaleka nejvážnější zádrhel balkánské zahraniční expanze ČEZ.

Podle dohody, kterou obě strany teď uzavřely ve Vídni, dostane ČEZ jako náhradu od Albánie 100 milionů eur (zhruba tři miliardy korun), jež se budou vyplácet v ročních splátkách do roku 2018. Pokud se tedy podaří splnit několik podmínek: předně je třeba sjednat odpovídající bankovní garanci, a hlavně musí mírový plán schválit ještě albánský parlament a vláda.

Pro ČEZ i tak zůstane albánské dobrodružství tvrdou lekcí: celková ztráta z této investice se pohybuje kolem 6,5 miliardy korun, což ČEZ už zahrnul do svých výsledovek z minulých let.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Karel Steigerwald: Před válkou
  • Václav Dolejší: Nastupte si. Do europarlamentu i do vozu Hyundai
  • Karel Strachota: Proti ztrátě paměti. Komunismus bolí dodnes
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Třímiliardové bolestné pro ČEZ během čtyř let je v této chvíli zřejmě maximum možného, co firma mohla z protistrany reálně dostat. Po pravdě je to víc, než čekala většina akcionářů, kteří si v poslední době zvykají spíš na špatné zprávy z ČEZ. Jde taky o cenný bod k dobru pro šéfa ČEZ Daniela Beneše, který bojuje o své křeslo v čele firmy a snaží se vydobýt si respekt a důvěru ministra financí Andreje Babiše.

Na druhou stranu na smírném gestu albánské vlády se s velkou pravděpodobností víc než Benešova taktika, nátlakové metody či neústupnost projevila touha albánských politiků dostat se do Evropské unie. Kvůli postupu vůči ČEZ hrozila česká diplomacie blokovat Albánii získání statutu kandidátské země Evropské unie.

Ústupek vůči největší české společnosti evidentně zabral, vzápětí po jeho zveřejnění oznámilo řecké předsednictví EU, že evropští ministři zahraničí Tiraně v úterý její kandidátskou pozici schválili. Na českou blokádu tedy nedošlo. Teď jen, aby Albánie s kandidaturou v kapse svůj slib vůči ČEZ dodržela...