Šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke

Šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke | foto: Reuters

Z čela Fedu odchází Bernanke. USA vyvedl z krize, oblibu však nezískal

  • 74
Z čela americké centrální banky odchází republikán Ben Bernanke - muž, který dlouhé roky sklízel spíš kritiku za postup v boji s následky hypotéční krize. Guvernér Fedu dlouho držel úroky na nule a zásoboval ekonomiku levnými penězi z masivních nákupů dluhopisů. Podle kritiků tím v budoucnu zvýší inflaci.

Se způsobem, jakým Bernanke banku řídil, souhlasí podle průzkumu Gallupova ústavu 40 procent Američanů, zatímco v případě jeho předchůdce Alana Greenspana to bylo 65 procent.

V čele úřadu ho zastoupí jeho pravá ruka Janet Yellenová, která se stane první ženou v čele Fedu. Bernanke se stal guvernérem dvakrát po sobě na čtyři roky, poprvé byl jmenován prezidentem Georgem Bushem, na druhé funkční období ho podržel Barack Obama.

Současný šéf Bílého domu o Bernankem v roce 2009 řekl, že "přistupoval k finančnímu systému, který byl ještě nedávno na pokraji zhroucení, s klidem a moudrostí" a jeho krizi řešil "odvážnými zásahy a nekonvenčním myšlením, které pomohly zastavit hospodářský pád".

Žezlo po Bernankem přebírá viceguvernérka Fedu Janet Yellenová.

Bernanke provedl Ameriku nejsilnější krizí od Velké hospodářské krize ze 30. let minulého století. Samotného jej toto historické období zajímalo. S novodobou krizí bojoval snižováním úrokových sazeb, které zpřístupnily peníze pro Američany a když už sazby neměly kam dál klesat, přišlo na řadu několik kol takzvaného kvantitativního uvolňování. S tím nastal masový příliv peněz do ekonomiky pomocí nákupů dluhopisů.

Podle kritiků nahrával Wall Streetu

Měl však mnoho kritiků, mezi nimi mladé tržní ekonomiky, které si stěžovaly, že politika Fedu poškozuje jejich vývozce. Jedním z nejhlasitějších kritiků byla Brazílie. Bernankemu odborníci navíc vyčítají, že centrální banka pod jeho vedením připravuje půdu pro růst inflace v budoucnu. Podle kritiků také opatření umožnila vládě dál zvyšovat výdaje i po konci recese.

Bernanke a jeho Fed se stali cílem kritiky veřejnosti a kongresmanů také například ve věci některých excesů ve finančním sektoru. Jeho nepřátelé poukazovali na nákladné vládní sanace banky Bear Stearns a pojišťovny AIG i mohutná vládní podpora největších bank během krize v roce 2008.

Řada kongresmanů, republikánů i demokratů, guvernérovi také vyčítá spolupodílnictví na laxní finanční regulaci nebo preferování zájmů Wall Streetu před zájmy obyčejných lidí.

Bernanke, jenž dříve působil jako profesor na renomované Princetonské univerzitě, se chce podle dřívějších informací listu Wall Street Journal věnovat psaní a přednáškám na ekonomická témata. Doufá rovněž, že bude mít více času na čtení a sledování baseballových zápasů.

,