Bernard: o daňové úlevy už jsme přišli

Pět milionů korun navíc bude muset na spotřební dani ročně zaplatit humpolecký pivovar Bernard. Příchodem belgického partnera Duvel Moortgat totiž přestává být "malým nezávislým" pivovarem, na který se vztahují daňové úlevy. "Od prvního srpna už platíme spotřební daň v plné výši, což znamená o dvacet procent více než dříve. Rádi bychom toto zvýšení promítli do cen, to ale v současné chvíli není možné," uvedl generální ředitel pivovaru Stanislav Bernard.

Dohodu o vstupu Duvel Moortgat do Bernardu uzavřely obě strany 23. července. Podle této dohody navýší rodinný belgický pivovar základní jmění Bernardu o sto deset milionů korun a získá padesátiprocentní podíl v novém společném podniku.

Pro Belgičany je to první expanze na trhy střední a východní Evropy. „Pivovar Bernard nabízí platformu pro vývoz našeho speciálního piva do střední Evropy,“ uvedl podle agentury Reuters výkonný ředitel belgické firmy Michel Moortgat.

Podle Stanislava Bernarda je dohoda začátkem dlouhodobého strategického partnerství. Technologie výroby by se s příchodem nového spoluvlastníka nijak změnit neměla. „Budeme i nadále vyrábět přirodní nepasterizované pivo,“ tvrdí Bernard.

Zářijová jednání obou pivovarů by měla přinést konkrétní obchodní strategii zaměřenou na vzájemnou podporu distribučních sítí. Pivo Duvel by se tak mělo objevit i v českých obchodech, naproti tomu Bernard možná zamíří do západní Evropy. „Zatím vyvážíme jen na Slovensko a do Švédska. Jde o zanedbatelný objem, pod jedno procento naší produkce,“ říká Bernard.

Až dosud byly akcie pivovaru rozděleny rovným dílem mezi Bernarda a hlavního sládka Josefa Vávru. Po příchodu Belgičanů bude každý z nich nadále kontrolovat čtvrtinu akcií. Oba také zůstávají hlavními manažery společnosti. V představenstvu i dozorčí radě firmy však belgičtí zástupci získají polovinu míst.

Nový akcionář Bernardu Duvel Moortgat založený v roce 1871 v belgickém Breendonku patří svým ročním obratem 48,7 milionů euro (1,6 miliardy korun) na páté místo mezi belgickými pivovary. Firma se 187 zaměstnanci ukončila rok 2000 s čistým ziskem 6,3 milionů euro.

Vedle produkce piva, kterého v uplynulém roce Duvel Moortgat vyrobil 213,8 tisíc hektolitrů, se společnost zabývá i produkcí ovocných šťáv. Společně s džusy překračuje výroba celého uskupení 314 tisíc hektolitrů nápojů.

Naproti tomu Bernard loni utržil téměř 125 milionů korun při mírném meziročním nárůstu zisku, který nezveřejňuje. Výroba piva mírně poklesla na 106 tisíc hektolitrů.