Bertelsmann ovládne televize RTL Group

P r a h a - - Německý mediální kolos Bertelsmann posiluje své dominantní postavení na mediálním trhu v Evropě. Získá totiž většinový podíl v RTL Group, z hlediska obratu největší evropské televizní a rozhlasové skupině. Soukromá německá společnost Bertelsmann ovládaná rodinou zakladatele Reinharda Mohna a svými manažery se totiž rozhodla vyměnit čtvrtinu svých akcií za třicetiprocentní podíl v RTL Group. Celkem tak nyní Němci budou v RTL Group vlastnit dvě třetiny akcií a stanou se jejím majoritním akcionářem.

RTL Group vznikla loni na jaře spojením Bertelsmannem ovládané CLT-Ufa a televizních aktivit britské společnosti Pearson.

Z hlediska obratu předstihla francouzské společnosti TF1 a Canal+ i impérium německého magnáta Lea Kirche zahrnujícího i stanice ProSieben nebo SAT.1 a Evropě nyní dominuje.

Patří do ní totiž 22 televizních a 18 rozhlasových stanic v jedenácti zemích, ve kterých její programy sleduje 120 milionů diváků a posluchačů.

"Společnost jsme nemohli opravdu zkonsolidovat, dokud jsme v ní neměli majoritní podíl," vysvětlil důvody výměny akcií finanční ředitel Bertelsmannu Siegfried Luther britskému deníku Financial Times.

A německý koncern má s RTL Group vážné plány: "Značka RTL nabízí úžasné možnosti, a to nejen co se týče televize, ale také v oblasti internetu, elektronického obchodování, hudby a knih," potvrzuje trend propojování mediálních firem ve světě výkonný šéf Bertelsmannu Thomas Middelhoff.

Posledním příkladem tohoto trendu je fúze amerických firem AOL a Time Warner.

Middelhoff tvrdí, že vždy doufal, že spojení s Pearsonem vyzní pro Bertelsmann v získání majority v RTL Group. "Když jsem to tvrdil dozorčí radě, řekli, že to je skvělý nápad. V té době ale nebylo jisté, že to vyjde. Tehdy to byla pouze sázka do loterie," uvedl Middelhoff.

Podíl v RTL Group, které nyní Bertelsmann získal, doposud patřil v Bruselu sídlící investiční společnosti Groupe Brouxelles Lambert (GBL) ovládané belgickým magnátem Albertem Frerem.

GBL tento podíl vlastnila díky skutečnosti, že byla spolumajitelem CTL-Ufa. Získání podílu v Bertelsmannu si Frere pochvaluje jako z dlouhodobého hlediska velmi dobrou investici.

O výměně akcií se jednalo dlouhé měsíce a dohoda mnoho odborníků překvapila. Bertelsmann byl totiž od svého počátku soukromou společností ovládanou svým zakladatelem Reinhardem Mohnem. A ten se až doposud bránil jakémukoliv naředění své moci.

Nakonec dal k výměně souhlas: "Těším se na spolupráci s novým akcionářem, se kterým jsme již vzájemně s důvěrou spolupracovali. Nalezli jsme partnera, který nám pomůže zůstat výkonnou, moderní a na výsledky orientovanou firmou," uvedl v tiskovém prohlášení Reinhard Mohn.

Přece jen se ale částečně pojistil. GBL sice získá čtvrtinu Bertelsmannu a má dokonce právo za tři až čtyři roky tento podíl prodat na burze.

Podle pojistky v dohodě ale nemůže žádný investor z vnějšku v Bertelsmannu získat všech 25 procent hlasovacích práv, které by znamenaly blokační minoritu a tím ohrozily nezávislost německého kolosu.

Dvaadvacet procent v RTL Group si i nadále podrží britský Pearson. Finanční ředitel Siegfried Luther však připustil, že v budoucnu by se mohlo stát, že Pearson ze společného projektu odejde.

Výměnu akcií ještě musí formálně schválit dozorčí rada Bertelsmannu a vedení GBL. Své ještě řeknou také antimonopolní orgány.