Premiér Bohuslav Sobotka a generální tajemník Organizace pro hospodářskou...

Premiér Bohuslav Sobotka a generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría se setkali v Praze | foto: ČTK

Bez penzijní reformy budou výdaje neudržitelnou zátěží, říká Česku OECD

  • 186
Na nutnost penzijní reformy upozornila českou vládu ve své zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. „Ve středním období bude nutná penzijní reforma, která zamezí tomu, aby se výdaje spojené se stárnutím staly neudržitelnou zátěží veřejných financí,“ píše se ve zprávě.

Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi ji v pondělí na Úřadu vlády v Praze předal generální tajemník OECD Ángel Gurría.

Česká vláda zrušila penzijní reformu, kterou prosadil bývalý kabinet Petr Nečase a která spočívala v tom, že lidé část povinných odvodů nemuseli posílat státu a sami sobě tak mohli spořit v soukromých penzijních fondech. Vlastní alternativu však zatím současná vláda do parlamentu neposlala.

„Je to pro nás cenná možnost nezávislého expertního pohledu na naši ekonomickou situaci. Podle OECD je česká ekonomika ve slušné kondici,“ řekl premiér Sobotka. „Podle OECD se však nedaří zvyšovat dostatečně potenciál hospodářství a nedaří se zvyšovat růst produktivity práce,“ připustil premiér. Shodl se prý s Gurriou, že klíčové je zvýšení podpory vědy, výzkumu a vývoje i investice do infrastruktury, ať už jde o vysokorychlostní připojení k internetu či dopravní infrastrukturu.

Podle OECD je také potřebné zlepšit kvalifikaci pracovníků, aby jim mohly růst mzdy. Situace v ČR je podle mezinárodní organizace podobná jako v řadě dalších zemí OECD, kde růst produktivity od krize zřetelně zaostává za trendem a brání tak rychlému růstu HDP. Růstu produktivity je přitom podle OECD možné dosáhnout posílením konkurence na tuzemském trhu, vyšší mobilitou pracovní síly a lepším řízením firem.

Dále organizace uvedla, že kvalita života v České republice je v mnoha ohledech vysoká. Země se totiž umisťuje nad průměrem OECD v ukazatelích celkové osobní bezpečnosti, rovnováhy práce a volného času, sociálních vazeb i vzdělání a dovedností. Naopak nejvíce za průměrem zaostává v oblasti příjmů, občanské angažovanosti a správy věcí veřejných, bydlení a zdraví. OECD) očekává v letošním roce mírný růst deficitu veřejných financí ČR na 0,5 hrubého domácího produktu.

,