Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez práce se v Česku dá žít léta

  10:00aktualizováno  10:00
Málokdo se se ztrátou práce vyrovná jako britská nezaměstnaná učitelka Joanne Rowlingová, která po kavárnách psala knihy o čarodějnickém učni Harry Potterovi a dnes je z ní miliardářka. Šestatřicetiletá Soňa z Karlových Varů je bez práce sedm osm let, ani to už nepočítá.
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost | foto: Profimedia.cz

Do kaváren nechodí, každý den doma vaří, stará se o dceru a svého otce, nakupuje v diskontu, na tržištích a ve slevách a dceři platí jazykové kroužky, aby měla nadějnější vyhlídky.

Sama s nedokončenou střední školou už od 17 let pracovala, kde se dalo. V lázeňském městě zkusila práci pokojské, servírky, účetní a prodavačky. "To víte, že práci hledám," říká. "Zkouším to přes známé, přes inzeráty, sama chodím po obchodech a ptám se. Často se mi ani pak neozvou, ani když to slíbí. To mě pak dost mrzí," popisuje.

"A někam radši ani nejdu, o některých firmách se ví, že jsou tam špatné poměry. Lidé jim utíkají a navíc berou raději bezdětné," vypráví.

Podobné příběhy by mohly vyprávět desetitisíce dalších lidí, aniž na rozdíl od ní práci hledali. Za dlouhodobě nezaměstnané se považují ti, kdo jsou na úřadu práce déle než půl roku. Za posledních šest let jich přibylo sto tisíc. Stejný nárůst je u takzvaných chronicky nezaměstnaných lidí, kteří si práci nenašli ani po dvou letech na dávkách.

Přitom práce je. Za stejnou dobu narostl počet v Česku pracujících cizinců stejnou měrou. Dnes už jich tady odhadem pracuje na čtvrt milionu, protože zaměstnavatelé se už neměli kam obrátit.

Nastavený systém dávek se pro nezaměstnané stal vyhřátým polštářem. "V Evropě se odehrávalo totéž. Když přišla recese, nezaměstnanost vylétla a pak už moc neklesala. A s další recesí zase vyskočila," popisuje Daniel Münich z ekonomického ústavu Cerge.

Jedině Británii, která v posledních letech razantně snížila podporu, se podařilo srazit nezaměstnanost na polovičních pět procent. I Francie nyní přitvrdila a ubírá podporu za odmítnutí práce. Každé "ne" znamená o třetinu méně peněz.

Celkem lidí bez práce
1999 2005
435 005 489 744

Stát zatím chce, aby čeští nezaměstnaní často dokazovali, jak si práci hledají. Aby nezapomněli, jaké to je, když ráno zvoní budík, povolil jim přivýdělky. Ty je však zatím nemotivují. "Kdybych šla pracovat na půl úvazku, vezmou mi doplatek do životního minima, a to už je lepší zůstat doma," říká 26letá Ivana z Prahy, z vlastní vůle přes rok bez práce.

Pokud projdou parlamentem navrhované změny v systému dávek, brigády při nezaměstnanosti se budou vyplácet. Natolik, že budou skoro stejně výhodné jako práce za minimální mzdu, což není řešením.

Soňa z Karlových Varů sní o práci v cestovní kanceláři, domluví se německy, italsky i rusky, ale neodvažuje se poslat tam svůj poloprázdný životopis. V září si chce aspoň udělat počítačový kurz. Ani po rekvalifikacích však lidé práci nenacházejí. I Soňu proto nejspíš čeká další rok na sociálních dávkách. To je dalších 170 tisíc korun ze státního rozpočtu.

Rok 1999 2005
do 3 měsíců 133 158 110 578
3-6 měsíců 92 033 73 627
6-9 měsíců 53 065 50 263
9-12 měsíců 46 763 40 986
12-24 měsíců 65 649 80 368
nad 24 měsíců 44 337 133 922
(Počet lidí bez práce podle doby nezaměstnanosti, údaje ke konci června  daného roku)
Zdroj: MPSVNejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Najdete na iDNES.cz