Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez práce se v Česku dá žít léta

  10:00aktualizováno  10:00
Málokdo se se ztrátou práce vyrovná jako britská nezaměstnaná učitelka Joanne Rowlingová, která po kavárnách psala knihy o čarodějnickém učni Harry Potterovi a dnes je z ní miliardářka. Šestatřicetiletá Soňa z Karlových Varů je bez práce sedm osm let, ani to už nepočítá.
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost | foto: Profimedia.cz

Do kaváren nechodí, každý den doma vaří, stará se o dceru a svého otce, nakupuje v diskontu, na tržištích a ve slevách a dceři platí jazykové kroužky, aby měla nadějnější vyhlídky.

Sama s nedokončenou střední školou už od 17 let pracovala, kde se dalo. V lázeňském městě zkusila práci pokojské, servírky, účetní a prodavačky. "To víte, že práci hledám," říká. "Zkouším to přes známé, přes inzeráty, sama chodím po obchodech a ptám se. Často se mi ani pak neozvou, ani když to slíbí. To mě pak dost mrzí," popisuje.

"A někam radši ani nejdu, o některých firmách se ví, že jsou tam špatné poměry. Lidé jim utíkají a navíc berou raději bezdětné," vypráví.

Podobné příběhy by mohly vyprávět desetitisíce dalších lidí, aniž na rozdíl od ní práci hledali. Za dlouhodobě nezaměstnané se považují ti, kdo jsou na úřadu práce déle než půl roku. Za posledních šest let jich přibylo sto tisíc. Stejný nárůst je u takzvaných chronicky nezaměstnaných lidí, kteří si práci nenašli ani po dvou letech na dávkách.

Přitom práce je. Za stejnou dobu narostl počet v Česku pracujících cizinců stejnou měrou. Dnes už jich tady odhadem pracuje na čtvrt milionu, protože zaměstnavatelé se už neměli kam obrátit.

Nastavený systém dávek se pro nezaměstnané stal vyhřátým polštářem. "V Evropě se odehrávalo totéž. Když přišla recese, nezaměstnanost vylétla a pak už moc neklesala. A s další recesí zase vyskočila," popisuje Daniel Münich z ekonomického ústavu Cerge.

Jedině Británii, která v posledních letech razantně snížila podporu, se podařilo srazit nezaměstnanost na polovičních pět procent. I Francie nyní přitvrdila a ubírá podporu za odmítnutí práce. Každé "ne" znamená o třetinu méně peněz.

Celkem lidí bez práce
1999 2005
435 005 489 744

Stát zatím chce, aby čeští nezaměstnaní často dokazovali, jak si práci hledají. Aby nezapomněli, jaké to je, když ráno zvoní budík, povolil jim přivýdělky. Ty je však zatím nemotivují. "Kdybych šla pracovat na půl úvazku, vezmou mi doplatek do životního minima, a to už je lepší zůstat doma," říká 26letá Ivana z Prahy, z vlastní vůle přes rok bez práce.

Pokud projdou parlamentem navrhované změny v systému dávek, brigády při nezaměstnanosti se budou vyplácet. Natolik, že budou skoro stejně výhodné jako práce za minimální mzdu, což není řešením.

Soňa z Karlových Varů sní o práci v cestovní kanceláři, domluví se německy, italsky i rusky, ale neodvažuje se poslat tam svůj poloprázdný životopis. V září si chce aspoň udělat počítačový kurz. Ani po rekvalifikacích však lidé práci nenacházejí. I Soňu proto nejspíš čeká další rok na sociálních dávkách. To je dalších 170 tisíc korun ze státního rozpočtu.

Rok 1999 2005
do 3 měsíců 133 158 110 578
3-6 měsíců 92 033 73 627
6-9 měsíců 53 065 50 263
9-12 měsíců 46 763 40 986
12-24 měsíců 65 649 80 368
nad 24 měsíců 44 337 133 922
(Počet lidí bez práce podle doby nezaměstnanosti, údaje ke konci června  daného roku)
Zdroj: MPSV
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Najdete na iDNES.cz