Bezcelní obchody vezmou státu stamiliony

  • 45
Vláda se na jedné straně snaží prosadit v parlamentu zákony, které by ušetřily miliardy. Druhým dechem dovolila, aby stát přišel o stovky milionů korun kvůli tomu, že i po prosinci 2003 budou moci podnikat bezcelní obchody na silničních přechodech našich hranic.

Tři další měsíce života, které si jejich zástupci prosadili minulý čtvrtek ve sněmovně, znamenají, že stát nebude moci vybrat na dani z přidané hodnoty, spotřební dani a clech stovky milionů korun. MF DNES odhad získala od dobře informovaného zdroje z ministerstva financí.

Ročně prodají provozovatelé duty free shopů zboží za miliardy korun. Krok poslanců v pátek okamžitě kritizovala Evropská unie. Česko se totiž už jednou zavázalo ukončit provoz duty free shopů do konce roku 2001. Ale pak přišli poslanci a začali zákon měnit. Nejprve přidali majitelům bezcelních obchodů dva roky a nyní ještě tři měsíce z roku, kdy Česko vstoupí do unie.

"Věříme, že Česko uzavře své bezcelní obchody do konce roku 2003, a nikoliv až v březnu 2004, jak ve čtvrtek v novele zákona schválila sněmovna," řekl ČTK zdroj z delegace EU v Praze.

Kvůli bezcelním obchodům může mít vláda problémy i se schválením celé novely o zvýšení spotřebních daní na cigarety, alkohol a benzin, které má přinést do pokladny 13 miliard. Další existence duty free obchodů je totiž trnem v oku senátorům. Členka hospodářského výboru horní komory Soňa Paukrtová (US-DEU) naznačila, že celou novelu možná Senát vrátí sněmovně.

Ministerstvo financí se snaží ukončit život tohoto podnikání léta. Před hlasováním oficiálně říkalo ne: "Další prodlužování považujeme za velmi problematické vzhledem ke vstupu do EU. Konec je nezbytný a už se několikrát odkládal," řekl mluvčí Jaroslav Dědič.

Sám ministr Bohuslav Sobotka však před ani po hlasování nic nenamítal: "Je to přechodné období, aby se civilizovaně ukončil provoz těch prodejen duty free." Sněmovnou návrh prošel snadno: ze 198 poslanců bylo 125 pro. Přitom ještě nedávno premiér Špidla zrušení obchodů vyzdvihoval jako příspěvek své vlády k boji proti šedé ekonomice.

Majitelé duty free se hájí, že potřebují za stejně výhodných podmínek doprodat zbylé zboží. "Kdybychom jej dodanili, bylo by neprodejné. S cenami bychom se dostali o 20 až 30 procent výš, než jsou ceny na vnitřním trhu. Museli bychom jej zlikvidovat či vrátit dodavatelům," říká prezident Českého duty free sdružení Luděk Fiala.

Proč se bezcelní prodejci už dávno na svůj konec nepřipravili? "Máme smlouvy se zahraničními dodavateli a musíme běžný režim odběru zachovat do konce roku," tvrdí Fiala.