Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezděk: Žádné řešení důchodů není optimální

  12:29aktualizováno  12:29
Na nezbytnosti penzijní reformy se dokázali shodnout politici napříč stranickým spektrem. Se svým řešením přišlo všech pět parlamentních stran. Koordinátor penzijní reformy Vladimír Bezděk ale v pátek vůbec poprvé řekl, že optimální není žádný z nich.

Přitom se začíná ukazovat, že o svých návrzích nejsou stoprocentně přesvědčeni ani samotné strany, které s řešeními přišly.

Nejsilnější ODS až dosud navrhovala, aby penze byla pro všechny stejná - dvacet procent průměrné mzdy. Poslankyně za ODS Alena Páralová ale už mluví o dvaceti až třiceti procentech průměrné mzdy. Protože uznává, že s pětinou průměrného platu se dá vyžít těžko.

Páralová připouští, že samotná ODS si svým návrhem stoprocentně jistá není: "Technické zpracováni nedošlo tak daleko, aby se politici mohli zodpovědně rozhodnout," řekla na páteční konferenci o penzijní reformě, kterou pořádaly firmy KPMG a Credit Suisse

Úplně jasno v tom, jak by měla reforma vypadat, nemá ani vládní ČSSD. Její návrh počítal s postupným snižováním. Do roku 2050 má klesnout ze 40 na třicet procent průměrné mzdy. Uznává ale, že nechat vše na státu, nevychází optimálně.

Inspiraci tak může najít v tom, co už letos začalo fungovat na Slovensku, a sice dovolit lidem, aby přesměrovali část odváděného sociálního pojištění na vlastní účet u penzijního fondu. Tím se vzdávají nejistého nároku na státní důchod výměnou za vlastní úspory. Toto řešení podporují také obě menší strany české vládní koalice.

Slovenský ministr práce si reformu ostatně velmi pochvaluje od ledna jí využilo 900 tisíc lidí. O české reformě nicméně má určité pochybnosti. Návrhy jsou sice "filozoficky odvážné," ale těžko realizovatelné, řekl.

 

Co nás čeká (první návrhy důchodové reformy)

ČSSD
Státní penze vyplácet podle možností rozpočtu, tedy úsporněji. Ročníky 1965 a mladší půjdou do penze v pětašedesáti. Pojistné stoupne v roce 2010 z 28 na 29,6 procenta. Důchody více přizpůsobit platům (tj. chudším je snížit), ale přizpůsobit se možnostem rozpočtu, tzn. průměrný důchod klesne do roku 2050 z 40 na cca 30 procent průměrné mzdy. V rozpočtu by místo dluhu zbyl v roce 2050 přebytek 35 procent HDP.

ODS
Snížit státní penze a nechat lidi spořit. Ročníkům 1975 a mladším snížit hned pojistné z 28 na 20,5 procenta. Ušetřené peníze ať si každý sám utratí nebo uspoří, v penzi dostanou jen 20 procent průměrné mzdy, nejdřív v pětašedesáti. Pro ročníky 1961 až 1971 namíchat dnešní a nový systém (čím mladší, tím nižší pojistné a důchod). Pro ročníky 1960 a starší nechat dnešní systém, tím vznikne státu dluh (25 procent HDP do roku 2050).

KDU-ČSL
Povolit spoření místo daní. Kdokoli mladší padesáti let si může přesměrovat až osm procent z pojistného do penzijního fondu, pokud přidá dvě procenta ze svého. První tři děti snižují povinné pojistné o 1 až 3 procenta. Průměrný důchod klesne do roku 2050 ze 40 procent na 30, mladší a bohatší si ale přilepší. Důchodový věk se protáhne na pětašedesát let. Státu vznikne dluh cca 15 procent HDP.

Unie Svobody
Povolit spoření místo daní. Tři procenta z pojistného lze přesměrovat do fondu, ale jen když člověk přidá šest procent ze svého. Odložit důchodový věk na pětašedesát let v roce 2009, časem na sedmašedesát let. Průměrný důchod klesne do roku 2050 ze čtyřiceti na třicet procent průměrné mzdy, státu nevznikne dluh ani přebytek.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz