Bezfosfátové prací prášky z trhu stále nemizí

  • 1
Zatímco v západní Evropě jsou fosfátové prací prostředky něco nemyslitelného, protože spotřebitelé by je nepřijali, V tuzemsku stále představují šedesát procent trhu.
Zatímco v západní Evropě jsou fosfátové prací prostředky něco nemyslitelného, protože spotřebitelé by je nepřijali, V tuzemsku stále představují šedesát procent trhu. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měly do roku 2004 zmizet z trhu zcela, jak požaduje ministerstvo životního prostředí, i když oproti minulým letům nabídka bezfosfátových prostředků mírně stoupla. "Lze to přičíst hlavně novým, tekutým prostředkům, které se objevily na našem trhu nedávno a které téměř bez výjimky fosfor neobsahují, nebo jen v malé míře," říká Karel Srdečný z ekologické nadace Rosa, která pravidelně monitoruje trh s pracími prostředky a každoročně vydává přehled pracích prostředků spolu s údaji o obsahu fosforu. Ani tekuté prostředky však nejsou z ekologického hlediska nejvýhodnější. Plastové lahve, v kterých jsou baleny, jsou pro přírodu větší zátěží než papírové krabice nebo plastové sáčky, v kterých nabízejí prášky téměř všechny velké značky. Kompaktní prostředky, které představují nejšetrnější variantu k životnímu prostředí, protože neobsahují zbytečné látky, mají menší nároky na dopravu a na obaly, se na rozdíl od vyspělých západoevropských zemí u nás vyskytují jen výjimečně. Ačkoliv se přední výrobci pracích prášků zavázali dobrovolnou dohodou s ministerstvem životního prostředí, že je budou prosazovat na trh, v obchodech se objevují je výjimečně. V loňském roce bylo na trhu pouhých pět výrobků: Ariel Futur (Procter & Gamble), Frosch (Kronus), Premon (Missiva) a SA8 Premium a SA8 Premium Color (Amway - pouze v síťovém prodeji).

Poslední přehled testovaných prášků přinesla MF DNES 11. 10. 2000, všechny přehledy i další informace o ekologickém praní lze najít na internetové stránce www.ecn.cz/rosa.