Šéf Amazonu se stal přes noc třetím nejbohatším Američanem. Díky cloudu

  13:37aktualizováno  13:37
Společnosti Amazon letos mimořádně vzrostl zisk a jeho šéf Jeff Bezos díky tomu zbohatl o dalších pět miliard dolarů. Téměř přes noc se tak stal třetím nejbohatším člověkem v USA, když předstihl bratry Kochovy. Úspěšné období má Amazon především díky cloud computingu.

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com | foto: AP

S novými miliardami je Bezos podle indexu Bloomberg třetím nejbohatším Američanem. Jeho celkové jmění v současnosti dosahuje 55 miliard dolarů.

Amazonu se letos daří

Internetový obchod Amazon dokázal za třetí čtvrtletí letošního roku vydělat 79 milionů dolarů (1,9 miliardy korun). K dobrým výsledkům firmě pomohlo zvýšení prodeje na severoamerickém trhu, a také další rozvoj cloudových služeb Amazonu.

Tržby Amazonu, který v září otevřel distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy, dosáhly 25,4 miliardy dolarů, což byl meziroční nárůst o 23,2 procenta. Více než polovinu tržeb reprezentuje Severní Amerika, kde s hodnotou 15 miliard dolarů vzrostly dokonce o 28,3 procenta.

Bezos byl přitom ještě nedávno v žebříčku nejbohatších lidí výrazně níže. Ještě na začátku letošního roku v USA zaujímal třináctou příčku a celosvětově pak dvacáté pořadí. Dnes je pátým nejbohatším člověkem na planetě. A ve Spojených státech ho předstihují už jen Bill Gates a Warren Buffett.

Bezosův meziroční skok o 22 miliard dolarů vzhůru je v indexu Bloombergu největší. Jeho čisté jmění představují z 95 procent akcie Amazonu. Nárůst je vyšší než u majitele Facebooku Marka Zuckerberga a zakladatelů Googlu Larry Pageho a Sergeye Brina dohromady.

Obchodník Jeff Bezos

Americký internetový podnikatel založil úspěšnou firmu Amazon.com před jednadvaceti lety doma v garáži.

Zatímco v současnosti stojí za úspěchem modelu internetového prodeje hlavně cloud computing, tedy služby a programy uložené na internetu, v 90. letech firma startovala pouze prodejem knih. Jedno je jisté: z Bezose Amazon udělal miliardáře a jednoho z nejbohatších lidí světa a Bezos z Amazonu zase největší světový internetový obchod.

Fotogalerie

Jeffa Bezose fascinuje také vesmírné cestování. Od roku 2000 tak funguje jeho firma Blue Origin, která se právě na chystanou vesmírnou turistiku včetně plánovaného zakládání vesmírných hotelů, zábavních parků, kolonií a měst zaměřuje.

Bezos držel společnost dlouhou dobu v utajení. To, že existuje, vyšlo najevo až o šest let později, po nákupu pozemků v západním Texasu, které slouží právě ke zkušebním akcím Blue Origin.

Před dvěma lety Bezos zainvestoval znovu. Za 250 milionů dolarů koupil renomované americké noviny The Washington Post.

Amazon otevřel v září obří distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy:

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Křetínský kupuje podíl deníku Le Monde, tvrdí list

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Český miliardář Daniel Křetínský jedná s francouzským finančníkem Matthieu Pigassem o koupi podílu ve francouzském...

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

Ilustrační snímek

Akcie konopných firem lámou v posledních měsících na světových burzách rekordy. Tento vývoj, společně s legalizací...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...Najdete na iDNES.cz