Kam letos na dovolenou?

Kam letos na dovolenou? | foto: Reuters

S výběrem dovolených letos zamává koruna i terorismus

  • 126
Nejen odliv ruských klientů nebo měnící se kurz české koruny budou letos hrát při výběru dovolenkové destinace roli. Poptávkou po tradičních turistických destinacích letos zamíchají i bezpečnostní podmínky.

Středeční krvavý útok na turisty v Tunisku dost možná překope plány mnohých Čechů, kam letos vyrazit na letní dovolenou k moři. Přitom právě Tunisko bylo dosud šlágrem dovolenkových předprodejů. „Zájem českých dovolenkářů o severoafrické a jiné muslimské země byl dosud stabilní, u Tuniska a Egypta výrazně rostoucí. U Tuniska lze očekávat kvůli středečnímu teroristickému útoku pokles zájmu,“ popisuje Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Podle ní je však v přímořských letoviscích bezpečno. V roce 2013 Tunisko navštívilo přes 115 tisíc Čechů. V případě Egypta jich bylo ještě o sedm tisíc více.
Logickou alternativou mohou být podle odborníků evropské destinace, zejména Řecko či Chorvatsko. „Je to možné, ale je otázka, zda lidé zvyklí na all inclusive a čtyř- či pětihvězdičkové hotely v tuniských resortech najdou alternativní umístění v Řecku či Chorvatsku,“ upozorňuje Ondřej Rušikvas, obchodní a marketingový ředitel Evropské pojišťovny (ERV).

Bude také záležet, jak se v řeckých či tureckých destinacích a na tamních cenách projeví masivní odliv ruských klientů, kteří v minulosti tvořili klíčovou část návštěvníků. Názory se různí. Zejména cestovní kanceláře jsou k názorům, že ceny klesnou, opatrné. „Pokles počtu Rusů by se mohl dotknout spíše hotelů vyšší cenové kategorie v Turecku, které však nejsou českými dovolenkáři tak často poptávané,“ domnívá se Petříčková.

Tunisko 115 tisíc českých turistů v roce 2013

Tunisko je levné, ale hlavní otázkou teď bude bezpečnost. Oáza klidu v arabském chaosu se zakymácela po středečním masakru turistů v hlavním městě, bylo by však hodně unáhlené automaticky prohlásit Tunisko za nebezpečnou zemi. Faktem však je, že velmi rizikové jsou oblasti podél hranic s Alžírskem i Libyí: operují tam džihádisté napojení na radikály z obou sousedních zemí, takže pobyt tak přináší například rizika únosu.

Samozřejmě nelze zodpovědně prohlásit, zda útok v Tunisu byl jen výjimkou, či zda džihádisté myslí na reprízy. Ale zkušenost paradoxně praví, že v týdnech po podobném útoku bývá taková země nejbezpečnější, protože bezpečnostní opatření jsou zvýšena na maximum a teroristé se skrývají.

Španělsko 185 tisíc

I přes větší vzdálenost, a tedy i nákladnější dopravu patří Španělsko stabilně k nejoblíbenějším destinacím českých turistů. Země za sebou má několik let ekonomických problémů, které dopadly zejména na bankovní sektor a realitní trh. Ceny nemovitostí se v posledních letech propadly o desítky procent, na cenách v obchodech a ubytování to však příliš nepocítíte.

Případné slevy navíc loni vymazala slabá koruna. Z pohledu bezpečnosti je situace bezproblémová. „Španělsko je stabilní destinací pro turisty ze silných ekonomik, třeba z Francie, Německa či Skandinávie. I proto může být pobyt v luxusním hotelu pro průměrné Čechy méně dostupný,“ zamýšlí se Ondřej Rušikvas.

Francie 149 tisíc

Také Francie má za sebou otřesný teroristický útok ze začátku letošního roku. Ten by však podle odborníků na letošní turistickou sezonu neměl mít významnější vliv. Francie je jednou z nejnavštěvovanějších zemí vůbec. Tradičně patří k nejdražším zemím z desítky nejoblíbenějších destinací mezi českými turisty, což v posledních dvou letech umocňuje i devalvovaná koruna.

Často jde o poznávací zájezdy po Paříži či jiných pamětihodnostech. „Ve Francii stráví svoji letní dovolenou s cestovní kanceláří jen menší počet Čechů. Jižní Francie je pro Čechy poměrně drahá a navíc pro ně nepředstavuje typickou destinaci pro dovolenou u moře, ačkoliv mezi samotnými Francouzi je Riviéra oblíbená,“ říká Eva Sedlmajerová, obchodní ředitelka portálu Dovolena.cz.

Itálie 526 tisíc

Itálie letos otřásla dlouho zavedenou tradicí - podle statistik serveru Dovolená. cz poprvé v prodejích zájezdů first minute o pár procent předstihla Chorvatsko. Do severoitalských letovisek navíc míří řada Čechů auty. Dojezdnost autem má však v Itálii i své nevýhody. Z destinací, do kterých to je z Česka po silnici blízko, má totiž suverénně nejvyšší ceny pohonných hmot. Aktuálně na Apeninském poloostrově stojí litr nafty 39,2 koruny a benzin je těsně pod hranicí 40 korun za litr.

Bezpečnostní situace v Itálii je tradičně dobrá, byť se v posledních letech potýká s přílivem nelegálních uprchlíků z Afriky. Za poslední rok jich připlulo na 116 tisíc. Ti jsou však umísťováni do center na Lampeduse a jihu země. Turistický ruch neovlivňují.

Slovensko 496 tisíc

Slovenští hoteliéři a restauratéři v posledních letech hodně investovali do obnovy vybavení a také do kampaní, které mají pozornost Čechů přitáhnout právě k nim. Další body navíc získávají téměř zadarmo tím, že řada Čechů je Slovensku věrná dlouhodobě a dovolenou na horách upřednostňují před cestami k moři. 

Před podobně zaměřeným Rakouskem nebo Slovinskem potom starší lidi láká nulová jazyková bariéra.

Vzhledem k tomu, že velká většina Čechů jezdí na Slovensko po vlastní ose, bude záležet na tom, jaký bude kurz eura vůči koruně právě ve chvíli, kdy se u našich východních sousedů budou rekreovat. Zatím je koruna mírně silnější než po většinu loňského léta, ale oslabit ji může případná další intervence ČNB.

Řecko 339 tisíc

Tamní cestovní ruch potrápí odliv ruských, ale také německých turistů, kterých v zemi byly každoročně statisíce. Hoteliéři tak budou pod větším tlakem a dost možná budou muset s cenami dolů. Odborníci však upozorňují, že bude záležet na kvalitě ubytování a místu. A jde také o to, že Rusové vyklidí pozice většinou z nejdražších hotelů. „I výrazně zlevněné pětihvězdičkové hotely, které jsou silně orientované na ruskou klientelu, jsou pro průměrného českého turistu pořád stále poměrně drahé,“ říká mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch. 

Navíc návštěvníky země mohou ve velkých městech a na letištích překvapit stávky či demonstrace, které mohou být i násilné. Řekové mají problémy s dodržováním podmínek záchranných půjček, v minulosti tato situace už několikrát k násilným demonstracím vedla. Na ostrovech a v turistických oblastech však nepříjemnosti nehrozí.

Chorvatsko 797 tisíc

Vzdálenost, jazyková blízkost i přijatelné ceny. Chorvatsko je pro Čechy dlouhodobě volbou číslo jedna a letos se to může ještě umocnit, když na Jadran kvůli bezpečnosti zamíří i někdejší fandové severoafrických letovisek. 

Je pravda, že ve srovnání s Egyptem či Tunisem podobně luxusní ubytování vyjde v Chorvatsku citelně dráž. Ostatně do luxusních hotelových resortů se do Chorvatska nejezdí. Také jídlo či pohonné hmoty jsou dražší než v Česku, ale levnější než třeba v Itálii či Francii. Loni v létě navíc bolela silná kuna a slabá koruna, ale letos kuna mírně ztrácí.

Turecko 280 tisíc

Turecko je klasickým příkladem paradoxů dnešního světa: zcela bezpečná země, kde se však čas od času přihodí nějaký atentát. Bomby vybuchovaly v Istanbulu, na turecké riviéře, ale i na březích Marmarského moře. Přesto je Turecko klidnou turistickou destinací. Zájemci o dovolenou mohou být znejistěni boji v Sýrii a Iráku, ale skutečností je, že místa ovládaná například Islámským státem jsou téměř pět set kilometrů od Antalye.

Vysoce riziková jsou nicméně území podél hranic se Sýrií a Irákem. Turecko letos bojuje různými prostředky s odlivem ruských turistů. Kromě státních subvencí pro Rusy by i Češi mohli těžit ze všeobecného poklesu poptávky. Turecká lira je ale momentálně o několik málo procent dražší než po většinu loňského léta.

Bulharsko 115 tisíc

Popularita Bulharska mezi českými turisty už několik let roste. Podle údajů serveru Dovolena.cz i letos mírně vzrostly prodeje first minute zájezdů. „Stále je ale země mezi českými turisty neprávem podceňovaná,“ říká šéf Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Nyní by Bulharsko mohlo být jednou ze zemí, které vytěží z bezpečnostních turbulencí severoafrických destinací. I přes relativní blízkost války na Ukrajině a Krymu je totiž bezpečné. „V porovnání s obdobím před pěti lety je navíc aktuálně dovolená v Bulharsku o něco levnější,“ říká obchodní ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová. Ve prospěch českých turistů by na místě mohla hrát i bulharská měna leva, která ke koruně od loňského léta ztrácí zatím asi 14 procent své hodnoty.

Egypt 122 tisíc

Egypt je v zásadě bezpečný, tedy pokud se turisté zdržují v resortech a okolí či v turisticky vyhlášených a silně střežených místech, jako jsou Luxor, Gíza nebo Údolí králů. Sotva cizinec spatří nespočetné vojenské hlídky se samopaly na silnicích a letištích, rychle pochopí, že pohyb v zemi není bez rizik.

Existují dvě nebezpečné zóny, kam se vstup vysloveně nedoporučuje. Tou první je severní Sinaj, kde není v bezpečí ani armáda, druhou je oblast u libyjské hranice. Egypt byl v minulosti místem řady teroristických útoků na turisty a riziko nezmizelo ani dnes, ale je nutno dodat, že jako na mnoha jiných místech světa.

Egypt navíc také bude zápasit s odlivem tradiční klientely z Ruska. I zde by tak ceny mohly klesat. Podle mluvčího CK Fischer Jana Osúcha ale má v tomto ohledu proti Turecku a Řecku výhodu. „Jednoduše řečeno, když ruský turista nebude mít na Turecko nebo Řecko, velmi pravděpodobně mu přeci jen na Egypt peníze zbudou,“ říká.

,