Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bič na kuřáky v USA, úřady budou kontrolovat výrobce cigaret

  13:59aktualizováno  13:59
Tabák se, jak ví každé malé dítě, do světa rozšířil z Ameriky. Dobře známo je i to, že kuřáci v USA již dávno patří k vyvrhelům či lovné zvěři. Nyní se však tamní zákonodárci rozhodli, že v této válce ještě pořádně přitvrdí. Končí tak například označení light nebo příchutě cigaret.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Senát včera schválil zákon, podle nějž bude nyní na tento byznys dohlížet vládní Úřad pro potraviny a léčiva (v ČR mu zhruba odpovídají Státní ústav pro kontrolu léčiv a Státní zdravotní ústav).

Týmy expertů tedy budou tabákovým firmám nesmlouvavě mluvit do toho, co a jak vyrábějí. Málokdo pochybuje, že jde vskutku o revoluční krok a jednu s největších změn v tomto byznysu za desítky let, změnu srovnávanou svojí revolučností se zavedením varování, sdělujícím na krabičce kuřákům, že kouření škodí zdraví.

Odpůrci kouření oslavují "Konečně končí éra, kdy se mohly tabákové firmy podbízet s jedním z nejnebezpečnějších produktů na světě," prohlásil Dick Durbin, jeden z demokratických lídrů v Senátu. "Úřad pro potraviny a léčiva od nás nyní dostal prostředek k ochraně milionů dětí i jejich rodičů před smrtícími následky kouření."

Právě na děti a prevenci kouření je zákon zaměřen především, jeho dopady však postupně pocítí všichni kuřáci.

Končí označení light i příchutě

S konečnou platností například zakazuje prodej krabiček s označením light nebo čímkoliv, co by mohlo v zákaznících vyvolat dojem, že některé cigarety jsou zdravější než jiné.

Hlavní změna je ovšem v tom, že výrobci budou nuceni nechat si každý nový typ cigaret schválit a budou při tom drasticky omezeni - úřad například stanoví maximální přípustnou koncentraci nikotinu.

S výjimkou mentolu budou mimo zákon postaveny též veškeré příchutě - aby mladé kuřáky nelákaly podbízivé exotické vůně.

"Je to opravdové vítězství. Tabák každý rok zabije více než 400 tisíc Američanů a naše zdravotnictví stojí 96 miliard dolarů ročně," uvádí na svých stránkách organizace Kampaň za děti bez tabáku. "Úřady dohlížejí na všechny produkty, které užíváme - od léků po kosmetiku. Ale až doposud regulaci unikaly tabákové výrobky."

Prezident Obama již dal najevo, že po schválení zákona sněmovou okamžitě podepíše. "Miliony lidí neustále svádějí boj se svým zlozvykem," prohlásil.

Zlí jazykové v té souvislosti připomínají, že i on je vyléčený kuřák. Či spíše nevyléčený kuřák. Občas si prý cigaretu dopřeje i dnes.

Co přináší zákon

Zákon dává americkým úřadům nebývale tvrdé pravomoci při kontrole výrobců cigaret, kteří budou muset dodržovat mnohem přísnější pravidla než dosud.

Zavádí i přísnou kontrolu "vědeckých zpráv" relativizujících škodlivost kouření, jimiž se někdy firmy snaží oponovat účastníkům protikuřáckých kampaní.

Nutí výrobce, aby přesněji informovali o obsahu nikotinu a dalších škodlivin v cigaretách. Definitivně zakazuje "matoucí" kategorie, jako je light.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Spolupracujte s námi, nebo zemřete, vyhrožoval údajně Facebook vydavatelům

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Šéfka zpravodajského obsahu sociální sítě Facebook Campbell Brownová vyhrožovala skupině vydavatelů, že nechá jejich...

Provoz letiště u Amsterodamu přerušily na hodinu potíže v řídicím systému

Mezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu

Mezinárodní letiště Schiphol u Amsterodamu ve středu odpoledne dočasně přerušilo provoz. Krátce po jedné hodině...

Turecko přitvrdilo, některé americké zboží zatíží více než stoprocentním clem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řeční v Ankaře (24. prosince 2017)

Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Vyplývá to z...

Najdete na iDNES.cz