Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílá cuvée nepřinesla nadšení ani zklamání

  11:00aktualizováno  11:00
Směsky vín nemají na českém trhu dobrou pověst, doba šílených cechovních pohárů a sklepmistrů ještě není za námi. Cuvée, jak se říká vínům smíšeným z několika odrůd, si ale pozornost zákazníků zaslouží. Prokázal to i test MF DNES.
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

V testu, který se tentokrát zaměřil na bílá cuvée, zvítězila vína zahraniční, nicméně ani tuzemská se nemusí za výsledky stydět. Alespoň jedno víno proniklo na stupně vítězů.

I to je úspěch. Mezi tuzemskými vinaři totiž není mnoho odvážných, kteří se v zemi, kde se odjakživa vyráběla převážně vína čistě odrůdová, vydali nevyšlapanou a neznámou cestou kupáží. A pokud je dělají, jejich ceny přesahují limit 250 korun, který jsme si pro tento test stanovili.

VÝSLEDKY TESTU - GRAFIKA
LEPŠÍ VÍNA
VÍNA, KTERÁ DOPADLA HŮŘ

Na prvních dvou místech skončila australská vína stejně jako v testu červených cuvée ( - více zde). Nejvyšší počet bodů získala u degustátorů, kteří vína v Národním vinařském centru ve Valticích hodnotili, směs chardonnay a semillonu s názvem Springtown 2004. Vysoko ocenili porotci i další australské chardonnay, tentokrát se značkou Boomerang Bay.

Stejný počet bodů si odneslo Grand cuvée 2003 z Moravína Valtice. "Je vidět, že pan Budín (majitel valtického Moravína - poznámka redakce) je mistrem svého řemesla. Ale trochu mu vyčítám, že deklarovaná směs odrůd je málo pravděpodobná, to víno mělo nádherný tramínový štych," uvedl po testu předseda poroty Fedor Malík.

Jak důležitá je skladba odrůd
Další tuzemská vína už tak nepřesvědčila. "Měl jsem z toho ale větší strach, přece jen cuvée není pro domácí výrobce to hlavní, teprve se je učíme," říká profesor Malík.

Očekávání nepotvrdil Slunečný vrch z Nového vinařství v Drnholci na Mikulovsku, které se specializuje právě na kupáže bílých vín. Přitom už nedávno prokázalo, že je umí. Dokazují to zlaté a stříbrné medaile z mezinárodní soutěže v Bruselu i z prestižní soutěže britského časopisu Decanter.

Zajímavé je podívat se na odrůdovou skladbu. "Vína, která se umístila na předních místech, jsou většinou kupáže s odrůdou chardonnay, která dává velkou plnost. Takže se nedivím, že třeba kupáž vlašáku a veltlínu z Nového vinařství dopadla tak špatně v porovnání s ostatními," uvedl jeden z porotců, Martin Křístek, který je i pořadatelem mezinárodní soutěže Cuvée Ostrava.

"Dobrý vinař je ten, který ví dvě věci: kdy má víno stočit z kalů, a tím ukončit proces kvašení a tvorby vína; na to přijde po deseti letech práce ve sklepě, a jakým způsobem má vína kupážovat; na to přijde po dvaceti letech. Potřebuje jen odvahu a dostatek zkušeností. Dělat dobré kupáže je velké umění," tvrdí Fedor Malík.

Charakter cuvée určují vína několika odrůd, v různých podílech, vinař tak může reagovat na výkyvy ročníku lépe než u vína z jedné odrůdy.

Průměr vína nepřekročila
Tři stříbrné a sedm bronzových není špatný výsledek. Ani tentokrát ale testovaná vína nepřekročila průměr. Žádná velká vína, která by oslnila znalce, ale velmi slušná, příjemná vína, jež neudělají ostudu žádné letní zahradní oslavě. "Mělo to velmi dobrou úroveň. Z těch osmnácti byla asi jen dvě tři vína, která bych nechtěl pít. Ostatní hodnotím jako dobrá a vynikající. A to je nádherný výsledek," pochvaloval si po testu známý mikulovský vinař Josef Peřina.

"Nebylo tu v podstatě ani jedno víno nemocné z hlediska mikrobiologického, a toho si vážím. Jsou to zdravé produkty, třebaže mnohé z nich, z obavy, aby se nepohnuly, byly přesířené. To byl největší technologický handicap. A jeden produkt byl zoxidovaný," doplnil Fedor Malík.

Co je cuvée

(čtěte kyvé) jsou směsi vín několika odrůd. Vinaři jim také říkají kupáže, české předpisy je označují jako známková vína. Cílem scelování, neboli kupážování vín je dosažení harmonie mezi jednotlivými složkami vína: kyselinami, cukry, obsahem alkoholu a extraktu. Proto se scelují vína méně výrazná s víny plnými, fádní s kyselými, méně alkoholická s více alkoholickými.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu mozzarell

Ilustrační snímek

MF DNES testovala sýry mozzarella, které jsou běžně dostupné v obchodech a mají 15 až 20 procent tuku. Porota hodnotila...

Stát chce napadnout slevovou akci Kauflandu, vadí mu mléko za korunu

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství chce poprvé podat podnět antimonopolnímu úřadu kvůli slevovým akcím v obchodních řetězcích....

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Najdete na iDNES.cz