Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílá cuvée nepřinesla nadšení ani zklamání

  11:00aktualizováno  11:00
Směsky vín nemají na českém trhu dobrou pověst, doba šílených cechovních pohárů a sklepmistrů ještě není za námi. Cuvée, jak se říká vínům smíšeným z několika odrůd, si ale pozornost zákazníků zaslouží. Prokázal to i test MF DNES.
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

V testu, který se tentokrát zaměřil na bílá cuvée, zvítězila vína zahraniční, nicméně ani tuzemská se nemusí za výsledky stydět. Alespoň jedno víno proniklo na stupně vítězů.

I to je úspěch. Mezi tuzemskými vinaři totiž není mnoho odvážných, kteří se v zemi, kde se odjakživa vyráběla převážně vína čistě odrůdová, vydali nevyšlapanou a neznámou cestou kupáží. A pokud je dělají, jejich ceny přesahují limit 250 korun, který jsme si pro tento test stanovili.

VÝSLEDKY TESTU - GRAFIKA
LEPŠÍ VÍNA
VÍNA, KTERÁ DOPADLA HŮŘ

Na prvních dvou místech skončila australská vína stejně jako v testu červených cuvée ( - více zde). Nejvyšší počet bodů získala u degustátorů, kteří vína v Národním vinařském centru ve Valticích hodnotili, směs chardonnay a semillonu s názvem Springtown 2004. Vysoko ocenili porotci i další australské chardonnay, tentokrát se značkou Boomerang Bay.

Stejný počet bodů si odneslo Grand cuvée 2003 z Moravína Valtice. "Je vidět, že pan Budín (majitel valtického Moravína - poznámka redakce) je mistrem svého řemesla. Ale trochu mu vyčítám, že deklarovaná směs odrůd je málo pravděpodobná, to víno mělo nádherný tramínový štych," uvedl po testu předseda poroty Fedor Malík.

Jak důležitá je skladba odrůd
Další tuzemská vína už tak nepřesvědčila. "Měl jsem z toho ale větší strach, přece jen cuvée není pro domácí výrobce to hlavní, teprve se je učíme," říká profesor Malík.

Očekávání nepotvrdil Slunečný vrch z Nového vinařství v Drnholci na Mikulovsku, které se specializuje právě na kupáže bílých vín. Přitom už nedávno prokázalo, že je umí. Dokazují to zlaté a stříbrné medaile z mezinárodní soutěže v Bruselu i z prestižní soutěže britského časopisu Decanter.

Zajímavé je podívat se na odrůdovou skladbu. "Vína, která se umístila na předních místech, jsou většinou kupáže s odrůdou chardonnay, která dává velkou plnost. Takže se nedivím, že třeba kupáž vlašáku a veltlínu z Nového vinařství dopadla tak špatně v porovnání s ostatními," uvedl jeden z porotců, Martin Křístek, který je i pořadatelem mezinárodní soutěže Cuvée Ostrava.

"Dobrý vinař je ten, který ví dvě věci: kdy má víno stočit z kalů, a tím ukončit proces kvašení a tvorby vína; na to přijde po deseti letech práce ve sklepě, a jakým způsobem má vína kupážovat; na to přijde po dvaceti letech. Potřebuje jen odvahu a dostatek zkušeností. Dělat dobré kupáže je velké umění," tvrdí Fedor Malík.

Charakter cuvée určují vína několika odrůd, v různých podílech, vinař tak může reagovat na výkyvy ročníku lépe než u vína z jedné odrůdy.

Průměr vína nepřekročila
Tři stříbrné a sedm bronzových není špatný výsledek. Ani tentokrát ale testovaná vína nepřekročila průměr. Žádná velká vína, která by oslnila znalce, ale velmi slušná, příjemná vína, jež neudělají ostudu žádné letní zahradní oslavě. "Mělo to velmi dobrou úroveň. Z těch osmnácti byla asi jen dvě tři vína, která bych nechtěl pít. Ostatní hodnotím jako dobrá a vynikající. A to je nádherný výsledek," pochvaloval si po testu známý mikulovský vinař Josef Peřina.

"Nebylo tu v podstatě ani jedno víno nemocné z hlediska mikrobiologického, a toho si vážím. Jsou to zdravé produkty, třebaže mnohé z nich, z obavy, aby se nepohnuly, byly přesířené. To byl největší technologický handicap. A jeden produkt byl zoxidovaný," doplnil Fedor Malík.

Co je cuvée

(čtěte kyvé) jsou směsi vín několika odrůd. Vinaři jim také říkají kupáže, české předpisy je označují jako známková vína. Cílem scelování, neboli kupážování vín je dosažení harmonie mezi jednotlivými složkami vína: kyselinami, cukry, obsahem alkoholu a extraktu. Proto se scelují vína méně výrazná s víny plnými, fádní s kyselými, méně alkoholická s více alkoholickými.

 

Autoři: ,Nejčtenější

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Vlhčený toaletní papír ucpe odpad, ukázal test. Nerozložil se ani jeden

Testovali jsme dvanáct značek vlhčených toaletních papírů.

Až stovky milionů korun navíc stojí každý rok čištění či opravy kanalizace a čistíren odpadních vod. Kromě zbytků jídla...

Tesco zveřejnilo, kolik potravin vyhodí. Ostatní čísla prozradit nechtějí

Hromada prošlých baget čeká na odklizení.

Tesco se pustilo do bitvy, ve které je zatím osamoceno. Koncem loňského roku obchodní řetězec zveřejnil, kolik potravin...

Nákupy potravin na internetu: velké e-shopy jsou spolehlivé, malé jako loterie

(Ilustrační snímek)

Zaneprázdnění rodiče, maminky na mateřské, lidé starší i nemocní stále častěji využívají k nákupu potravin internet....

Najdete na iDNES.cz