Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílina našla investora pro své lázně

  9:36aktualizováno  9:36
Už za tři roky by se do Bíliny u Teplic mohli znovu vrátit lázeňští hosté. Lidé s nemocemi zažívacího ústrojí se v lázních známých už v šestnáctém století naposledy léčili před deseti lety. Nevyužívaný areál lázní koupilo před osmi lety za dvacet milionů korun město a od té doby hledá investora pro jejich obnovu.

Lázně Bílina - Lázně Bílina | foto: Milan K. Osvaag

"Oslovili jsme tři investory, s nimiž jsme záměr dopředu konzultovali. Od jednoho z nich jsme získali nabídku, kterou se teď bude zabývat zvláštní komise a posléze i celé zastupitelstvo," uvedl místostarosta Bíliny Milan Pecháček.

Radnice chce s investorem založit společnou firmu, do které by město vložilo areál lázní. Za něj chce v nové společnosti menšinový podíl.

"Obálku s nabídkou otevřeme v pondělí. Doufám, že firma dodržela všechny naše podmínky a celá záležitost se konečně pohne kupředu," říká Pecháček. Obnova lázní bude mít podle něj zásadní vliv na život i prosperitu města.

"Nejde jen o pracovní místa v lázních. Může se sem konečně zase vrátit turistický ruch, který pomůže podnikání a vůbec oživí město," doplňuje Milan Pecháček.

Nabídku městu dala pražská firma Czech Mediate Copany. Její jednatelka Vladislava Mottlová potvrdila, že o lázně mají obrovský zájem. "Myslíme to opravdu vážně. Počítáme s investicemi asi čtyři sta šedesát milionů korun. Opravy bychom chtěli dokončit co nejdříve," sdělila Mottlová.

Czech Mediate Copany je ale společnost s ručením omezeným, která se podle výpisu z obchodního rejstříku věnuje ekonomickému a účetnímu poradenství a zprostředkování obchodů.

Kde chce firma získat peníze, nebo koho zastupuje ale Vladislava Mottlová neuvedla. Jak dlouho potrvá, než lázně opět ožijí teď ale podle ní záleží na zastupitelstvu města. "Teď je na tahu město. My jsme nabídku dali a na politicích teď záleží, jestli a jak rychle se dohodneme na založení společné firmy," řekla Mottlová.

První lázeňské domy stály v parku na Kyselce v Bílině již v polovině 16. století. O tři sta let později tu vznikl rozsáhlý lázeňský park. V poslední čtvrtině 19. století byly podle návrhů architekta Franze Sablicka postavené dnes známé budovy lázní.

Dominantou lázeňského parku se později stala proslavená lesní kavárna, která byly ozdobou zemské jubilejní výstavy v Praze v roce 1891. V 90. letech minulého století lázně získala v restituci zpět rodina Lobkowiczů.

V roce 1996 je koupil kontroverzní ústecký podnikatel Vojtěch Milko později odsouzený za sedmdesátimilionový bankovní podvod. Asi dva roky se Milko snažil do Bíliny vozit seniory ze západní Evropy. Na konci roku 1998 od Milka koupilo nevyužívaný areál i s desetihektarovým parkem za dvacet milionů korun město Bílina.

Autor:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz