Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Billa se zbaví části Delvit

  10:05aktualizováno  10:05
Z téměř stovky Delvit, které koupila německá firma Rewe, budou předělány na supermarkety Billa jen některé. Podle informací MF DNES se může Billa zbavit až třetiny získaných supermarketů.
Nový vlastník některé nerentabilní Delvity zavře nebo prodá.

Nový vlastník některé nerentabilní Delvity zavře nebo prodá. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Německá Rewe oznámila koupi 96 Delvit před měsícem, zaplatí za ně 2,8 miliardy korun. V tuto chvíli si dělá prověrku obchodů, které získala, a třídí si je do skupin.

V první a největší bude zdravé jádro Delvit, které si nový vlastník ponechá. A zhruba do dvou let je postupně předělá na supermarkety Billa. Půjde především o obchody v Praze, kterých si Billa považuje nejvíce.

Delvit je dnes v hlavním městě třicet, Billa jich má sedm. Na většině míst se svou spádovou oblastí ani nekryjí. Výjimkou by mohly být například pražské Stodůlky, kde jsou dvě Delvity vzdálené od sebe asi půl kilometru a Billa o další kilometr a půl dále. Podobně je tomu na sídlišti Prosek, kde je od sebe Billa s Delvitou necelý kilometr.

Oficiálně se vedení německého řetězce nechce před souhlasem antimonopolního úřadu k dalším plánům vyjadřovat.

Nepřežijí nerentabilní pobočky v malých městech
Do skupiny na okamžité vyřazení spadnou ty prodejny, které nevydělávaly a táhly ke dnu i celou českou pobočku Delvity. Až Billa získá svolení antimonopolního úřadu k převzetí, začne se jich postupně zbavovat. Největší hrozba visí nad obchody v těch nejmenších městech, kde lidé nemají tolik peněz a upřednostňují levnější diskonty.

Podle informací MF DNES se může Billa rozhodnout prodat až třetinu Delvit, to znamená zhruba třicítku prodejen. Konkrétní čísla se ještě budou měnit podle toho, jak dopadnou podrobné prověrky.

V poslední skupině skončí Delvity s otazníkem. Půjde o obchody v těch městech a místech, kde už je dnes Billa někde poblíž, anebo kde vyroste v budoucnu. V těchto případech však nemusí skončit prodejna, která je dnes Delvitou, ale i nynější Billa. Bude záležet na tom, který z obou obchodů bude mít lepší místo a lepší výsledky.

Například v čtyřicetitisícové Třebíči na Vysočině je Delvita v centru města na dobrém místě, Billa na sídlišti. Delvita přemalovaná na Billu tak má větší šanci se tady udržet než původní Billa, ale přežít mohou nakonec oba obchody.

Akční leták Billa

Nakupujete rádi v prodejnách Billa?

Aktuální leták Billa i všechny nejlepší nabídky z letáků vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Víte, kde je vaše nejbližší prodejna Billa?

Oproti tomu v ani ne polovičním Bruntálu se zřejmě místo pro starou a novou Billu vzdálené od sebe asi půl kilometru nenajde. Podobně je tomu třeba v Litvínově s téměř 30 tisíci obyvateli, kde je od sebe Billa s Delvitou necelých čtyři sta metrů v jedné ulici.

V některých městech si Billa bude chtít udržet výsadní postavení a nepustit do něj vůbec konkurenci. Takovým případem je třeba Kolín, kde je Delvita v centru, Billa na sídlišti a k tomu zde ještě má vyrůst jedno nové obchodní centrum se supermarketem. Tím už dnes může být prakticky jen Billa nebo Albert, i když do menších obchodů se postupně pouští i Tesco a Spar.

Mnohé Delvity asi nahradí elektro nebo drogerie
Podle informací MF DNES bude Billa nechtěné Delvity asi prodávat, ale pravděpodobně ne konkurenci z řad obchodních řetězců. Nemá ani zájem prodat všechny „zbytky“ realitní kanceláři, která by je přeprodala konkurenčnímu obchodníkovi.

Z kandidátů pro odkoupení nechtěných Delvit připadají v úvahu na prvním místě firmy provozující obchody s elektrem či jiným nepotravinářským zbožím.

„Určitě se na nabídky podíváme a zvážíme je, protože je stále naším cílem mít zhruba 200 prodejen,“ říká například mluvčí elektroprodejen Euronics Bohuslav Komín s tím, že dnes jich mají 160. Záležet podle něj bude na konkrétním umístění prodejny. Rozměrově by jim však větší Delvity seděly. Stejně tak jako třeba elektrořetězci Okay.

Pro drogistické firmy zřejmě nebude nabídka prostor po Delvitě moc atraktivní. „V současné době o prodejny Delvita zájem nemáme, jejich plocha je příliš velká,“ říká za DM drogerie Martina Horká.

„Rossmann se nebrání jednání o přenechání prostor, přičemž plocha, kterou potřebujeme, je mezi 250 až 400 metry čtverečními,“ říká i šéf drogerií Rossmann Aleš Drábek s tím, že Delvity jsou o něco větší.

I přesto, že Billa bude chtít vyřazené Delvity prodat obchodníkům neprodávajícím potraviny, z řad konkurence už se zájemci ozývají. Jde například o Tesco, které chce proniknout do menších měst, nebo o český řetězec Pramen CZ, který by měl zájem hlavně o obchůdky na Vysočině.

Které mohou zůstat

- Velkou šanci přežít a přeměnit se na Billy mají téměř všechny Delvity v Praze. Hlavní město je díky vyšším mzdám stvořené pro supermarkety, které nikdy nemohou konkurovat svými cenami diskontům.

- V dalších městech bude záležet na tom, na jak dobrém místě se Delvita nachází. A jak daleko je od ní případně Billa. Například v Bruntále či Litvínově jsou oba obchody tak blízko a na tak malém městě, že těžko přežijí oba.

- Někde si Billa bude chtít utužit pozice a obsadit město, příkladem je Kolín „nasáklý“ vyššími platy z Prahy.

Delvita v Česku skončila poté, co několik let kupila ztráty. Ke konci loňského roku jich měla za 2,5 miliardy korun. Důvodů, proč nevydržela v silné konkurenci, je několik. Vypořádat se s nimi bude muset i Billa, a proto už teď realisticky plánuje, že nemá cenu držet si obchody všechny.

Hodně špatných obchodů Delvita zdědila nákupem prodejen Interkontaktu v 90. letech. Řada supermarketů je v takzvané občanské vybavenosti na sídlištích, kam už kvůli konkurenci vyrůstajících obchodních center nechodí tolik lidí.

Delvita rovněž zaměstnávala i ve srovnání se supermarketovými řetězci více lidí a to její provoz také prodražovalo. Zatímco Delvita s 96 prodejnami měla zhruba tři tisíce zaměstnanců, Billa s 83 obchody jich má o osm set méně.

Delvita se snažila prosazovat na českém trhu kvalitnějšími výrobky, ale v hodnocení zákazníků pak vycházela jako dražší obchod. Kvůli tomu, že nebyla dost velká, měla malou sílu na to, aby zvrátila trend orientace na cenu.Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Lentilky se vyrábějí už více než sto let, zmizely hnědé a je více žlutých

3D model balení lentilek.

Lentilky, jedna z nejstarších českých značek, mají za sebou více než sto let trvající historii, během které prošly...

Hyundai v Nošovicích opět zvýšil mzdy, láká i na jízdné zdarma

Továrna Hyundai v Nošovicích.

Zaměstnancům nošovické automobilky Hyundai se od 1. července zvýšily mzdy o pět procent. Je to druhé letošní navýšení,...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Najdete na iDNES.cz