Funkcionalistická vila v Hodkovičkách režiséra Martina Friče. | foto: Eu-real

Bílý parník režiséra Martina Friče je na prodej

  • 4
Bílou loď pevně ukotvenou ve svahu nad Vltavou připomíná funkcionalistická vila v Hodkovičkách, kterou si před sedmdesáti lety nechal postavit legendární režisér Martin Frič. Nyní je tato stavba s typickou plochou střechou na prodej za 39 milionů korun.

Funkcionalistickou vilu, v níž tvořil autor desítek slavných filmů, si lze koupit 39 milionů korun. Přitom ještě před půl rokem by si zájemce o koupi musel připravit o tři miliony více.

Dům pro Friče i herečku Baarovou
Třípatrový dům, ve kterém se za první republiky scházela pražská smetánka, byl nedávno kompletně opraven. "Vila má nádhernou polohu, ale její nevýhoda je v tom, že je uvnitř velmi malá. Podobně jsou na tom i další funkcionalistické vily, které zvenku vypadají větší, než ve skutečnosti jsou," řekl historik architektury Zdeněk Lukeš.

Částečně se podařilo obnovit i původní interiér, například pracovnu, v níž Frič tvořil své slavné filmy Kristián, Cesta do hlubin študákovy duše či Eva tropí hlouposti.

Funkcionalistická vila v Hodkovičkách režiséra Martina Friče.Vilu v Hodkovičkách navrhl architekt Ladislav Žák, který je v Praze podepsán rovněž pod třemi funkcionalistickými domy na Babě a vilou herečky Lídy Baarové na Ořechovce.

Fričově vile je však nejvíce podobná netradiční vila ve Vysočanech, kterou Žák navrhl pro leteckého konstruktéra a spolumajitele továrny Avia Miroslava Hajna. Inspirací pro obě stavby byly totiž tvary zaoceánských parníků. Nechybí na nich ani elegantní kapitánské můstky. Inženýr Hajn z toho svého dokonce zdravil piloty létající z nedalekého kbelského letiště.

Po druhé světové válce se architekt Žák zaměřil na tvorbu krajiny. "Podle svých ekologických představ chtěl všechno stavět pod zemí a na povrchu ponechat pouze neporušenou krajinu. Byly to samozřejmě hodně utopické nápady a na svou dobu velmi zajímavé," poznamenal Lukeš.

Vila láká také falešné kupce
Podle odborníků na trh s nemovitostmi může právě slavné jméno původního majitele přilákat více zájemců o nákup domu.

Realitním kancelářím tím však paradoxně vznikají i nečekané problémy. Najdou se totiž také lidé, kteří si dům vůbec nechtějí koupit, a přesto vyrazí na jeho prohlídku. Berou ji totiž jako výlet do muzea, kde si prohlédnou, jak slavní umělci či průmyslníci žili.